Պեսկովը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին Ռուսաստանի սահմանային կետեր տեղադրելու գաղափարի մասին
Կրեմլը չի մեկնաբանել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գաղափարը՝ հայ-ադրբեջանական ողջ սահմանի երկայնքով Ռուսաստանի սահմանային հենակետեր տեղակայելու մասին: Այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, ինչի մասին գրում է Tass-ը։
«Երևանի հետ շփումները շարունակվում են, ես ավելացնելու բան չունեմ», - ասել է Պեսկովը ՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է Կրեմլը դիտում Փաշինյանի նախաձեռնությունը:
Պեսկովն ասել է, որ Ռուսաստանը մեծ ջանքեր է գործադրել հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու ուղղությամբ, աշխատանքները շարունակվում են:
«Երեկ հայ-ադրբեջանական սահմանին սրացում էր, դուք գիտեք, որ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները մեծ ջանքեր են գործադրել հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու ուղղությամբ: Աշխատանքները շարունակվում են, Ռուսաստանը շարունակում է իր շփումները Երևանի և Բաքվի հետ` ապահովելու համար համաձայնագրերի լիակատար իրականացումը», - նշել է Պեսկովը:
Հիշեցնենք, որ այսօր կառավարության նիստին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «Ադրեբեջանի և մեր փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հարցում հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ մոնիտորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, ինչը նախատեսված է ՀԱՊԿ գործունեության իրավակարգավորումներով։ ՀԱՊԿ շրջանակներում նման առաքելության անհնարինության պայմաններում մեզ համար կարող են լինել միջազգային այլ ընդունելի ֆորմատներ՝ ներառյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը»։
Փաշինյանը նաև հավելեց, որ առկա իրավիճակը հաշվի առնելով՝ իմաստ ունի դիտարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով ռուս սահմանապահների հենակետերի տեղակայման հարցը, ինչը հնարավորություն կտա սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներն իրականացնել առանց ռազմական բախումների ռիսկի։

Kremlin spokesman Dmitry Peskov on Thursday refrained from commenting on acting Prime Minister Nikol Pashinyan’s proposal to deploy Russian border guards along the entire Armenian-Azerbaijani border, TASS reported.
"Contacts with Yerevan continue, I have nothing more to add," Peskov replied, when asked what the Kremlin’s view of Pashinyan’s initiative was.
Separately, Peskov said Moscow has contributed significant efforts towards reinstating the ceasefire on the Armenian-Azerbaijani border, and work here is still marching on.
"Yesterday, the situation on the Armenian-Azerbaijani border worsened. You know that Russia’s representatives made major efforts to restore the ceasefire. This work is continuing, and Russia is carrying on its contacts with Yerevan and Baku in order to ensure the full implementation of the trilateral agreements," he explained.
Speaking at a cabinet meeting on Thursday, Pashinyan proposed deployment of CSTO observers along the entire Armenian-Azerbaijani border to monitor the situation.
“I believe that a possible solution to the deadlock might be the deployment of a CSTO observer mission along the Armenian-Azerbaijani border, which is provided for by the CSTO regulations. If such a mission proves to be impossible within the CSTO framework, there may be other acceptable international formats, including the OSCE Minsk Group co-chairmanship,” he said.
“Given the current situation, I feel that it makes sense to consider the deployment of Russian border guard posts along the entire Armenian-Azerbaijani border, which would allow for demarcation and delimitation work without the risk of armed clashes. We are going to discuss this issue with our Russian colleagues,” Pashinyan noted.