Այսօր 2014-ի հուլիսին արցախա-ադրբեջանական սահմանագծում հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունները հետ մղած ու հանուն հայրենիքի կյանքը զոհած Ազատ Ասոյանի ծննդյան օրն է: Այսօր հերոսը կդառնար 27 տարեկան:Ազատի ծնունդն այսօր նշելու են Եռաբլուրում։
Ազատն իր անվան պես ազատատենչ էր։2014-ի հուլիսին,մարտական հերթապահություն իրականացնելիս կանխել է հակառակորդի դիվերսիան,ձեռմարատի է բռնվել թշնամու հատուկ ջոկատայինների հետ,կյանքի գնով կանխել է հակառակորդի ներխուժումը՝ իրեն վստահված մարտական դիրքում։ Տոնաշենում արիաբար զոհվել են Ազատն ու ծառայակից Արարատ Խանոյանը, Նարեկի կյանքն հաջողվել էր փրկել:
Հայրենի հողը պաշտպանելու հպարտության զգացումը Ազատը հաճախ էր սիրում արտահայտել տարբեր գրառումների,նկարների և ստեղծագործությունների միջոցով,որոնցից մեկը հատկապես լայն տարածում գտավ։Ազատի վերջին գրառումը,մարտական վերջին հերթափոխից առաջ.«Այս նկարում ես այդքան կարևոր չեմ,ինչքան հետևիս տեսարանը։Ես գտնվում եմ ամպերից վերև,որտեղ ամպերը ծածկում են նույնիսկ սարերը բայց ոչ ինձ։Բարձրանում եմ սահմանը պաշտպանելու,լավ մնացեք»։
Ազատ Արթուրի Ասոյանը ծնվել է 1994 թվականին։ Երևանի պետական համալսարանի Իրավաբանական ֆակուլտետի ուսանող, որ զորացրվելուց հետո պատրաստվում էր շարունակել ուսումը։Նրա զորացրվելուն մնացել էր 10 օր...
ՀՀ զինված ուժերի շարքային զինծառայող, ով զոհվել է Արցախի Հանրապետության առաջնագծում, ադրբեջանական կողմի դիվերսիոն խումբը հետ մղելիս։
Ազատ Ասոյանը ՀՀ Նախագահի կողմից հետմահու պարգևատրվել է Մարտական ծառայության մեդալով` «Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության գործում ցուցաբերած անձնական խիզախության և նվիրումի, կյանքին սպառնացող վտանգի պայմաններում ծառայողական պարտքը անձնազոհաբար կատարելու համար»։

«Всего хорошего!» - Азату Асояну сегодня исполнилось бы 27 лет
Сегодня день рождения Азата Асояна, отразившего диверсионные действия противника на арцахско-азербайджанской границе в июле 2014 года и отдавшего жизнь за Родину. Сегодня его день рождения будут отмечать в Ераблуре.
Азат подобно своему имени был свободолюбивым молодым человеком. В июле 2014 года в ходе несения боевого дежурства Азат пресек диверсию противника, в рукопашном бою со спецназовцами врага ценой жизни пресек проникновение противника на доверенный ему боевой пост. В Тонашене смертью храбрых пали Азат и его сослуживец Арарат Ханоян, жизнь Нарека удалось спасти.
Чувство гордости за защиту родной земли Азат часто любил выражать посредством разных записей, фотографий и произведений, одно из которых стало особенно популярным. Последняя запись Азата до последней боевой смены: «В этой фотографии не столь важен я, сколько панорама позади меня. Я нахожусь выше облаков, где облака закрывают даже горы, но не меня. Поднимаюсь защищать границы, всего хорошего!»
Азат Артурович Асоян родился в 1994 году. Он был студентом юридического фактультета Ереванского государственного университета и намеревался после демобилизации продолжить учебу. Его демобилизации оставалось 10 дней…
Рядовой военнослужащий вооруженных сил РА, погибший на передовой Арцахской Республики, при отражении диверсии азербайджанской стороны.
Азат Асоян посметрно награжден Медалью боевой службы «За проявленную храбрость и верность в деле защиты границ Отечества, за самоотверженное выполнение служебного долга в условиях угрозы жизни».