Քիմիայի ինստիտուտի գիտաշխատողները կառավարության շենքի դիմաց են. Այս անգին կառույցը վերացման եզրին է կանգնելու
11:55 29/07/2021
ԳԱԱ «Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները, գիտաշխատողներն ինստիտուտ գնալու փոխարեն կառավարության շենքի դիմաց են գնացել՝ բարձրաձայնելու իրենց խնդիրները և հիշեցնելու «Գիտությունը պետության հիմքն է», «Գիտությունը անվտանգություն է», «Չկա գիտություն, չկա ապագա»,
«Նման տիպի ենթակառուցվածքներով ինստիտուտ Հայաստանն այսօր չի կարող իրեն թույլ տալ կառուցել։ Այս անգին կառույցը վերացման եզրին է կանգնելու, հենց ոչ գիտական նպատակով շինարարություն սկսի»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ինստիտուտի աշխատակից։
Աշխատակիցները նշում են, որ իրենց խնդիրը ոչ թե կառուցապատողի հետ է, այլ կառավարության։
«Մեր խնդիրն այն է, որ կառավարությունն ունենա հստակ դիրքորոշում, թույլ չտա կառուցապատման իրականացում»,-նշում են նրանք։
Ակցիայի մասնակիցները նամակ են փոխանցել Վահան Քերոբյանին, վերջինը, ըստ ակցիայի մասնակիցների ասել է, հարցը կքննարկեն։ ԿԳՄՍ նախարարը չլսեց գիտական հաստատության աշխատակիցների խոսքը. «Ուշանում եմ, հետո»։
«Հարցը վերաբերում է գիտական հիմնարկին»,-ասաց ակցիայի մասնակիցը։
«Տեղյակ եմ, բայց ուշանում եմ»,-ասաց նա ու արագ մտավ կառավարության շենք։
Բանն այն է, որ Ազատության պողոտայի սկզբնամասում գտնվող ՊՈԱԿ-ի նախկին տարածքում կառուցվելիք բարձրահարկ համալիրը վտանգի տակ է դնելու կենտրոնի գոյությունը:
Կենտրոնի աշխատակիցներն, անթույլատրելի են համարում քիմիական գիտատեխնոլոգիական գործունեությամբ զբաղվող կենտրոնի օտարված տարածքում՝ ջրավազանի տեղը բարձրահարկ բնակելի համալիրի կառուցումը:
Նրանք պնդում են, որ գիտատեխնոլոգիական կենտրոնը և բնակելի շենքը պարզապես անհամատեղելի են՝ մի շարք պատճառներից ելնելով։
Ավելի վաղ «Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը տարածել էր հայտարարություն՝ նշելով խախտումների ու հնարավոր վտանգների մասին.
«Մասնավորապես՝
• 30 մետր շառավղով գործող քիմիական լաբորատորիաների անմիջապես հարևանությամբ շենք կառուցելն օրենքով արգելվում է։
• Կենտրոնում առկա սարքերից երկուսը, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտավորապես 1,000,000 ԱՄՆ դոլար, շատ զգայուն են և ցանկացած ցնցումից կարող են վնասվել և այլևս չաշխատել։ Սարքերից ամենանորը՝ 600,000 եվրո արժողությամբ գերժամանակակից միջուկա-մագնիսական ռեզոնանսի (ՄՄՌ) սարքը, տարածաշրջանում նմանատիպ միակ հատուկ սարքն է, առանց որի Հայաստանի բոլոր քիմիկոսներն ուղղակի չեն կարող աշխատել։ Ֆիզիկոսները և կենսաբանները ևս օգտվում են այդ սարքից, քանի որ շատ փորձարարական աշխատանքներ անմիջապես դրա հետ են կապված:
• Չնայած ինստիտուտը գիտահետազոտական է և արտանետումները արտադրական մասշտաբների չեն, սակայն բոլոր մասնաշենքերում իրականացվող հետազոտությունների ժամանակ լինում են արտանետումներ՝ թե՛ հոտավետ, թե՛ թունավոր նյութերի։ Քանի որ կառուցվող բնակելի շենքը գտնվելու է անմիջապես ինստիտուտի հարևանությամբ, բնակիչները, ամենայն հավանականությամբ, ինստիտուտի դեմ բազմաթիվ բողոքներ են ներկայացնելու։ Հարց է առաջանում՝ այդ ժամանակ կենտրո՞նն է փակվելու, թե՞ նորակառույց շենքն են քանդելու։
