Անահիտ Ավանեսյան. Վիրավոր զինծառայողներից մեկի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր
Գեղարքունիքում երեկ մարտական գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած զինծառայողներից մեկի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր։ Կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա անպատասխան թողեց հարցը, այցելե՞լ է վիրավոր զինծառակողներին, թե՞ ոչ, ասաց՝ ռազմական բժիշկների հետ անընդհատ կապի մեջ են։
Ավանեսյանը տեղեկացրեց, որ վիրավոր զինծառայողները հոսպիտալում են։ Այլ հարցերի չպատասխանեց, օրինակ, չմանրամասնեց, թե ինչ վնասվածներ են ստացել զինծառայողները։
«Ինչ հարկ համարեցի, պատասխանեցի։ Հետևեք ՊՆ-ի հաղորդագրություններին»,-ասաց նա։
Հայ-ադրբեջանական հյուսիս-արևելյան հատվածում երեկ Ադրբեջանի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով ծավալված մարտական գործողությունների հետևանքով զոհվել է երեք զինծառայող, վիրավորվել չորս զինծառակող։
Այսօր առավոտյան՝ ժամը 08։40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրկին կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Ծավալվել է կարճատև փոխհրաձգություն,  հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈՒ մեկ զինծառայող՝ ավագ լեյտենանտ։

One of Armenian soldiers injured in Azerbaijani attack remains in critical condition, says caretaker health minister
One of the four Armenian servicemen seriously wounded in the Azerbaijani attack on the Armenian positions at the Gegharkunik border section on Wednesday remains in critical condition, Armenia’s acting Health Minister Anahit Avanesyan told reporters on Thursday.
She refrained from replying to a question about whether or not she had visited the injured soldiers. She only said that they maintain constant contact with the military doctors.
Avanesyan said that the wounded soldiers are being treated at the military hospital, but provided no details of the injuries they have sustained.
"I answered what I considered necessary,” she said, urging reporters to follow the statements of the Defense Ministry.
Three Armenian soldiers were killed and four others were wounded in border clashes provoked by the Azerbaijani forces on Wednesday.
Breaching the ceasefire, the Azerbaijani military once again opened fire at the Armenian positions stationed at the Gegharkunik section of the Armenian-Azerbaijani border on Thursday, at around 8:40am, the Defense Ministry said.
A short shootout followed. One Armenian serviceman, said to be a senior lieutenant, sustained a gunshot wound as a result of the fresh Azerbaijani provocation, the ministry said.