Արթուր Վանեցյան. Ճիշտ եմ համարում, որ ստեղծվի Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով
«Հաշվի առնելով հետընտրական շրջանում Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, Արցախին առնչվող բազմաթիվ նոր խնդիրները և մարտահրավերները՝ անվտանգայինից մինչև սոցիալական, մշակութայինից մինչև տնտեսական, ճիշտ եմ համարում ԱԺ մշտական հանձնաժողովների շարքում ստեղծել Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքը նախատեսում է ԱԺ առաջին նիստում հանդես գալ նման նախաձեռնությամբ և լրացուցիչ հիմնավորումներով»։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 2-ին կհրավիրվի ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանը։ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն ԱԺ-ում ունի 7 պատգամավոր։

Artur Vanetsyan calls for establishment of permanent parliamentary committee on Artsakh
Opposition I’m Honored bloc leader Artur Vanetsyan calls for the establishment of a permanent parliamentary committee to deal with Artsakh issues.
“Taking into account the situation around Artsakh in the post-election period, many new problems and challenges facing Artsakh, including security, social, cultural and economic ones, I think a permanent committee on Artsakh should be set up among the other standing committees of the National Assembly,” he wrote on Facebook on Tuesday.
“The I’m Honored bloc plans to come up with such a proposal at the first parliament sitting with further substantiations,” Vanetsyan said.
The first sitting of Armenia’s new parliament is scheduled for August 2. The I’m Honored bloc is represented in the National Assembly by 7 MPs.