Տաջիկստանի նախագահի քրոջ որդիները դաժանորեն ծեծել են առողջապահության նախարարին՝ կովիդից իրենց մոր մահի պատճառով
Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի քրոջ երեք որդիները դաժան ծեծի են ենթարկել երկրի առողջապահության նախարարին և այլ պաշտոնյաների՝ COVID-19-ից իրենց մոր մահից հետո։ Այս մասին «rferl» ռադիոկայանին ասել են կառավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրները:
Աղբյուրն ասել է, որ հուլիսի 26-ին ՆԳՆ և Առողջապահության նախարարությունների աղբյուրներն հայտնել են, որ Առողջապահության նախարար Ջամոլիդդին Աբդուլլոզոդան, նախագահական բժշկական կենտրոնի ղեկավար Խոլմուհամադ Ռահիմզոդան և մի քանի այլ առողջապահական պաշտոնյաներ և բժիշկներ հարձակման են ենթարկվել:
Նշվում է, որ հուլիսի 20-ին Ռահմոնի 64-ամյա քույրը՝ Կուրբոնբի Ռահմոնովան, մահացել էր կորոնավիրուսից։
Աղբյուրների համաձայն՝ նախարարը և առողջապահության մյուս պաշտոնատար անձինք «ծանր վիրավորվել» են հարձակումներից: Աղբյուրները նշում են նաև, որ Տաջիկստանի իշխանությունները Ռահմոնի քրոջը բուժելու համար հրավիրել են բժշկական փորձագետների՝ Գերմանիայից, Ռուսաստանից և Ուզբեկստանից:
Աղբյուրները նշում են, որ հարձակումների փաստով նախաքննություն է սկսվել:
Աբդուլլոզոդան ներկա չէր Դուշանբեում հուլիսի 26-ին կայացած մամուլի ասուլիսին, որը նվիրված էր Տաջիկստանին COVID-19 պատվաստանյութեր մատակարարելու Վաշինգտոնի քայլին:
Մեկ օր առաջ Տաջիկստանը ստացել էր 1.5 միլիոն դոզա Moderna պատվաստանյութ, որը ԱՄՆ-ն նվիրել էր պատվաստանյութերի բաշխման միջազգային համակարգի միջոցով, որը հայտնի է որպես Covax:

Таджикистан: племянники президента после смерти матери от COVID-19 избили главу Минздрава
Три племянника президента Таджикистана Эмомали Рахмона жестоко избили министра здравоохранения и нескольких других чиновников после смерти своей матери, сообщили Таджикской редакции Азаттыка источники, близкие к властям.
Источники в МВД и Минздраве сказали Азаттыку на условиях анонимности 26 июля, что на министра здравоохранения Джамолиддина Абдуллозоду, главу президентского медицинского центра Холмахмада Рахимзоду и нескольких медицинских работников было совершено нападение. Это случилось 20 июля, сразу после смерти 64-летней сестры Рахмона Курбонби Рахмоновой.
По информации источников, в результате нападения министр и другие чиновники системы здравоохранения получили «серьезные травмы». Источники также говорят, что таджикские власти приглашали для лечения сестры Рахмона медицинских специалистов из Германии, России и Узбекистана.
Источники сообщили, что по факту нападения начато предварительное расследование.
В правительстве, аппарате президента и других госструктурах не отреагировали на эту информацию.
Абдуллозода не присутствовал на пресс-конференции 26 июля в Душанбе, где рассказывалось о инициативе Вашингтона поставить Таджикистану вакцину против COVID-19.
Днем ранее Таджикистан получил 1,5 миллиона доз вакцины Moderna, партия была пожертвована Соединенными Штатами через международную программу распределения вакцин, известную как Covax.
Вопрос репортера о том, связано ли отсутствие министра на конференции со слухами о его избиении, заместитель министра здравоохранения Шодихон Джамшед оставил без ответа.
Сестру Рахмона похоронили 21 июля. Официальная причина смерти не названа, но врачи одной из столичных клиник сообщили, что она умерла от COVID-19.
Рахмон годами подвергался критике со стороны международных правозащитных организаций за нарушение религиозных свобод, подавление гражданского общества и политического плюрализма в жестко контролируемой бывшей советской республике, указывает СМИ.