• 2007թ.-ին ապօրինի կերպով ինստիտուտը զրկվել է ջրավազանն օգտագործելու հնարավորությունից։
Սեփականատերը բետոնապատել է ջրավազանի ջրի մուտքն ու ելքը՝ զգալիորեն նվազեցնելով ինստիտուտի անվտանգության մակարդակը։ Ջրավազանը ոչ միայն անվտանգային ջրի պաշար է, այլև հանդիսանում է միկրոկլիմայի և միկրոէկոլոգիական համակարգի ամենակարևոր մասը։ Ջրավազանի անվերադարձ կորուստը վերջնականապես կվտանգի ինստիտուտի բազմապրոֆիլ գործունեություն ծավալելու հեռանկարները։
• Կառուցապատողները, բացի բարձրահարկ շենքից, նախատեսում են կառուցել գետնանցումներով ներքին ավտոկայանատեղի։ Այդտեղ սպասվող շինարարական աշխատանքները անմիջապես վտանգելու են կենտրոնի մասնաշենքերի տակ գտնվող քիմիական պահեստները։
• Կենտրոնն իր մասնաշենքերով և ջրավազանը՝ որպես մեկ համալիր պատմամշակութային արժեք է։ Մասնավորապես, ջրավազանի կողքն է գտնվում քիմիական գիտությունների դոկտոր Արմենակ Մնջոյանի կիսանդրին, որը հատուկ պահպանվող հուշարձան է: Ավելին. Ջրավազանի հիմնական խողովակը հին ժամանակներում կառուցված ջրատարի մի հատվածն է:
Նշենք, որ հուլիսի 21-ին Կառավարությունում Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ խորհրդակցություն է տեղի ունեցել, որի ընթացքում քննարկվել են էկոնոմիկայի նախարարության և «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի կողմից ուղեկցվող ներդրումային ծրագրերի իրականացման հետ կապված խնդիրները: Քննարկված առաջին ներդրումային ծրագիրը վերաբերում էր Երևանի Ազատության պողոտայի սկզբնամասում, այսինքն՝ քիմիական կենտրոնի տարածքում վերոնշյալ բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցմանը:
Ծրագրի իրականացման հետ կապված խնդիրն առնչվում է կառուցապատվող տարածքում պատմամշակութային ջրանցքի առկայությանը: Հանձնարարվել է 10-օրյա ժամկետում ներդրողին ներկայացնել պատմամշակութային ջրանցքի պահպանության հետ կապված բոլոր պահանաջներն ու չափորոշիչները:
Մեզ համար անընդունելի է, որ նիստի ժամանակ առհասարակ քննարկման չի դրվել այն հարցը, որ կառուցապատումը նախատեսվում է իրականացնել քիմիական գիտահետազոտական կենտրոնի տարածքում։
Ներկայումս ՕԴՔԳՏԿ-ն ՀՀ ռազմավարական նշանակության կենտրոններից մեկն է:
Ցավով պետք է արձանագրենք, որ Հայաստանում գիտության դերն ու նշանակությունը կառավարական օղակներում դեռ չի արժևորվում: Մեր կենտրոնի շուրջ ծավալվող իրադարձությունները փակում են հետագա զարգացման հնարավորությունները և առհասարակ հարցականի տակ են դնում կենտրոնի լիարժեք գործունեությունը և գոյությունը»։

Бесценное сооружение под угрозой: акция сотрудников Института химии у здания правительства Армении
Сотрудники ГНКО «Научно-технологический центр органической и фармацевтической химии» НАН Армении, научные сотрудники вместо того, чтобы идти на работу, сегодня собрались у здания правительства республики – чтобы представить свои проблемы и напомнит: «Наука – основа государства», «Наука – это безопасность», «Нет науки – нет будущего».
«Сегодня Армения не может позволить себе построить институт с такой инфраструктурой. Это бесценное сооружение окажет на грани исчезновения , как только начнется строительство в ненаучных целях», – заявил в беседе с журналистами сотрудник института.
