Ակնկալվում է, որ պեղումներից հետո Բերդ համայնքում կզարգանա նաև հնագիտական զբոսաշրջությունը
Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Տավուշ ամրոցի տարածքում հուլիսի 14-ից վերսկսվել են հնագիտական պեղումները: ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Տավուշ ամրոցի տարածքում կատարված դիտարկումները ցույց էին տվել, որ պահպանվել են հետևյալ կառույցները` ամրոցի միջնաբերդ, դրա հյուսիսարևելյան լանջին տեղակայված եկեղեցի, ամրոցի հարավարևմտյան մասում ենթադրյալ ջրանցքի հատված, հին բնակատեղի: Հուշարձանի պահպանմանը միտված այս ծրագրով նախատեսվում է հնագիտական միաժամանակյա պեղումներ իրականացնել ամրոցի միջնաբերդի գագաթին և մուտքի հատվածներում, ինչպես նաև եկեղեցու հյուսիսային ու հարավային մասերում:
Ծրագրի նպատակն է որոշ չափով ընդլայնել նախկինում պեղված տեղամասերը` պարզելու համար ամրոցի հյուսիսային և արևելյան լանջերի հնարավոր կառուցապատման առկայությունը, մշակութային շերտերը և եկեղեցուն հարող հնագիտական միջավայրը:
Ակնկալվում է, որ պեղումներից հետո Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում կզարգանա նաև հնագիտական զբոսաշրջությունը:
Տավուշ ամրոցի տարածքում առաջին հնագիտական պեղումներն իրականացվել են 1986-1988 թվականներին՝ Հայկ Եսայանի գլխավորությամբ:

После окончания раскопок в общине Берд Тавушской области Армении ожидается развитие археологического туризма
12:42 26/07/2021
14 июля на территории крепости общины Берд Тавушской области Армении возобновились археологические раскопки.
как сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, изучение крепости Тавуш показало, что сохранились следующие строения: цитадель крепости, церковь, расположенная на ее северо-восточном склоне, часть предполагаемого канала в юго-западной части крепости, старинное поселение. Этот проект, направленный на сохранение памятника, предусматривает одновременные археологические раскопки у входа в цитадель замка, а также в северной и в южной частях церкви.
Цель проекта - расширить ранее раскопанные участки, раскрыть возможные постройки на северо-восточных склонах крепости, раскопать культурные слои территории, прилегающей к церкви.
После окончания раскопок в общине Берд в Тавушской области ожидается развитие археологического туризма.
Первые археологические раскопки в районе Тавушской крепости проводились в 1986 - 1988 годах - под руководством Айка Есаяна.