ԶՈւ գնդապետ, Արցախի ԶՈւ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին ղեկավար Սենոր Հասրաթյանը գրում է.
«Կար ժամանակ, երբ Մայր հայրենիքում ապրողները սփյուռքից ներգաղթած մեր հայրենակիցներին անվանում էին «ախպարներ», իսկ արցախցիներին՝ «շուռ տված հայեր...» Դա հիմնականում անցյալ դարի երկրորդ կեսերին էր...
Այսօր ապրելով 21-րդ դարում և լսելով, թե որոշ ոչնչություններ ինչպիսի որակումներ են հասցեագրում արցախցիներին, պարզապես, ապշում ես...
Ապշում ես ոչ միայն նրա համար, որ տասնամյակներ անց մեր ազգային գիտակցությունը նորից հետ է շպրտվել նախորդ դարի երկրորդ կեսերի մակարդակ, այլև որ մի քանի տականքների ապազգային քաղաքաքականության արդյունքում մենք հասել ենք այն կետին, երբ հայն անում է այն, ինչը տասնամյակներով, իսկ գուցեև դարերով՝ երազում էր մեզ թելադրել մեր թշնամին...
Հ.Գ.- Հիշեք, Արցախը մեր ազգի ՈԳԻՆ է... Հանելով այդ ՈԳԻՆ՝ հայությունը, ցավոք, կհայտնվի ավելի ծանր վիճակում, քան գտնվում է այսօր...»։

Сенор Асратян: Помните, Арцах – это ДУХ нашей нации
Бывший пресс-секретарь Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) полковник ВС Сенор Асратян пишет:
«Было время, когда живущие на матери-Родине переселившихся из Диаспоры наших соотечественников называли "ахпарами", а арцахцев – "двуличными армянами…" Это было в основном во второй половине прошлого века ...
Сегодня, живя в 21 веке и слыша, какие характеристики адресуют арцахцам некоторые ничтожества, просто поражаешься ...
Поражаешься не только тому, что десятилетия спустя наше национальное сознание вновь отброшено до уровня второй половины прошлого века, но и тому, что в результате антинациональной политики некоторых подонков мы достигли точки, где армяне делают то, что десятилетиями, а может и веками мечтал нам диктовать наш враг ...
P.S. Помните, Арцах – это ДУХ нашей нации ... Устранив этот ДУХ, армянство, к сожалению, окажется в более тяжелом положении, чем сегодня ... »