Զոհրաբյանը՝ Ջհանգիրյանին. Ի՞նչ հիմքերով են առգրավվել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի համակարգիչները
Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը դիմել է ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանին վերաքննիչ քրեական դատարանի շենքից համակարգիչների առգրավման հարցով:
Փաստաբանների պալատի  մամուլի խոսնակ Տաթևիկ Բուջատյանի փոխանցմամբ,գրության մեջ նշվել է հետևյալը.
«Լրատվամիջոցների հրապարակումների համաձայն Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները Վերաքննիչ քրեական դատարանի շենքից  առգրավել են համակարգիչներ։
Փաստաբանների ահազանգներից պարզ է դառնում, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանում գործերի բաշխումը չի կատարվում հատուկ համակարգչային ծրագրի միջոցով:
Հատուկ համակարգչային ծրագրի միջոցով գործերի բաշխման հիմքում դրված պատահական ընտրության սկզբունքը երաշխավորում է դատավորների անկախությունը, ինչպես նաև դատավարության կողմերի՝ արդար դատաքննության իրավունքը:»
ՀՀ դատական օրենսգրքի 41-րդ հոդվածի կանոնակարգումները հաշվի առնելով ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահը խնդրել է գրավոր հայտնել՝
«1. ի՞նչ հիմքերով են առգրավվել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի համակարգիչները.
2. արդյո՞ք այդ առգրավման փաստը գնահատվել է, որպես անհաղթահարելի ուժի ազդեցություն, և արդյո՞ք ստացվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահի՝ ՀՀ դատական օրենսգրքի 41-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված տեղեկացումը.
3. ՀՀ դատական օրենսգրքի 41-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հիմքով Բարձրագույն դատական խորհուրդը քննարկե՞լ է արդյոք պատճառները և դրանց վերացման ուղղությամբ կատարման համար ի՞նչ պարտադիր ցուցումներ է տվել դատական դեպարտամենտին.
4. արդյո՞ք հնարավոր չէ նոր համակարգչում ներբեռնել գործերի բաշխման համակարգչային ծրագիր և ի՞նչ ժամկետում եք նախատեսում վերականգնել հատուկ համակարգչային ծրագրի միջոցով գործերի բաշխման բնականոն աշխատանքը»:

Зограбян Джангиряну: на каких основаниях вы конфисковали компьютеры Апелляционного уголовного суда РА?
17:54 28/07/2021
Председатель Палаты адвокатов Ара Зограбян обратился к и.о. председателя Верховного судебного совета РА Гагику Джангиряну по вопросу конфискации компьютеров Апелляционного уголовного суда РА.
Как передает пресс-секретарь Палаты адвокатов Татевик Буджатян, в обращении отмечено следующее:
«Согласно публикациям в прессе, сотрудники Службы нацбезопасности из здания Апелляционного уголовного суда конфисковали компьютеры.
По сигналам адвокатов становится ясно, что распределение дел в Апелляционном уголовном суде не производится посредством специальной компьютерной программы.
Дела распределяются по принципу случайного выбора, который гарантирует независимость судей, а также право на справедливое судебное следствие сторон процесса».
Учитывая регламентации статьи 41 Судебного кодекса РА, председатель палаты адвокатов РА попросил письменно ответить:
«1. На каких основаниях были конфискованы компьютеры Апелляционного уголовного суда?
2. Оценен ли данный факт конфискации как воздействие непреодолимой силы и получено ли уведомление судьи Апелляционного уголовного суда, предусмотренное частью пятой статьи 41 Судебного кодекса РА?
3. На основании части пятой статьи 41 Судебного кодекса РА Верховных судебный совет обсудил ли причины и какие обязательные распоряжения отдал судебному департаменту для их ликвидации?
4. Не счиается ли возможным в новом компьютере загрузить компьютерную программу распределения дел и в какие сроки вы предусматриваете восстановить нормальную работу распределения дел посредством специальной компьютерной программы?»