Վիվա-ՄՏՍ.  Նոր տուն՝ նոր հույսերով
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կողմից համատեղ իրականացվող` 2021թ.  բնակարանաշինության ծրագիրը շարունակվում է: Թեև աշխատանքի ծավալները մեծ են, սակայն արդյունքի հասնելու ձգտումը նպաստում է համակարգված գործելուն: Հայաստանի բոլոր մարզերում շինարարական աշխատանքներ են կատարվում: Դրանցում կամավորների ակտիվ ներգրավվածություն առայժմ չկա: Հիմնականում աշխատում են ընտանիքները, քանի որ համավարակը թելադրում է զգուշավորության իր պայմանները: Ընտանիքներին աջակցելու՝ գործընկերների հետևողականությունը, սակայն, էապես նպաստում է ցանկալի արդյունք արձանագրելուն:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում բնակվող Ներսիսյանները, իրենց՝ նոր կառուցվող տանն ընդունել են գործընկերներին: Տարիներ առաջ, ընտանիքը ստիպված է եղել վաճառել իր բնակարանը՝ թոռնիկի և հարսի կյանքը փրկելու համար: Բարեբախտաբար, ամեն ինչ լավ է ավարտվել: Նոր սկզբի հույսով, ընտանիքը հող է գնել, վագոն-տնակ տեղադրել և սկսել է տան շինարարությունը: Շուտով, սակայն, ֆինանսական միջոցները սպառվել են: Իսկ սկսված պատերազմն էլ ամբողջովին փոխել է ծրագրերը. երկու երեխաների հայր Գրիշան մեկնել է ռամաճակատ, որտեղ վիրավորվել է ու վերադարձել գլխի և ողնաշարի հատվածներում ստացած վնասվածքներով:
«Երեք որդիների հայր եմ: Երկու տղաներս դրսում են:  Բոլորի համար դժվար ժամանակներ են, սակայն մենք պատրաստ ենք տանել ամեն ինչ, միայն թե խաղաղություն և առողջությու լինի: Նորից տուն կկառուցենք, նորից կստեղծենք: Հուսահատվելը մեզ համար չէ»,- ասել է ընտանիք հայրը՝  Վահանը:
Ներսիսյանները շինարարական աշխատանքներին են լծվել ամբողջ եռանդով: Ընտանիքի մայրը՝ Փառանձեմը, պատմում է, թե ինչպես էր օգնում ամուսնուն՝ հատակների հարթեցնող շերտն անելիս, ինչից ձեռքերը կոպտացել են, սակայն ինքը դրա համար միայն ուրախ է: Հարազատները հավաքվել են, և յուրաքանչյուրը փորձում է օգնել մի բանով:
«Տարիներ շարունակ, այս ծրագրի թիրախում եղել է սոցիալապես անապահով խումբը: Այս տարի, հանգամանքները փոխել են մեր մոտեցումը. ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել նաև պատերազմի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքները: Նրանց մեջ կան այնպիսիք, որոնք ստիպված են զրոյից սկսել արդեն երրորդ անգամ: Պիտի խոստովանեմ՝ այդ մարդկանց լավատեսություն փոխանցելը երբեմն բարդ է լինում հոգեբանորեն: Երբեմն էլ հանդիպում ենք ընտանքիների, որոնք իրենց կամքով ցույց են տալիս, թե ինպես կարելի է հաղթահարել դժվարությունները: Նրանք դրսևորում են աշխատելու, պայքարելու և անպայման հաջողելու վճռականություն: Այդպիսին պետք է լինենք մենք՝ բոլորս` չկոտրվենք, համախմբվենք և ամենօրյա աշխատանքով, ստեղծելով ու կառուցելով շենացնենք մեր երկիրը»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Շինարարական աշխատանքները շարունակվում են բոլոր մարզերում: Մի տեղ արագ, մյուս տեղերում՝ համեմատաբար դանդաղ, սակայն` կայուն առաջընթացով: Միշտ հաճելի է տեսնել ընտանիքների ոգևորությունը՝ երբ տուն են կառուցում: Դա նաև շրջապատին է ուժ տալիս: Ծանր փորձություններ են բաժին ընկել այս ընտանիքին, սակայն, տեսնում ենք, որ նրանց կամքը անկոտրում է», - ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2021թ. բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար, Վիվա-ՄՏՍ-ը նախատեսում է հատկացնել  225 մլն. ՀՀ դրամ, որի արդյունքում աջակցություն կստանա 84 ընտանիք:

The housing project being implemented by Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia continues. The workload is high, but the willingness to achieve result conduces to work in coordinated way. Construction work is being carried out in all regions of Armenia. At this point, volunteers are not actively engaged in construction works; mostly, the families work, as the pandemic dictates its conditions of caution. The consistency of partners to support families, however, significantly contributes to reporting the desired result, Viva-MTS said on Thursday.
The Nersisyans living in Ashtarak town of Aragatsotn region hosted the partner organizations in their new house which is still being built. Years ago, the family had to sell their apartment to save the life of their daughter-in-law and granddaughter. Fortunately, everything ended well. In the hope of a new beginning, the family has purchased a piece of land, put a metal container on it and started building a house. Soon, however, they were lacking money. And the war that broke out changed the plans entirely. Grisha, the father of two, went to the front, where he was wounded and came back with injuries in his head and spine.
''I am a father of three sons. Two of my sons are abroad. It's a difficult time for everyone, but we are ready to confront all the difficulties. These are difficult times for everyone, but we are ready to endure everything, as long as there is peace and health. We will build a house again, we will create again. Despair is not for us," said the family's father, Vahan.
The Nersisyans are fully engaged in the construction work. The mother of the family, Parandzem, tells how she helped her husband with the leveling the floor, which made her hands rough, but she is only happy for that. The relatives have gathered, everyone is trying to help with something.
“For years we have kept the socially vulnerable group in the focus of this program. Yet, the situation has forced us change our approach this year: we now have the families who have lost their homes in the war, too. Some of them are starting their lives from scratch, now for the third time. I have to admit, it is oftentimes psychologically hard to inspire them optimism. In some other cases, we meet families, whose willpower serves us a role model in overcoming hardships. They show commitment to work, to fight and to succeed by all means. Each and every one of us shall act like that – never get broken, get united, and make our country flourish in an everyday effort, by creating and building,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
''Construction works continue in all regions. Somewhere fast, in other places in a relatively slow way, but with steady progress. It is always nice to see the enthusiasm of families when building a house. It also gives strength to those around. This family has faced hardships, but we see that their will is unbreakable," said Ashot Yeghiazaryan, the Fuller Center for Housing Armenia President.
In 2021, Viva-MTS plans to allocate AMD 225 million for the implementation of the housing program, as a result of which 84 families will benefit.