Сотрудники отметили, что у них проблемы не с застройщиком, а с правительством.
«Наше требование – чтобы у правительства была четкая позиция, чтобы не допустить застройки», – указали участники акции.
Они передали письмо исполняющему обязанности министра экономики Ваану Керобяну, последний, по словам участников акции, заверил, что они обсудят этот вопрос.
Исполняющий министра образования, науки, культуры и спорта Армении не стал слушать сотрудников научного учреждения. «Опаздываю, потом», – указал он.
«Речь идет о научном учреждении», – напомнил ему один из участников акции.
«Я в курсе, но я опаздываю», – сказал он и поспешил в здание правительства, где сегодня состоялось заседание кабмина.
Дело в том, что высотный комплекс, который будет построен на прежней территории ГНКО в начале проспекта Свободы, поставит под угрозу существование центра.
Сотрудники центра считают недопустимым строительство многоэтажного жилого комплекса на отчужденной территории (где раньше был бассейн) занимающегося химической научно-технологической деятельностью центра.
Они утверждают, что научно-технологический центр и жилой дом – просто несовместимы по ряду причин.
Ранее ГНКО «Научно-технологический центр органической и фармацевтической химии» НАН Армении распространила заявление, перечислив нарушения и возможные риски.
• Законом запрещено строительство здания в непосредственной близости от химических лабораторий, функционирующих в радиусе 30 метров.
• Два из имеющихся в центре приборов общей стоимостью примерно 1,000,000 долларов США очень чувствительны, они могут быть повреждены от любой тряски и выйти из строя.
Новейшее устройство, ультрасовременное устройство для ядерной магнитно-резонансной томографии (МРТ) стоимостью в 600 000 евро, является единственным подобным специальным устройством в регионе, без которого не могут работать все химики в Армении. Физики и биологи также пользуются им, потому что с ним напрямую связана большая экспериментальная работа.
• Хотя институт является научно-исследовательским, и отходы – не в промышленных масштабах, но во время исследований во всех корпусах бывают выбросы, в том числе и от содержащих запах и токсичных веществ. Поскольку строящийся жилой дом будет располагаться непосредственно рядом с институтом, по всей вероятности, жильцы будут обращаться с многочисленными жалобами против института. Возникает вопрос: в таком случае закроют центр или снесут новостройку?
• В 2007 году институт незаконно лишили возможности пользоваться бассейном.
Собственник забетонировал вход и выход воды из бассейна, что значительно снизило уровень безопасности института. Бассейн – это не только запас воды в плане безопасности, но и важнейшая часть микроклимата, микроэкологической системы. Безвозвратная потеря бассейна в конечном итоге поставит под угрозу перспективы многопрофильной деятельности института.
• Застройщики, помимо многоэтажки, планируют построить автостоянку с подземными переходами. Ожидаемые там строительные работы сразу же поставят под угрозу химические склады под корпусами центра.
• Центр со своими корпусами и бассейн – как единый комплекс – историко-культурная ценность. В частности, рядом с бассейном находится бюст доктора химических наук Арменака Мнджояна, который является особо охраняемым памятником. Более того, основная труба бассейна – это часть водопровода, построенного в старые времена.
Отметим, что 21 июля под председательством Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены проблемы реализации инвестиционных программ, осуществляемых с участием министерства экономики и фонда «Центр поддержки инвестиций».
Первой представленной на обсуждение инвестиционной программой стало строительство нового многофункционального комплекса в начале проспекта Свободы в Ереване. Проблема, связанная с реализацией проекта, связана с наличием на строящейся территории канала культурно-исторического значения.
Поручено в течение 10 дней представить инвестору все требования и критерии, связанные с сохранением культурно-исторического канала.
Для нас неприемлемо, что на заседании вообще не обсуждался вопрос о том, что строительство планируется осуществлять на территории химического научно-исследовательского центра.
В настоящее время Научно-технологический центр органической и фармацевтической химии является одним из центров стратегического значения в Армении.
С сожалением должны констатировать, что роль и значение науки в Армении в правительственных кругах еще не оценены. События, разворачивающиеся вокруг нашего центра, закрывают возможности для дальнейшего развития, в целом ставят под сомнение полноценную деятельность и существование центра».