Վիվա-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» ընթացիկ տարում փորձելու են հնարավորինս աջակցել պատերազմի հետևանքով անօթևան դարձած, Արցախից ժամանած և տարբեր մարզերում վարձակալությամբ բնակվող ընտանիքներին: Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից հայտնում են, որ թիրախային մյուս՝ սոցիալապես անապահով խումբը ևս մնալու է գործընկերների ուշադրության կենտրոնում: Տարիներ շարունակ, երկրին և հասարակությանն օգտակար լինելու՝ գործընկերների պատրաստակամությունը, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության դրսևորման լավագույն օրինակներից է:
Հադրութից Վայոց ձորի մարզ տեղափոխված Միքայելյաններն առայժմ ապրում են վարձակալությամբ՝ Արենի գյուղում: Քառօրյա և 44-օրյա պատերազմների մասնակից Տարոնը՝ ընտանիքի ավագ որդին, տարիներ առաջ իր հոր ճանապարհն է ընտրել. զինվորական է դարձել:
Արդեն 11 տարի, Տարոնը հավատարիմ է մնում զինվորականի երդմանն ու անմնացորդ նվիրումով պաշտպանում է հայրենիքը: Այդուհանդերձ, ո՛չ իր ծառայության, ո՛չ էլ պատերազմի ծանր օրերի մասին խոսել չի սիրում. խնայում է ապագա կնոջն ու մորը: Հադրութում կառուցած տունն ու ապրուստի միջոցները կորցրած Միքայելյանները, փորձում են նորից ոտքի կանգնել: Այդ հարցում նրանց կաջակցեն գործընկեր կազմակերպությունները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը»: Ընտանիքն ընդգրկվել է բնակարանաշինության ծրագրում: Մինչև տարեվերջ Արենիում հիմքից տուն կկառուցվի:
«Արցախ տեղափոխվեցինք, երբ որդիս, որպես սպա, նշանակվեց ծառայության: Կիրակի էր, երբ 44-օրյա պատերազմն սկսվեց: Ես աշխատում էի հացի փռում: Առաջին միտքը, որն այդ պահին ունեի՝ ու՞ր է որդիս: Հետո, տեսա նրան…վազում էր…Առամց հուզմունքի չեմ կարողանում հիշել այդ պահը: Այնտեղ ամեն ինչ ունեինք. տուն էինք ստեղծել: Հետո, մի վայրկյանում ամեն ինչ կորցրեցինք, բայց դա էլ աչքիս չէր երևում. որդիս էր ռազմի դաշտում: Ամուսինս զինվորական է եղել: Ամեն ինչ հասկանում էր ու փորձում ինձ հավատացնել, որ մեր որդուն ոչինչ չի լինի: Երբ Հադրութից շատերն արդեն հեռացել էին, ինձ էլ հանեցին: Ամուսինս մնաց որդուս հետ: Իսկ երբ պատերազմից հետո վերադարձան, ամուսնուս մոտ սուր լեյկոզ հայտնաբերվեց… սթրեսից էր: Իր 50-ամյակի օրը կյանքին հրաժեշտ տված ամուսինս խնդրեց թիկունք լինել մեր զավակներին և տան հարցը լուծել: Տառապանքից չեն մեռնում՝ ամրանում են: Պիտի տղաներիս ու հարսիկիս կողքին լինեմ և կատարեմ խոստումս»,- ասել է ընտանիքի մայրը՝ Լիլիկ Միքայելյանը:
«Կյանքում լինում են իրավիճակներ, երբ թվում է` փակված են բոլոր դռներն ու եղած խնդիրները հաղթահարելու հնարավորություն այլևս չկա։ Որքան էլ բարդ է լավատեսություն փոխանցել ձեր ընտանիքին` պետք է փորձեմ անել դա։ Ընտրեք ոչ թե հուսահատվելու, այլև հավատով առաջ գնալու ճանապարհը։ Մենք, մեր գործընկերների հետ, ձեր կողքին ենք։ Այս ծրագիրը ձեզ թույլ կտա ոտքի կանգնել։ Իսկ այժմ խոստացեք, որ երբ սկսվի շինարարությունը, տան կառուցվող պատերի, դրվող ամեն քարի հետ, ամրացնելու եք ձեր հույսն ու կամքը»,- տեսազանգի ընթացքում ասել է Վիվա֊ ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Հայաստանի տասը մարզում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում, Վիվա-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ, ընթացիկ տարում նախատեսվում է տուն կառուցել, գնել կամ վերանորոգել 84 ընտանիքի համար: 2021թ. բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար Վիվա-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 225 մլն. ՀՀ դրամ:

In the current year, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia will try to assist families who have become homeless as a result of war, as well as families who arrived from Artsakh and rent houses in different regions of Armenia. The other target group of socially insecure families will still stay in the center of attention of partner organizations. For many years, the willingness of partners to be useful to the country and to the society is one of the best examples of Corporate Social Responsibility, Viva-MTS said in a press release on Friday.
The Mikayelyans from the Hadrut region moved to Vayots Dzor Province and currently rent a house in Areni village. Taron, the eldest son of the family, who participated in the four-day and forty-four-day wars, chose his father's path and became a military man. It's already 11 years that Taron is faithful to his military oath and has been defending his Homeland with unwavering devotion. However, he does not like to talk about his service or the hard days of the war; tries not to disquiet his future wife and mother. The Mikayelyans who have lost their house and livelihood, are now trying to recover and the partner organizations, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia will support them in it. The family is included in the housing project and, by the end of the year, a house will be built from the scratch.
“We moved to Artsakh when my son was appointed as a military officer. It was Sunday when the 44-day war started. I was working in a bakery. The first thing that came to my mind was where my son was. Then I saw him... he was running. I can't remember that moment without disquietude. We had everything there, we have created our home. Then, in a second, we lost everything, but I even did not care about it as my son was in the battlefield. My husband has been a military man too. He understood everything and tried to convince me that nothing would happen to our son. When many had already left Hadrut, I was displaced too. My husband stayed with my son. And when they returned after the war, my husband was diagnosed with acute leukemia due to stress. On the day of his 50th birthday, my husband passed away and that day he asked me to stand next to our sons and to solve the housing problem. Suffering does not kill one, it makes the person stronger. I should be next to my sons and my daughter-in-law and keep my promise,” said the mother of the family, Lilik Mikayelyan.
"There are situations in life when all the doors seem to be closed and it seems that there is no way to overcome the existing problems. No matter how difficult it may be to convey optimism to your family, I will try to do so. Choose not the despair, but the way to move forward with faith. Together with our partners, we are by your side. This program will allow you to steady yourself. And now promise that when the construction starts, you will strengthen your hope and will with every wall built and every stone laid,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian during the video call.
In the frames of the housing project being implemented in ten regions of Armenia, through the financial investment of Viva-MTS, it is planned to build, purchase or renovate houses for 84 families. In 2021, Viva-MTS invested AMD 225 mln. for the implementation of housing project.