Ալիևը փորձում է հայերից առավելագույնը քամել. Իսկանդարյան
«Լայնամասշտաբ պատերազմն ավարտվել է նոյեմբերի 10-ին ստորագրված համաձայնագրով, բայց հակամարտությունը ցածր ինտենսիվությամբ շարունակվում է»,- ասուլիսում ասաց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հնարավորության դեպքում, փորձում է վերցնել պատերազմի արդյունքները, որոնք կան, այսինքն՝ նա փորձում է հայերից առավելագույնը քամել, ինչ հնարավոր է։
«Մի ասացվածք կա. պետք չէ անել այն, ինչ ամերիկացիներն են ասում, պետք է անել այն, ինչ անում են ամերիկացիները: Այսինքն՝ Ալիևն ինչ ասում է, դա նրա արածի մի մասն է: Պարզ ասած, դա ճնշումն է Հայաստանի վրա մի քանի միջոցներով»,- ասաց քաղաքագետը:
Իսկանդարյանի դիտարկմամբ, Հայաստանին ճնշելու առաջին միցոջը  դիսկուրսն է, թե ղարաբաղյան թեմա այլևս չկա, այն ավարտված է, պետք է անցնել հետկոնֆլիկտային կարգավորումների, հայերը  բացեն ճանապարհները, իսկ ճանապարհներ տակ միջանցքն է, այսինքն՝ Հայաստանի հարավով երկաթուղային, հնարավոր է նաև ավտոճանապարհները Ադրբեջանից ոչ թե Նախիջևան, այլ Թուրքիա:
Հայաստաի վրա ճնշում գործելու երկրորդ միջոցը, ըստ քաղաքագետի, գերիներն են:
«Ալիևը Հայաստանի ներքաղաքական և դիսկուրսի դաշտերում բավականին լուրջ խաղացող է: Նա փաստացի արդեն փոխել է դիսկուրսը Հայաստանի ներսում՝ լրագրողների, սոցիալական մեդիայի, պաշտոնական հայտարարությունների:  Մենք Ղարաբաղի մասին արդեն գրեթե չենք խոսում, մենք ոչ թե Ղարաբաղն ենք պաշտպանում, այլ Սյունիքը: Կարևորն այն չէ, թե նա ինչ է ասում, կարևորն այն է, թե նա ինչ է անում:
Այն, որ մենք արդեն մտածում ենք Սև լճի, Գեղարքունիքի, Սոթքի, Շուռնուխի, Կապանի, հիմա էլ՝ Երասխի մասին, այդ ամենը բերում է նրան, որ հիմնական դիսկուրսը, որը վերաբերվում է Ադրբեջանից եկող սպառնալիքին, դրանք Հայաստանի նկատմամբ է, ոչ թե Արցախի»,- ասաց Ա. Իսկանդարյանը:
Նա նաև նշեց, որ կա ճնշման դիվանագիտական ձևեր. «Ալիևը Հայաստանի վրա ուղիղ դիվանագիտական ճնշում գործադրել չի կարող, բայց դա անում է Ռուսաստանի կամ երրորդ այլ երկրի, նաև Թուրքիայի միջոցով: Դա արվում է՝ հասնելու նպատակներին, որոնք ունեն Թուրքիան ու Ադրբեջանը: Այդ երկու երկրները նույնն բանն են ուզում»:
Քաղաքագետի խոսքով, նրանց նպատակն է փաստաթղթի ստորագրումը, որը պետք է լինի Բաքվի մոդելով՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի սահմանների ճանաչում, իսկ երկրորդը միջանցքն է:
«Հիմնական խնդիրը միջանցքն է: Նրանք ուզում են Հայաստանի հարավով երկաթուղային ճանապարհ անցնի, որի վրա գնացքները չեն կանգնի: Այնտեղ մոտ 40 կիլոմետր է: Այդ երկաթուղային ճանապարհը կհասնի մինչև Թուրքիա: Նրանք նաև ուզում են, որպեսզի այդ ճանապարհը չհսկեն հայերը: Ահա թե ինչի է ուզում հասնի Ադրբեջանը:  Սա այդպես կոչված  ճանապարհների բացում է: Չպետք է մտածել, որ Ադրբեջանը մտահոգված է Հայաստանի տնտեսական զարգացմամբ և ուզում է բացել ճանապարհը օրինակ՝ Հայաստանից Ռուսաստան»,-ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:

Александр Искандарян: Алиев пытается выжать из армян по максимуму все, что возможно
«Широкомасштабная война, конечно закончилась. Она закончилась еще в ноябре. Тем не менее, конфликт продолжается, но уже с низкой интенсивностью», – заявил на встрече с журналистами 27 июля директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
По его словам, президент Азербайджана Ильхам Алиев, по возможности, пытается забрать результаты той войны, которые есть, то есть, он пытается выжать из армян по максимуму все, что возможно. «Это видно далеко не только по заявлениям», – пояснил Искандарян.
«Заявления, конечно, заявлениями. Понятно, журналисты обращают внимание на то, что говорит Алиев. Знаете, есть такая поговорка: не надо делать то, что говорят американцы, надо делать то, что американцы делают. В каждой шутке есть доля шутки. Надо смотреть не только на то, что Алиев говорит. Хотя это часть того, что он делает. Это давление на Армению.
На Армению оказывают давление несколькими способами. Первый способ – это давление на официальный Ереван через дискурс по поводу того, что никакого карабахского вопроса нет, что конфликт закончен, и что пришло время переходить к постконфликтному урегулированию», – указал политолог.
Второй способ, по мнению политолога, это пленные, которых используют как часть торга и для давления на Армению.
«Алиев довольно серьезный игрок на армянском внутриполитическом и дискурсивном ссионном поле. Он, фактически, уже поменял дискурс внутри Армении, как среди журналистов, так и социальных медиа и так далее. Мы уже о Карабахе, фактически не говорим. Мы защищаем уже Сюник. Дело не в том, что он говорит. Дело в том, что он делает.
То, что мы сейчас думаем уже о Сев личе, о Гегаркунике, о Сотке, о Шурнухе, о дороге, которая там проходит, о Капане, теперь о Ерасхе – это все приводит к тому, что основной дискурс, который касается угрозы от Азербайджана, он касается угрозы от Азербайджана Армении, а не Арцаху», – пояснил Искандарян.
По его словам, есть дипломатические формы давления. «Прямое дипломатическое давление на Армению Алиев оказывать не может, но через РФ, через третьи страны это делается для того, чтобы достичь тех целей, которые есть у Азербайджана и Турции.
Позиции этих двух стран, во-первых, более или менее едины. Они хотят одного и того же, с какими-то нюансами. Во-вторых, эти позиции несдивигаемые. Армения не может сделать так, чтобы эти позиции стали другими», – отметил он.