Ոսկե մեդալ՝ «Ֆիզիկա» առարկայի 51-րդ միջազգային օլիմպիադայից
Հուլիսի 17-ից 24-ը Երևանի Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում առցանց ռեժիմով անցկացվել է «Ֆիզիկա» առարկայի 51-րդ միջազգային օլիմպիադան:
Առարկայական ստուգատեսը, որը կայացել է երկու փուլերով՝ փորձնական և տեսական, կազմակերպել էր Լիտվան (ք. Վիլնյուս): Օլիմպիադային մասնակցել են 76 երկրների շուրջ 400 աշակերտներ։
ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի եվ տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, Հայաստանի թիմը ներկայացել է 4 աշակերտներով, որոնք սովորում են 12-րդ դասարանում. Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցից՝ Արտաշես Գյոլեցյանը, Ռուբեն Կարախանյանն ու Հակոբ Չախոյանը, «Քվանտ» վարժարանից՝ Դավիթ Գյուլամիրյանը։ Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Ա․ Շահինյանի անվան դպրոցի ուսուցիչներ Մեխակ Հայրապետյանը և Բիլոր Կուրղինյանը։
Օլիմպիադայի արդյունքների ամփոփման արդյունքում Հայաստանի թիմի բոլոր մասնակիցներն արժանացել են մեդալների։ Ոսկե մեդալ է ստացել Արտաշես Գյոլեցյանը, արծաթե մեդալ՝ Դավիթ Գյուլամիրյանը, բրոնզե մեդալներ՝ Ռուբեն Կարախանյանն ու Հակոբ Չախոյանը (փակման արարողությունը՝ International Physics Olympiad 2021 Closing Ceremony - YouTube)։

The Armenian team of school students won 4 medals, including gold, at the 51st International Physics Olympiad held on July 17-24, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reported on Wednesday.
The Olympiad, held online in two rounds at Yerevan’s Physics and Mathematics Specialized School named after Artashes Shahinyan, was organized by Lithuania. It brought together around 400 students from 76 countries.
The Armenian team was represented by four 12th grade students – Artashes Gyoletsyan, Ruben Karakhanyan, Hakob Chakhoyan, all from the Physics and Mathematics Specialized School, and Davit Gyulamiryan from Quantum College in Yerevan.
In particular, Artashes won a gold medal, Davit won silver, while Ruben and Hakob took bronze medals.
The Armenian team was led by Shahinyan School teachers Mekhak Hayrapetyan and Bilor Kurghinyan.
Incidentally, the Armenian schoolchildren had won 5 bronze medals at the 50th International Physics Olympiad.