ՊՆ. ՌԴ խաղաղապահ զորքերի միջնորդությամբ ձեռք է բերվել հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն
11:46 28/07/2021
ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու վերաբերյալ։ Այս պահին, նշված պայմանավորվածությունը հիմնականում կատարվում է։ Նման հայտարարություն է տարածել պաշտպանության նախարարությունը։
Ըստ աղբյուրի, ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում երկուստեք կիրառվել են հրաձգային զինատեսակներ և ականանետեր։ Ընդ որում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից ականանետային կրակ է բացվել ի պատասխան հակառակորդի կողմից ականանետերի կիրառման։
Շփման գծի փոփոխություն տեղի չի ունեցել, սահմանային իրադրությունը գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների վերահսկողության ներքո։

МО Армении: При посредничестве командования миротворческих сил РФ достигнута договоренность о восстановлении режима прекращения огня
12:02 28/07/2021
При посредничестве командования миротворческих войск Российской Федерации достигнута договоренность о восстановлении режима прекращения огня на линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск в северо-восточном направлении. На данный момент указанная договоренность в основном соблюдается.  Такое заявление распространило министерство обороны Республики Армения.
Согласно источнику, в ходе боевых действий, начавшихся в результате азербайджанской провокации, стороны применили стрелковое оружие и минометы.
«При этом подразделения Вооруженных сил Республики Армения открыли минометный огонь в ответ на применение минометов противником.
Изменений на линии соприкосновения не произошло, обстановка на границе находится под контролем подразделений ВС Республики Армения», – говорится в сообщении МО РА.