Ֆրանսիայում համավարակի չորրորդ ալիքն ընդգրկել է երկրի բոլոր տարածաշրջանները
Կորոնավիրուսային համաճարակի չորրորդ ալիքը տարածվել է Ֆրանսիայի բոլոր շրջաններում: Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Ֆրանսիայի կառավարության խոսնակ Գաբրիել Ատտալը:Լուրը հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Սանիտարական իրավիճակը շարունակում է վատթարանալ։ Համաճարակի չորրորդ ալիքը դիպել է Ֆրանսիայի ամբողջ տարածքին» ,-նշել է խոսնակը։
Ըստ Ատտալի՝ հիվանդության բռնկումներ են նկատվում ամբողջ երկրում և  գրեթե բոլոր գերատեսչությունները գտնվում են կարմիր գոտում՝ հիվանդության տարածման տեմպերի առումով:
Կառավարության ներկայացուցիչը նշել է, որ երեքշաբթի արձանագրվել է գրեթե 27 հազար նոր դեպք, մինչդեռ միջին օրական աճը վերջին յոթ օրվա ընթացքում կազմում է 19 հազար դեպք:
«Միևնույն ժամանակ, մենք տեսնում ենք կտրուկ հակադրություն՝ նոր դեպքերի և հոսպիտալացում պահանջող հիվանդների թվի միջև: Հատկապես, եթե համեմատենք հիվանդացության նախորդ ալիքի հետ»,- ավելացրել է նա։
Ատտալը նաև հայտարարել է, որ այդ ցուցանիշի բարելավումը մեծապես կապված է բնակչության զանգվածային պատվաստումների հետ, որի շնորհիվ հաջողվել է նվազեցնել առողջապահության համակարգի ծանրաբեռնվածությունը:

Во Франции четвертая волна пандемии коронавируса охватила все регионы страны
Четвертая волна пандемии коронавируса охватила все регионы Франции. Об этом в среду сообщил официальный представитель французского правительства Габриэль Атталь, передает ТАСС.
"Санитарная ситуация продолжает ухудшаться, - отметил он. - Четвертая волна пандемии затронула всю территорию Франции".
По словам Атталя, вспышки заболеваемости наблюдаются по всей стране и "практически все департаменты находятся в красной зоне" по скорости распространения заболевания. Представитель правительства отметил, что во вторник было зафиксировано почти 27 тыс. новых случаев, тогда как в среднем ежедневный прирост составляет 19 тыс. случаев за последние семь дней.
"В то же время мы отмечаем резкий контраст между количеством новых случаев и количеством пациентов, которым требуется госпитализация. Особенно в сравнении с предыдущей волной заболеваемости", - добавил он. Атталь заявил, что улучшение этого показателя во многом связано с массовой вакцинацией населения, благодаря которой удалось снизить нагрузку на систему здравоохранения.