Ռուսաստանի տարածաշրջանները երբեք այլ երկրների հետ գործարքների առարկա չեն լինելու, երեքշաբթի լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իհարկե, ռուսական տարածաշրջանները երբեք չեն կարող լինել և չեն լինի որև է գործարքների առարկա,դա բացառվում է»,-ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Այս կերպ, նա մեկնաբանել է թուրք պրոֆեսորի այն հայտարարությունները, թե իբր Մոսկվան և Անկարան կկարողանան համաձայնության գալ Ղրիմի կարգավիճակի շուրջ, եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությանը (ՀԿԹՀ) ճանաչի որպես անկախ պետություն:
«Դժվար թե թուրք պրոֆեսորը կարողանա անձնավորել Անկարայի պաշտոնական տեսակետը», - նշել է Պեսկովը ։
Ավելի վաղ կիպրոսցի թուրքերի առաջնորդ, ինքնահռչակ ԹՐՔԿ-ի նախագահ Էրսին Թաթարը Նիկոսիայի թուրքական մասում անցկացված զորահանդեսի ժամանակ հայտարարել է, որ Վարոշի շրջանի մի մասը, որը գտնվում է կղզու չեզոք գոտում, ապառազմականացվելու է և հատկացվելու է հունա-կիպրական սեփականատերերի օգտագործման համար: Շքերթին ներկա Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ողջունել է այդ որոշումը։
Այնուամենայնիվ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1984 թ. բանաձևի համաձայն, Վարոշան պետք է անձեռնմխելի մնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ այնտեղ չեն վերադարձել 1974-ին վտարված կիպրոսցի հույն սեփականատերերի հետնորդները:
Այդ շրջանի վերադարձը ՄԱԿ-ի խաղաղապահների հսկողության տակ (Դե ֆակտո այն գտնվում է Թուրքիայի զորքերի վերահսկողության տակ) պահանջում է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի ևս մեկ բանաձև: Չնայած այդ երկու փաստաթղթերի գոյությանը ՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին ինքնահռչակ ՀԿԹՀ-ի իշխանությունները զբոսաշրջիկների համար հասանելիություն են ապահովել Վարոշի Հյուսիսային թաղամասերի ծովափնյա մասում:

Регионы России никогда не будут предметом сделок с другими странами, заявил журналистам во вторник пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. Об этом сообщает ТАСС.
"Конечно же, российские регионы никогда не могут быть и не будут предметом каких-либо сделок, это исключено", - сказал представитель Кремля. Таким образом он прокомментировал высказывания турецкого профессора о том, что Москва и Анкара якобы смогут договориться по вопросу статуса Крыма, если РФ признает независимым государством самопровозглашенную Турецкую Республику Северного Кипра (ТРСК).
"Вряд ли уважаемый профессор из Турции может олицетворять официальную точку зрения Анкары", - указал также Песков.
Ранее лидер турок-киприотов, президент самопровозглашенной ТРСК Эрсин Татар на военном параде в турецкой части Никосии заявил, что часть района Вароша, расположенного в нейтральной зоне острова, будет демилитаризована и выделена в пользование греко-кипрских собственников.
Присутствовавший на параде президент Турции Тайип Эрдоган приветствовал это решение. Однако согласно резолюции Совета Безопасности ООН от 1984 года, Вароша должна оставаться нетронутой до возвращения туда потомков греко-кипрских собственников, изгнанных в 1974 году. Возвращения этого района под контроль миротворцев ООН (де-факто он находится под контролем войск Турции) требует еще одна резолюция СБ ООН. Несмотря на существование этих двух документов, 8 октября 2020 года власти самопровозглашенной ТРСК открыли доступ туристам в приморскую часть северных кварталов Вароши.