«Բանակցությունների սեղանին կա դրված փաստաթուղթ և իր ցանկալի արդյունքին հասնելու համար Ադրբեջանը դիմել է իր հայտնի գործիքակազմին»
Անվտանգային հարցերի փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, «Պատիվ» ունեմ» դաշինքի պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «ՀՀ ՊՆ հաղորդագրություններից պարզ է դառնում, որ Մոսկվայում նախատեսված բանակցություններ են եղել, սակայն Ադրբեջանը դրանից առաջ հարձակումներ է սկսել սահմանի տարբեր հատվածներում:
«Հակառակորդը, Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում նախատեսվող բանակցություններից առաջ, նախահարձակ մարտական գործողություններ է սկսել Հայաստանի Հանրապետության սահմանների վրա` Սոթքից մինչև Վերին Շորժա հատվածում»,- նշված է ՊՆ ռելիզում։
Իրականում սա կարևոր դետալ է հասկանալու, թե ինչ նպատակներ է հետապնդում Ադրբեջանը և ինչ քայլերի է պատրաստ դիմել:
Ստացվում է, որ բանակցությունների սեղանին կա դրված փաստաթուղթ և իր ցանկալի արդյունքին հասնելու համար Ադրբեջանը դիմել է իր հայտնի գործիքակազմին՝ սահմանային լարվածություն, սադրանքներ, լոկալ մարտեր և այլն:
Հաշվի առնելով վերջին շաբաթվա ընթացքում սահմանի տարբեր հատվածներում առկա իրադրությունը, ինչպես նաև՝ բանակցությունների առարկա փաթեթը, ենթադրելի է, որ ՀՀ զինված ուժերը սահմանի ուժեղացմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցառումներ են իրականացրել և այս մարտերն ընդհանուր տրամաբանության մեջ սպասելի են եղել:
Դեռ չեմ խոսում հետախուզության, ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծության և իրավիճակի հետագա ընթացքը հուշող այլ գործոնների մասին:
Պետք է պատրաստ լինենք իրադրության զարգացման բոլոր հնարավոր սցենարներին և դիտարկել երկրի անվտանգության ապահովման լրացուցիչ միջոցառումների ձեռնարկման մասին»:

Т.Абрамян: На столе переговоров есть документ, для достижения желаемого результата Азербайджан прибегает к своим хорошо известным механизмам
10:22 28/07/2021
Эксперт по вопросам безопасности, учредитель аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), депутат Национального собрания Армении от фракции блока «Честь имею» Тигран Абрамян пишет:
«Из сообщений министерства обороны Армении становится ясно, что в Москве были намечены к проведению переговоры, однако Азербайджан перед ними начал атаки на разных участках границы.
"В преддверии намеченных к проведению в столице Российской Федерации Москве переговоров противник начал наступательные боевые действия на границах Республики Армения – на участке от Сотка до Верин Шоржа", – указано в пресс-релизе МО РА.
В действительности, это важная деталь, чтобы понять, какие цели преследует Азербайджан и к каким шагам готов прибегнуть.
Выходит, на столе переговоров есть документ: для достижения желаемого результата Азербайджан прибегает к своим хорошо известным механизмам – приграничной напряженности, провокациям, локальным боям и т. д.
Учитывая обстановку на разных участках границы в течение последней недели, а также являющийся предметом переговоров пакет, можно предположить, что ВС РА предприняли дополнительные меры по укреплению границы, и эти бои в контексте общей логики были ожидаемыми.
Уже не говорю о разведке, анализе военно-политической обстановки и других факторах, подсказывающих дальнейшее развитие ситуации.
Мы должны быть готовы ко всем возможным сценариям развития ситуации и рассмотреть возможность принятия дополнительных мер по обеспечению безопасности страны».