Ալիևը խոստովանում ու ընդունում է, որ Արցախի ճակատագիրն ու ապագան կախված է հենց Արցախի բնակչությունից․ Արտակ Բեգլարյան
Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է․
«Արցախը հազարամյակներով եղել է հայկական և հավերժ կմնա այդպիսին՝ մեր համազգային կամքի ու ջանքի շնորհիվ: Ալիևները եկել ու անցել են դարերի թոհուբոհով, հայկական Արցախը միշտ մնացել է կանգուն:
Ակնհայտ է, որ Իլհամ Ալիևը իր վերջին հարցազրույցով նպատակ ուներ հերթական անգամ մոլորության մեջ պահելու իր հասարակությանն ու միջազգային լսարանին և կերակրելու ստերով Արցախի վերաբերյալ: Մասնավորապես՝
1. Ալիևը հերթական անգամ «ճիշտ» է, երբ ասում է, որ Ադրբեջանի տարածքում չկա Լեռնային Ղարաբաղ անվանմամբ տարածք: Այո, Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքից դուրս է, երբեք չի եղել Ադրբեջանի տարածքում և չի էլ լինելու:
2. Արցախի կարգավիճակի մասին նրա պնդումները պարզապես ինքնախաբեության ու ստախոսության դրսևորումներ են, քանի որ անկախ առկա կորուստներից ու դժվարություններից՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետությունը գործում է լիարժեքորեն, ինչպես գործում էր նախապատերազմյան ժամանակահատվածում: Մենք ունենք կայացած պետական ինստիտուտներ ու ատրիբուտներ և դրանք զարգացնելու ու ամրապնդելու անկոտրում կամք: Իսկ Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները երբևէ չեն ընդունելու Ադրբեջանի կազմում որևէ դե ֆակտո կամ դե յուրե կարգավիճակ, և հետևողական պայքարով հասնելու ենք մեր անկախության միջազգային ճանաչմանը:
3. Ստախոսության հերթական դրսևորում էր նաև այն պնդումը, որ Արցախում այժմ 25,000 բնակիչ կա,դա այն դեպքում, երբ շուրջ 115,000-120,000 մարդ է բնակվում Արցախում: Այստեղ հետաքրքրական է նրա պնդման համատեքստը, քանի որ դրա միջոցով նա խոստովանում ու ընդունում է, որ Արցախի ճակատագիրն ու ապագան կախված է հենց Արցախի բնակչությունից, և փորձում է պարզունակ հնարքով կեղծել իրականությունը:
4. Նա կրկին կեղծում է պատմությունը՝ արդարացիորեն նշելով, որ ԼՂԻՄ-ը արհեստական միավորում էր, բայց դա ներկայացնում է որպես Ադրբեջանի դեմ քայլ՝ անտեսելով այն փաստը, որ իրականում հենց հայ ժողովրդին ոչ ոք չի հարցրել Արցախը Ադրբեջանին բռնակցելիս: Ճշմարտությունն այն է, որ հակամարտությունը մեկնարկել է նախախորհրդային ժամանակաշրջանում ու անարդար որոշումները կայացվել են խորհրդային առաջին տարիներին՝ ամբողջությամբ հայաբնակ Արցախի բնակչության կամքին հակառակ: Հետևաբար, տեղին չէ հակամարտությունը դիտարկել 1988 թվականից ի վեր, և պետք է ընդունել իրավական ու պատմական փաստերը, որ Արցախը 1921թ. ոչ միայն բռնակցվել է Ադրբեջանին, այլ նաև այդ ժամանակ ու մինչև ԽՍՀՄ փլուզումը արհեստականորեն ու մեծապես կրճատվել են Լեռնային Ղարաբաղի սահմանները (այդ թվում՝ 1928թ. ԼՂԻՄ-ը կտրվել է ՀԽՍՀ հետ սահմանից), արհեստականորեն փոխվել է ժողովրդագրական պատկերը, տեղի է ունեցել սպիտակ ցեղասպանություն: Փաստորեն, ԼՂԻՄ-ի ձևավորմանն անդրադառնալով՝ ստացվում է, որ Ալիևն ընդունում է հակամարտության կարգավորման գործում դրա հիմքերը (ներառյալ՝ սահմանային ու ժողովրդագրական պատկերը) հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը:
5. Եթե հայերը Արցախում եկվորներ են 19-րդ դարի սկզբից, ապա ու՞մ հետ էին պատերազմում զավթիչ Փանահ ու Իբրահիմ խաները 18-րդ դարի կեսերին, ովքե՞ր են ջարդել օսմանյան զորքերին Արցախում 18-րդ դարի սկզբին, ի՞նչ լեզվով են գրված Գանձասարի ու Դադիվանքի միջնադարյան արձանագրությունները, արդյո՞ք կաշառված էին անտիկ ու միջնադարյան օտարերկրացի պատմիչները հայկական Արցախի մասին վկայելիս, և այլն, և այլն:
Հ.Գ. Լուսանկարը՝ հունիսմեկյան մի միջոցառումից՝ առաջնագծին մերձակա բնակավայրերի մի խումբ մանուկներ՝ Արցախի հավերժության առհավատչյան»:

