Ինչով է պայմանավորված հեղուկ գազի գնի բարձրացումը. պարզաբանում է Հանձնաժողովը
«Հեղուկ գազի շուկան մրցակցային է և ունի ցածր կենտրոնացվածություն: Այնուամենայնիվ, Հանձնաժողովը մի շարք ճշգրտումներ է իրականացրել հեղուկ գազի գների բարձրացման վերաբերյալ»,- այս մասին հայտնում են Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից:
Նշում են նաև, որ այն պայմանավորված է հեղուկ գազի համաշխարհային շուկայում տեղի ունեցող գործընթացներով, մասնավորապես համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների թուլացմամբ, ինչպես նաև սեզոնայնությամբ, որը նպաստել է պահանջարկի մեծացմանը:
«ՄՊՀ աշխատակիցները բանավոր զրույցներ են ունեցել նաև հեղուկ գազ ներկրող ընկերությունների հետ, նրանք փաստում են, որ մասնավորապես բարձրացել են ձեռքբերման գները, առկա են լոգիստիկ խնդիրներ, որի ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում:
Տեղեկացնում ենք, որ հուլիսի 22-ի դրությամբ Ռուսատանի Դաշնությունում հեղուկ գազի մանրածախ գինը կազմում է 185- 220 դրամ, Վրաստանում՝ 220-250 դրամ, Թուրքիայում՝ 275 դրամ, Ֆրանսիայում՝ 500 դրամ, Ուկրաինիայում՝ 288 դրամ, Պակիստանում՝ 660 դրամ (Պակիստանում և Աֆղանստանում կա հեղուկ գազի մեծ պահանջարկ, նույնիսկ բարձր գների առկայության պայմաններում):
Հիշեցնում ենք, որ ոլորտում գործունեություն են ծավալում ավելի քան 50 տնտեսվարող սուբյեկտ, որտեղ, ըստ նախնական ուսումնասիրությունների, չկան գերիշխող դիրք ունեցող ընկերություններ, ուստի նշված ընկերությունները չեն կարող որոշիչ ազդեցություն ունենալ վերոգրյալ ոլորտի ընդհանուր պայմանների, այդ թվում՝ գների վրա,- նշված է Հանձնաժողովի հայտարարության մեջ:

Чем обусловлен рост цен на сжиженный газ? Разъяснение комиссии
Рынок сжиженного газа является конкурентным и имеет низкий уровень концентрированности. Тем не менее,  Комиссия по защите конкуренции (КЗК) Армении провела ряд уточнений касательно роста цен на сжиженный газ. Об этом сообщают из комиссии.
Отмечается, что рост цен обусловлен процессами на мировом рынке сжиженного газа, в частности, ослаблением ограничений в связи с пандемией, а также сезонностью, что привело к увеличению спроса.
«Сотрудники Комиссии провели беседы с компаниями-импортерами, которые заявили, что выросли закупочные цены, есть проблемы логистики, принимаются меры для их решения.
По состоянию на 22 июля розничная цена на сжиженный газ в России составила 185-220 драмов, в Грузии – 220-250 драмов, в Турции – 275 драмов, во Франции - 500 драмов, в Украине – 288 драмов, в Пакистане – 660 драмов», – указали в комиссии.
«Напоминаем, что в сфере деятельность развивают более 50 хозяйствующих субъектов, среди них, согласно предварительным исследованиям, нет компаний, занимающих доминирующее положение на рынке, в связи с чем они не могут оказать решающее влияние на общие условия сферы, в том числе, на цены», – говорится в заявлении КЗК.