Տիգրան Աբրահամյան. Պարզ ասած, ԱԹՍ-ների խոցում չի եղել
Անվտանգային հարցերով փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադառնալով պաշտպանության նախարարության՝ վաղ առավոտյան տարածած հաղորդագրությանը, գրում է.
«ՊՆ փոխանցմամբ, հուլիսի 29-ին, ժամը 23:00-ից սկսած, ՀՀ ԶՈւ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները կասեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում ԱԹՍ-ների` ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձեր:
Պարզ ասած, ԱԹՍ-ների խոցում չի եղել, բայց համապատասխան համակարգերի առկայության, գործողությունների մեջ դնելու արդյունքում ադրբեջանական ԱԹՍ-ները խուսափել են երկրի խորք ներթափանցելուց կամ մեր հատվածում եղել են կարճ ժամանակ։
Կարծում եմ, որ Վարդենիսի հատվածում արձանագրված պայթյունների ձայները այս պարագայում կապված են եղել ՀՕՊ համակարգերի արձակված հրթիռների հետ, այլ ոչ թե խոցված ԱԹՍ-ների։
Եթե նույնիսկ չկա ԱԹՍ-ի խոցում, ինչպես հասկացվում է ՊՆ հաղորդագրությունից, գոնե հնարավոր եղել է կասեցնել թշնամու հետախուզական գործունեությունը»։

Тигран Абрамян: По крайней мере, удалось пресечь разведывательную деятельность врага
Эксперт по вопросам безопасности, учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры») Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook, коснувшись распространенного рано утром сообщения министерства обороны Армении, пишет:
«Как передает МО, подразделения противовоздушной обороны Вооруженных сил Армении 29 июля с 23:00 на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы пресекали попытки БПЛА Азербайджана проникнуть в воздушное пространство Республики Армения.
Проще говоря, БПЛА не были сбиты, но в результате наличия соответствующих систем, их задействования азербайджанские БПЛА не стали проникать вглубь страны или находились на нашем участке непродолжительное время.
Полагаю, в данном случае зафиксированные на участке Вардениса звуки взрывов были связаны с выпущенными ракетами систем ПВО, а не со сбитыми БПЛА.
Если даже нет сбитых БПЛА, как понимается из сообщения Минобороны, по крайней мере, удалось пресечь разведывательную деятельность врага».