Артак Бегларян: Алиев признает и принимает, что судьба и будущее Арцаха зависят именно от населения Арцаха
15:03 26/07/2021
Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Артак Бегларян пишет:
«Арцах был армянским на протяжении тысячелетий и останется таковым навсегда, благодаря нашей национальной воле и усилиям. Алиевы приходили и уходили на протяжении веков, а армянский Арцах оставался всегда.
Очевидно, в последнем интервью Ильхам Алиев преследовал цель в очередной раз ввести в заблуждение собственную общественность и международную аудиторию, накормив их ложью относительно Арцаха.
1. Алиев в очередной раз «прав», когда говорит, что в Азербайджане нет территории под названием Нагорный Карабах. Нагорный Карабах находится за пределами территории Азербайджана, он никогда не был и не будет на территории Азербайджана.
2. Его утверждения о статусе Арцаха – лишь проявления самообмана и лжи, поскольку, несмотря на все потери и трудности, Республика Арцах (НКР) функционирует полноценно, как и в довоенный период. У нас есть состоявшиеся государственные институты и атрибуты, непоколебимая воля к их развитию и укреплению. А народ и власти Арцаха никогда не примут никакого статуса в составе Азербайджана –  де-факто или де-юре. И путем последовательной борьбы мы добьемся международного признания нашей независимости.
3. Очередным проявлением вранья было и утверждение, что в настоящее время в Арцахе проживает 25 000 человек – и это в то время, как в Арцахе проживает около 115 000  - 120 000 человек. Здесь примечателен контекст его утверждения, поскольку посредством этого он признает и принимает, что судьба и будущее Арцаха зависят  именно от населения Арцаха, и он пытается сфальсифицировать действительность с помощью примитивной уловки.
4. Он вновь фальсифицирует историю, заявляя, будто НКАО была искусственным объединением, но представляет это как шаг, направленный против Азербайджана, игнорируя тот факт, что на самом деле никто не спрашивал армянский народ, когда Арцах присоединяли насильно  к Азербайджану.
Истина в том, что конфликт начался еще в досоветский период, и несправедливые решения были приняты в первые годы существования Советского Союза – вопреки воле населения Арцаха, который полностью был населен армянами. Следовательно, нецелесообразно рассматривать конфликт с 1988 года, нужно принять правовые и исторические факты, что Арцах в 1921 году насильно был присоединен к Азербайджану.
Тогда же и до распада СССР границы Нагорного Карабаха были искусственно и сильно сокращены (в том числе в 1928 году НКАО была отрезана от АрмССР), демографическая картина была сформирована искусственно, произошел белый геноцид. Фактически, говоря об образовании НКАО, оказывается, что Алиев осознает необходимость при урегулировании конфликта принятия его основ (включая границу и демографическую картину).
5. Если армяне пришли в Арцах в начале XIX века, то с кем же воевали захватчики Панах и Ибрагим-хан в середине XVIII века? Кто разбил османские войска в Арцахе в начале XVIII века? На каком языке средневековые надписи Дадиванка и Гандзасара? И были ли подкуплены древние и средневековые иностранные историки, которые писали об армянском Арцахе и т. д. и т. д.
P.S. Фото – с одного первоиюньского мероприятия, группа детей из близких к передовой населенных пунктов – как свидетельство вечности Арцаха».