ՀՀ դպրոցականները 5 մեդալ են նվաճել «Մաթեմատիկա» առարկայի միջազգային օլիմպիադայում
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, օլիմպիադան, որի կազմակերպիչ երկիրը Ռուսաստանի Դաշնությունն էր, երկու տեսական փուլերով և առցանց ձևաչափով անցկացվել է հուլիսի 14-24-ը Երևանի «Քվանտ» վարժարանում։ Օլիմպիադային մասնակցել են 107 երկրների 619 աշակերտներ՝ 556 տղաներ և 63 աղջիկներ։
Հայաստանի թիմը ներկայացրել են 6 աշակերտներ՝ 5-ը Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցից, իսկ մեկը՝ «Քվանտ» վարժարանից: Ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի սաներ Վահագն Հովհաննիսյանը և  Մհեր Կարագուլյանն արժանացել են արծաթե, իսկ նույն ուսհաստատության աշակերտներ Ռուբեն Համբարձումյանն ու  Էրիկ Բաբասյանը, ինչպես նաև «Քվանտ» վարժարանի սան  Լորետա Արզումանյանը՝ բրոնզե մեդալների։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Սմբատ Գոգյանը և Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի ուսուցիչ Գուրգեն Ասատրյանը։
Հիշեցնենք, որ մաթեմատիկայի 61-րդ միջազգային օլիմպիադայում ևս Հայաստանի թիմն արժանացել էր 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալների։

Школьники из Армении завоевали 5 медалей на международной олимпиаде по математике
Как сообщает пресс-службе министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, организованная Российской Федерацией олимпиада состоялась в два теоретических тура и в онлайн-формате 14-24 июля в математической гимназии «Квант» в Ереване.
В олимпиаде приняли участие 619 школьников из 107 стран мира – 556 мальчиков и 63 девочки.
Команда Армении была представлена 6 учащимися:  5  из Специальной физико-математической школы имени Шагиняна и 1 – из гимназии «Квант».
Учащиеся Специальной физико-математической школы Ваагн Ованнисян и Мгер Карагулян завоевали серебряные медали, бронзовых медалей удостоились Рубен Амбарцумян и Эрик Бабасян из той же школы, а также ученица «Кванта» Лорета Арзуманян.
Напомним, что на 61-й международной олимпиаде по математике школьники из Армении завоевали 2 серебряные и 3 бронзовые медали.