ԵԽԽՎ զեկուցողը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի իրավիճակի մասին․ Մենք պետք է խուսափենք հակամարտության այս շարունակական ցիկլից
ԵԽԽՎ զեկուցող Պոլ Գավանը, որը ներկայումս պատրաստում է «Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտության հումանիտար հետևանքների» մասին զեկույցը, այսօր կոչ է արել երկու երկրների ղեկավարությանը՝ նվազեցնել և հարգել հրադադարի ռեժիմը սահմանային միջադեպերից հետո, որոնք վերջերս դարձան երեք հայ զինծառայողի և մեկ ադրբեջանցի զինծառայողի մահվան պատճառ: Այս մասին ասվում է ԵԽԽՎ կայքում։
«Դժբախտաբար, այս տարվա մայիսից հուլիս ամիսներին միջադեպերի կայուն աճ է գրանցվել, և դրանք նոր մակարդակի են հասել՝ ցավալի վնասվածքներով և մարդկային կորուստներով, ինչը ինձ շատ է հուզում։ Ինձ հետ կապ է հաստատվել երկու կողմերի կողմից, ինչը ցույց է տալիս, որ նրանք ցանկանում են խուսափել իրավիճակի վատթարացումից: Երկարամյա հումանիտար մտահոգությունները, որոնք ազդում են անհատների կյանքի վրա, սահմանի յուրաքանչյուր կողմում, չեն կարող լուծվել, եթե բռնությունը չդադարեցվի: Ես կոչ եմ անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին պատասխանատվություն ցուցաբերել՝ խաղաղություն և հաշտություն կառուցելու համար։ Ուստի ես հույս ունեմ, որ երկու երկրներն էլ հետ կկանգնեն հետագա քայլերից, որոնք կարող են վատթարացնել իրավիճակը: Մենք պետք է խուսափենք հակամարտության այս շարունակական ցիկլից», - ասել է Գավանը:
Պարոն Գավանը նպատակ ունի «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքների մասին» իր զեկույցը ներկայացնել Խորհրդարանական վեհաժողովին հաջորդ լիագումար նիստին (սեպտեմբերի 27 - հոկտեմբերի 1)։ Զեկույցի համար տեղեկություններ հավաքելու համար Գավանն արդեն եղել է Հայաստանում ու Ադրբեջանում։

Докладчик ПАСЕ – о ситуации на границе Армении и Азербайджана: Нужно избежать этого продолжительного цикла конфликта
15:17 30/07/2021
Докладчик Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Пол Гаван (Ирландия, «Европейские объединенные левые»), который сейчас подготавливает доклад «О гуманитарных последствиях конфликта между Арменией и Азербайджаном», призвал лидеров Армении и Азербайджана ослабить напряженность и соблюдать режим прекращения огня, достигнутый после недавнего инцидента в приграничной зоне, в результате которого были убиты трое военнослужащих с армянской стороны и один - с азербайджанской. Об этом сообщается на сайте ПАСЕ.
«К сожалению, количество инцидентов с мая по июль этого года неуклонно росло. Эти инциденты подняли напряженность на новый уровень с болезненными ранениями и с жертвами, что меня очень беспокоит. Общался с обеими сторонами и понял, что они обе желают избежать обострения ситуации.
Гуманитарные проблемы, влияющие на жизнь людей по обе стороны границы, не могут быть решены до тех пор, пока насилие не будет остановлено.
Я настоятельно призываю всех, кого беспокоит эта ситуация, проявить ответственность ради построения мира и примирения. Посему я надеюсь, что обе страны откажутся от шагов, которые могут ухудшить ситуацию. Нам нужно избежать этого продолжительного цикла конфликта», - заявил Пол Гаван.
По сообщению ПАСЕ, Пол Гаван планирует представить свой доклад о «Гуманитарных последствиях конфликта между Арменией и Азербайджаном» на следующем пленарном заседании ПАСЕ, которое пройдет с 27 сентября по 1 октября. С целью сбора информации для доклада он уже побывал в Армении и Азербайджане.