Լավրով.  Հատկապես քրիստոնյա բնակչությունը տառապում է սիրիական հակամարտությունից
Հարյուր հազարավոր քրիստոնյաներ փախել են Մերձավոր Արևելքից, երբ այնտեղ սկսեցին «տնկել» ժողովրդավարություն, հատկապես քրիստոնյա բնակչությունը տառապում է Սիրիայում։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նա պատմել է, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը և Ռուսաստանի Ուղղափառ եկեղեցին «կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկում քրիստոնյաներին պաշտպանելու համար, հատկապես Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում»:
«Եկեղեցու արտաքին կապերի վարչության հետ միասին մենք արդեն մի քանի տարի է, ինչ ԵԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի, անցկացնում ենք քրիստոնյաների աջակցության հատուկ ֆորում, մասնակցում են գործընկերներ Սուրբ Աթոռից, Հայաստանի, Հունգարիայի, Բելառուսի, Լիբանանի և այլ երկրների արտաքին գործերի նախարարները, որոնք վտանգ են տեսնում Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների հետագա բնականոն, հանգիստ և անվտանգ բնակության համար: Հարյուր հազարավոր մարդիկ փախան, երբ սկսեցին «ժողովրդավարություն» տնկել: Նախ Իրաքում, հետո՝ Լիբիայում, Սիրիայում», - ասել է Լավրովը։
Ըստ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի, քրիստոնյա  բնակչությունը հատկապես տառապում է սիրիական հակամարտությունից:

Глава МИД РФ Лавров: Особенно христианское население страдает от сирийского конфликта
Сотни тысяч христиан бежали с Ближнего Востока, когда там начали насаждать демократию, особенно христианское население страдает в Сирии, заявил в субботу глава российского МИД Сергей Лавров. Его слова приводит РИА Новости.
Он рассказал, что российский МИД с Русской Православной Церковью предпринимают "конкретные шаги по защите христиан, особенно на Ближнем Востоке и Севере Африки".
"Совместно с Отделом внешних церковных связей не первый год проводим "на полях" мероприятий ОБСЕ, Совета ООН по правам человека специальный форум в поддержку христиан. В нем участвуют партнеры из Ватикана, Святого Престола, министры иностранных дел Армении, Венгрии, Белоруссии, Ливана и других стран, которые видят опасность для дальнейшего нормального, спокойного и безопасного проживания христиан на Ближнем Востоке. Сотни тысяч из них бежали после того, как там стали насаждать "демократию". Сначала в Ираке, потом в Ливии, в Сирии", - сказал Лавров.
"Особенно христианское население страдает от сирийского конфликта. Сирия – одна из колыбелей христианства", - отметил министр в интервью телеканалу "Россия 24" по случаю 55-летия митрополита Илариона.