Ամեն քայլ ձեռնարկել՝ նավթադոլարներից հղփացած ադրբեջանաթուրքական բռնապետական տանդեմին կանգնեցնելու համար․ ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակ
12:05 29/07/2021
2021 թվականի հուլիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերը Ադրբեջանը մեկ անգամ ևս ծավալուն ռազմական գործողություններ է սկսել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Նախիջևանի սահմաններին մոտ Երասխ գյուղի, ինչպես նաև Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղի վրա հարձակումներից հետո, սա արդեն երրորդ անգամն է մեկ շաբաթվա մեջ, որ Ադրբեջանի հանցագործ իշխանությունները ոտնահարում են հրադադարի համաձայնագիրը և բացահայտորեն խախտում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Հաղորդվում է, որ մարտերը դեռևս շարունակվում են, դրանց արդյունքում երեկ գիշեր երեք հայ զինծառայող է զոհվել ադրբեջանական զինուժի կողմից, ևս չորսը վիրավորվել են: Այս մասին հայտարարել է ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը։
«Միջազգային հանրությունը, Եվրոպական միությունը և ԵՄ անդամ երկրները պետք է մեկընդմիշտ հասկանան, որ սա ոչ այլ ինչ է, քան նոր փորձ՝ շարունակելու հայերի էթնիկ զտումները, որոնք սկսվել են Արցախում 2020 թ․ պատերազմի ընթացքում: Այս ռազմական ագրեսիան ցույց է տալիս, որ ադրբեջանա-թուրքական կոալիցիայի վերջնական նպատակն է կործանարար հարված հասցնել հայոց պետականությանը ու բռնապետներ Ալիևի և Էրդողանի ցեղասպան նկրտումները իրականացնելը, որոնք ի սկզբանե սահմանվել են ավելի քան մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից:
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը վճռականորեն դատապարտում է ադրբեջանական վերջին հարձակումները և կոչ անում ԵՄ-ին, ինչպես նաև ազատ աշխարհի ժողովրդավարական երկրներին միանշանակորեն դատապարտել ադրբեջանական շարունակվող  ագրեսիան Հայաստանի ինքնիշխան և միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում: Պետք է հնարավոր ամեն քայլ ձեռնարկել նավթադոլարներից հղփացած ադրբեջանաթուրքական բռնապետական և ագրեսիվ տանդեմին անհապաղ կանգնեցնելու համար։ Անպատժելիությունը և անխոհեմ «երկկողմանիությունը» հավասար է ագրեսորին աջակցելուն
Որպես ԵՄ քաղաքացիներ՝ մենք մեր ղեկավարությունից պահանջում և ակնկալում ենք շիտակություն և արդարություն»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

«Предпринять все шаги, чтобы остановить агрессивный и диктаторский азербайджано-турецкий тандем». Заявление
В ночь с 27 на 28 июля 2021 года Азербайджан вновь начал масштабные военные действия в северо-восточном направлении суверенной территории Республики Армения. После атак в направлении села Ерасх возле границы с Нахиджеваном и села Сотк Гегаркуникской области уже в третий раз за неделю преступные власти Азербайджана попирают соглашение о прекращении огня и открыто нарушают территориальную целостность Армении. Об этом говорится в официальном заявлении Европейского офиса «Ай Дат».
Сообщается, что в результате боев вследствие действий ВС Азербайджана убиты трое армянских военных, еще 4 получили ранения, напоминается в заявлении.
«Международное сообщество, Европейский Союз и страны-члены ЕС должны раз и навсегда понять, что это не что иное, как новая попытка продолжить этнические чистки армян, начатые во время войны в Арцахе в 2020 году.
Эта военная агрессия показывает, что конечная цель азербайджано-турецкой коалиции – нанести сокрушительный удар по армянской государственности и осуществить геноцидальные устремления диктаторов Алиева и Эрдогана, которые были определены еще более века назад Османской империей.
Европейский офис "Ай Дат" решительно осуждает последние атаки Азербайджана и призывает ЕС, а также демократические страны свободного мира однозначно осудить продолжающуюся агрессию Азербайджана на суверенной и международно признанной территории Армении.
Нужно предпринять все возможные шаги, чтобы немедленно остановить агрессивный и диктаторский азербайджано-турецкий тандем, пресыщенный нефтедолларами. Безнаказанность и политика двойных стандартов равносильны содействию агрессору.
Как граждане ЕС, мы требуем от нашего руководства и ожидаем справедливости и честности», – говорится в заявлении.