Պեսկովը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին Ռուսաստանի սահմանային կետեր տեղադրելու գաղափարի մասին
Կրեմլը չի մեկնաբանել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գաղափարը՝ հայ-ադրբեջանական ողջ սահմանի երկայնքով Ռուսաստանի սահմանային հենակետեր տեղակայելու մասին: Այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, ինչի մասին գրում է Tass-ը։
«Երևանի հետ շփումները շարունակվում են, ես ավելացնելու բան չունեմ», - ասել է Պեսկովը ՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է Կրեմլը դիտում Փաշինյանի նախաձեռնությունը:
Պեսկովն ասել է, որ Ռուսաստանը մեծ ջանքեր է գործադրել հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու ուղղությամբ, աշխատանքները շարունակվում են:
«Երեկ հայ-ադրբեջանական սահմանին սրացում էր, դուք գիտեք, որ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները մեծ ջանքեր են գործադրել հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու ուղղությամբ: Աշխատանքները շարունակվում են, Ռուսաստանը շարունակում է իր շփումները Երևանի և Բաքվի հետ` ապահովելու համար համաձայնագրերի լիակատար իրականացումը», - նշել է Պեսկովը:
Հիշեցնենք, որ այսօր կառավարության նիստին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «Ադրեբեջանի և մեր փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հարցում հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ մոնիտորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, ինչը նախատեսված է ՀԱՊԿ գործունեության իրավակարգավորումներով։ ՀԱՊԿ շրջանակներում նման առաքելության անհնարինության պայմաններում մեզ համար կարող են լինել միջազգային այլ ընդունելի ֆորմատներ՝ ներառյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը»։
Փաշինյանը նաև հավելեց, որ առկա իրավիճակը հաշվի առնելով՝ իմաստ ունի դիտարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով ռուս սահմանապահների հենակետերի տեղակայման հարցը, ինչը հնարավորություն կտա սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներն իրականացնել առանց ռազմական բախումների ռիսկի։

Представитель Кремля - об идее размещения погранпостов РФ на границе Армении и Азербайджана
Кремль не комментирует идею Никола Пашиняна о размещении российских погранпостов вдоль всей армяно-азербайджанской границы. Об этом заявил журналистам в четверг пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Контакты с Ереваном продолжаются, большего мне добавить нечего", - сказал Песков, отвечая на вопрос, как в Кремле относятся к инициативе Пашиняна. Его слова приводит ТАСС.
Пресс-секретарь отметил, что Россия приложила немало усилий, чтобы восстановить режим прекращения огня на армяно-азербайджанской границе, работа продолжается.
"Вчера было обострение на армяно-азербайджанской границе, вы знаете, что представители России приложили немало усилий для того, чтобы режим прекращения огня был восстановлен. Работа продолжается, Россия продолжает свои контакты с Ереваном и Баку с тем, чтобы обеспечить в полной мере реализацию трехсторонних договоренностей", - сказал Песков.
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, в ходе которого Никол Пашинян заявил:
"Одним из возможных решений для выяснения истинности взаимных обвинений с нашей стороны и со стороны Азербайджана является размещение миссии наблюдателей ОДКБ вдоль армяно-азербайджанской границы, что предусмотрено регламентом ОДКБ. В случае невозможности выполнения такой миссии в рамках ОДКБ, для нас могут быть другие приемлемые международные форматы, в том числе сопредседательство Минской группы ОБСЕ".
Пашинян добавил также, что учитывая текущую ситуацию, имеет смысл рассмотреть вопрос о размещении российских пограничников вдоль всей армяно-азербайджанской границы, что позволит проводить демаркационные и делимитационные работы без риска военных столкновений. "Мы собираемся обсудить эту тему с нашими российскими коллегами", - сказал он.