Ռոմելլա Աբովյան. Հայաստանում հեպատիտները հայտնաբերվում են բարդացած իրավիճակում
Հուլիսի 28-ը ողջ աշխարհում նշվում է որպես հեպատիտի դեմ պայքարի միջազգային օր։ ԱՀԿ-ն այս տարի օրը նշում է «Հեպատիտը չի սպասում» կարգախոսով։
Օրվան  ընադառաջ հրավիրած ասուլիսում ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը տեղեկացրեց՝ աշխարհում 325 մլն մարդ ունի քրոնիկ հեպատիտ, 175 հազար մարդ էլ մահանում է տարբեր հեպատիտներից։
Վկայակոչելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալները՝ նախարարության ներկայացուիչն ասաց, ողջ աշխարհում յուրաքանչյուր 30 վայրկյանը մեկ մեկ մարդ  մահանում հեպտատիտների պատճառով։
«Հայաստանում վիրուսային հեպատիտների համաճարակային իրավիճակը լուրջ է այն առումով, որ դրանք ընթանում են առանց ախտանիշների։ Ցավոք, մարդիկ չիմանալով  հիվանդության մասին, չեն դիմում բժշկի, ինչի հետևանքով հիվանդությունը հայտնաբերվում է տարիներ անց արդեն բարդացած իրավիճակում, երբ առկա է լյարդի ցիռոզ կամ առաջնային քաղցկեղ»,-ասաց Ռ. Աբովյանը։
Նախարարության տվյալների համաձայն, վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցվել է հեպտետիտ Ց-ի և հեպտիտ Բ-ի հիվանդացության դեպքերի նվազում՝ համապատասխանաբար 9 և 6 անգամ։ Մինչև 14 տարեկան երեխաների շրջանում հեպատիտ Բ չի ախտորոշվել, ինչը մասնագետը պայմանավորում է հիվանդության դեմ 1999-ից  մեկնարկած պատվաստումներով։
«2020 թվականի ընթացքում հայտնաբերվել է հեպտիտների 1244 դեպք, որի 85 տոկոսն ընթացել են առանց ախտանիշների»,-ասաց նա։
Առաջնահերթ բուժման կարիք ունեցող հիվանդներին նախարարությունն այս տարվանից  տրամադրում է ուղիղ ազդեցության հակավիրուսային դեղամիջոցներ, նախատեսվում է, որ առաջիկայում դեղամիջոցներ կտրամադրվեն հստակ ախտորոշում ունեցող հիվանդներին։

World Hepatitis Day will be marked on July 28 across the globe. This year's theme is “Hepatitis can't wait”.
At a news conference on Tuesday, Romella Abovyan, the head of the Department for Epidemiology at the National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health, said that an estimated 325 million people worldwide live with chronic hepatitis, while 175,000 people die from various types of hepatitis.
Referring to the statistics of the World Health Organization, she said that every 30 seconds one person in the world dies from hepatitis.
"The epidemiological situation of viral hepatitis in Armenia is serious in the sense that no symptoms are developed. Unfortunately, people do not see a doctor as they don’t know that they have the disease, as a result of which the disease is diagnosed late in a complicated stage, when liver cirrhosis or primary cancer are detected," Abovyan said.
According to the data of the ministry, in recent years Armenia has seen a decrease in the incidence of hepatitis C and hepatitis B 9 and 6 times, respectively. Hepatitis B has not been diagnosed in children under 14 years of age, she said, attributing it to the vaccination program launched in 1999.
"In 2020, 1,244 cases of hepatitis were detected, 85% of which were asymptomatic," she said.
From this year, the ministry will provide direct-acting antiviral drugs to patients in need of primary treatment, Abovyan said, adding it is planned to provide drugs to patients with a clear diagnosis in the near future.