Բաքվում հայ ռազմագերիներ Դավիթ Դավթյանն ու  Գևորգ  Սուջյանը դատապարտվեցին 15 տարվա ազատազրկման
Բաքվում այսօր կայացել է հայ ռազմագերիներին  որպես լրտես ներկայացնելու քրգործով հերթական դատական նիստը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների համաձայն, ըստ մեղադրանքի Դավիթ Դավիթյանն ու Գևորգ Սուջյանն ապօրինի խախտել են Ադրբեջանի սահմանն ու զբաղվել լրտեսությամբ։ Ըստ այդ տեղեկատվության, նրանք իբր հավաքել են ռազմական բնույթի տեղեկատվություն ու այն փոխանցել Հայաստանի հատուկ ծառայություններին։
Դատարանում վկայի կարգավիճակով հանդես եկած  ադրբեջանցի զինծառայող Վիդադի Օրուջալիևը հայտարարել է, որ նրանց նկատել են նոյեմբերի 11-ին Շուշի քաղաքում։
«Հարցին, թե նրանք ինչու են եկել Շուշի ու դիտարկում մեր նորդ դիրքրեը, նրանք պատասխանել չկարողացան»,-ասել է ադրբեջանցի վկան։
Հիշեցնենք, որ պատերազմի հետևանքով հայոց բերդաքաղաք Շուշին գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության ներքո։
Ավելի վաղ Սուջյանն ու Դավթյանը դատական լսումների ընթացքում հայտարարել են, որ հումանիտար օգնություն են բերել Ստեփանակերտ։
Պետական մեղադրողը նրանց համար պահանջել է 16 տարվա ազատազրկում։ Նշվում է, որ այդ ժամանակ Դավիթ Դավթյանը լաց է եղել ու նշել, որ ցանկանումէ  տեսնել իր հիվանդ մորը։

Армянские военнопленные Давид Давтян и Геворг Суджян приговорены в Азербайджане к 15 годам лишения свободы
Сегодня в Баку состоялось очередное судебное заседание по уголовному делу армянских военнопленных, которым инкриминируется шпионаж и нарушение государственной границы.
По сообщению азербайджанских СМИ, согласно обвинению, Давид Давтян и Геворг Суджян незаконно нарушили границу Азербайджана и занимались шпионажем.
Согласно данной информации, они якобы занимались сбором военной информации и передавали специальным службам Армении.
Выступивший в суде в статусе свидетеля азербайджанский военнослужащий Видади Оруджалиев заявил, что они были замечены 11 ноября в городе Шуши.
Напомним, что после войны армянский город Шуши находится под контролем азербайджанских вооруженных сил.
Ранее Суджян и Давтян в ходе судебных слушаний заявляли, что привозили в Шуши гуманитарную помощь.
Гособвинитель потребовал для них 16 лет лишения свободы. Отмечается, что в ходе заседания Давид Давтян заплакал и сказал, что хочет увидеть больную мать. Решением суда они приговорены к 15 годам лишения свободы.