ՀՀ դպրոցականները 5 մեդալ են նվաճել «Մաթեմատիկա» առարկայի միջազգային օլիմպիադայում
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, օլիմպիադան, որի կազմակերպիչ երկիրը Ռուսաստանի Դաշնությունն էր, երկու տեսական փուլերով և առցանց ձևաչափով անցկացվել է հուլիսի 14-24-ը Երևանի «Քվանտ» վարժարանում։ Օլիմպիադային մասնակցել են 107 երկրների 619 աշակերտներ՝ 556 տղաներ և 63 աղջիկներ։
Հայաստանի թիմը ներկայացրել են 6 աշակերտներ՝ 5-ը Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցից, իսկ մեկը՝ «Քվանտ» վարժարանից: Ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի սաներ Վահագն Հովհաննիսյանը և  Մհեր Կարագուլյանն արժանացել են արծաթե, իսկ նույն ուսհաստատության աշակերտներ Ռուբեն Համբարձումյանն ու  Էրիկ Բաբասյանը, ինչպես նաև «Քվանտ» վարժարանի սան  Լորետա Արզումանյանը՝ բրոնզե մեդալների։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Սմբատ Գոգյանը և Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի ուսուցիչ Գուրգեն Ասատրյանը։
Հիշեցնենք, որ մաթեմատիկայի 61-րդ միջազգային օլիմպիադայում ևս Հայաստանի թիմն արժանացել էր 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալների։

The Armenian team of school students won 5 medals at the 62nd International Mathematical Olympiad, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reported on Monday.
The Olympiad, organized by the Russian Federation, was held online in two rounds at Quantum College in Yerevan on July 14-24. A total of 619 schoolchildren from 107 countries, including 556 boys and 63 girls, took part in the Olympiad.
The Armenian team was represented by 6 students, 5 of them from the Physics and Mathematics Specialized School named after Artashes Shahinyan and one from Quantum College.
Physics and Mathematics Specialized School students Vahagn Hovhannisyan and Mher Karagulyan won silver medals, while Ruben Hambardzumyan and Erik Babasyan from the same school, as well as Loreta Arzumanyan from Quantum College, took bronze medals.
The Armenian team was led by Smbat Gogyan, a senior researcher at the Institute of Mathematics of Armenia’s National Academy of Sciences, and Gurgen Asatryan, a teacher at the Physics and Mathematics Specialized School.
Incidentally, the Armenian schoolchildren won 2 silver and 3 bronze medals at the previous Mathematical Olympiad.