Զոհրաբյան. Հրավիրեք արտահերթ նիստ, իսկ վիրավորանքը քրեականացնել դեռ կհասցնեք
«Երբ ծանոթացա այս արտահերթ նստաշրջանի օրակարգին, հասկացա էքշընը,  իզյումինկան Քրեական օրսնեգրքում փոփոխություններն են, որը ենթադրում է վիրավորանքի քրեականցում»,-ԱԺ-ում հայտարարեց պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նրա խոսքով, հասկանում է, թե ինչու է նման հրատապ կարգոց այդ հարցը քննարկվում, կարծում է, որ նոր խորհրդարանում հայհոյանքի պակաս չի լինելու։
Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ օրեր առաջ դիմել էր դեռևս գործող ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին արտակարգ նիստ հրավիրելու ու սահմանին  ստեղծված իրավիճակը քննարկելու առաջարկով։
«Երեկ Վարդենիսում ԱԹՍ-ներ են թռնում, ունենք երեք զոհ, ես ցավակցում եմ հարազատներին։ Ես կարծում եմ ու պնդում եմ, որ անպայմանորեն այս արտահերթից հետո հրավիրել նիստ, հրավիրել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին, ԶՈՒ-ի, ՊՆ ղեկավարների, եթե անհրաժեշտություն կա փակ ֆորմատով, քննարկել ստեղծված իրավիճակը։ Առաջիկայում Մոսկվայում սպասվում են բավականաչափ բարդ բանակցություններ, ես չեմ ուզում, որ կրկնվի 44-օրյա պատերազմից առաջ և հետո իրավիճակը, երբ որևէ մեկը ոչինչ չգիտեր»,-ասաց նա։
Ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով, հիմա իսկապես կոնսոլիդացվելու, միասնական լուծումներ գտնելու ու թուրք-ադրբեջանական տանդեմին գրագետ հակադարձելու  համար։
«Իսկ վիրավորանքը քրեականացնելու համար, հնարավոր էքշընները նվազեցնելու համար համար ժամանակ կգտնեք։ Մեր պետականությունը, սահմանները վտանգված է։ Ադրբեջանն ամեն օր խախտում է պայմանավորվածությունները։ Հրավիրեք հրատապ նիստ, քննարկեք այդ կարևոր հարցը»,-ասաց նա։
Հիշեցնեմ, որ Ազգային ժողովը հուլիսի 30-ին պատգամավորների նախաձեռնությամբ գումարել է արտահերթ նստաշրջան՝ օրակարգում ունենալով վեց օրենսդրական նախաձեռնություններ:  ԱԺ որոշմամբ՝ օրակարգում ընդգրկված երկու օրենսդրական նախաձեռնությունների  երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով, դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Օրակարգում է նաև Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու վերաբերյալ նախագիծը, որը նախատեսում է վիրավորանքի քրեականացում.
«1. Անձին ծանր վիրավորանք հասցնելը՝ հայհոյելը կամ նրա արժանապատվությունն այլ ծայրահեղ անպարկեշտ եղանակով վիրավորելը`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված արարքը կամ անձի վերաբերյալ ծանր վիրավորանք պարունակող նյութեր տարածելը, որը՝
1) կատարվել է տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կամ հրապարակային այլ եղանակով,
2) կատարվել է անձի հանրային գործունեությամբ պայմանավորված`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով:
3. Սույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է միևնույն անձի նկատմամբ` պարբերաբար`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից երեքհազարապատիկի չափով կամ կալանքով՝ մեկից երեք ամիս ժամկետով»։

Зограбян: Созовите внеочередное заседание, а криминализовать оскорбление еще успеете
«Когда я ознакомилась с повесткой дня этого внеочередного заседания, мне ясен стал экшн, изюминка – изменения в Уголовный кодекс, предполагающие криминализацию оскорбления»,- в парламенте заявила депутат Наира Зограбян.
По ее словам, она понимает, почему этот вопрос рассматривается в столь срочном порядке, считая, что в новом парламенте ругательств будет предостаточно.
Зограбян напомнила, что несколько дней назад обратилась к спикеру еще действующего НС Арарату Мирзояну с предложением о созыве чрезвычайного заседания для обсуждения сложившейся ситуации.
«Вчера в Варденисе летали беспилотники, у нас трое погибших, выражаю соболезнования близким. Я считаю и настаиваю, что после этого внеочередного заседания надо созвать другое заседание, пригласить и.о. премьер-министра Никола Пашиняна, глав ВС, Минобороны, если есть необходимость, в закрытом формате, обсудить сложившуюся ситуацию. Скоро в Армении ожидаются достаточно тяжелые переговоры, я не хочу, чтобы повторилась ситуация до и после 44-дневной войны, когда никто ничего не знал»,- сказала она.
По словам оппозиционного депутата, сейчас на самом деле настало время консолидации, поиска единых решений и противодействия турецко-азербайджанскому тандему.
«А для криминализации оскорбления, для снижения возможных экшнов время найдете. Наша государственность, наши границы под угрозой. Азербайджан каждый день нарушает договоренности. Созовите срочное заседание, обсудите этот важный вопрос»,- сказала она.
Напомню, что НС по инициативе депутатов 30 июля созвало внеочередную сессию с шестью законодательными инициативами на повестке дня. Решением НС, обсуждение двух законодательных инициатив повестки дня во втором чтении будет осуществлено специальной процедурой, после их принятия в первом чтении, в течение суток.
На повестке дня также проект о внесении изменений в Уголовный кодекс, которые предусматривают криминализацию оскорбления:
«1. Нанесение лицу тяжкого оскорбления – ругательство или оскорбление его достоинства другим, крайне непристойным способом – наказывается штрафом от стократного до пятисоткратного размера зарплаты.
2. Распространение материалов, содержащих поступок, предусмотренный первой частью данной статьи или тяжкое оскорбление, который:
1) совершен при использовании информационных средств или средств коммуникации или другим публичным способом,
2) совершен в связи с общественной деятельностью лица -
наказывается штрафом – от пятисоткратного до тысячекратного размера зарплаты.
3. Поступок, предусмотренный первой или второй частью данной статьи, совершенный в отношении того же лица периодически –
наказывается штрафом от тысячекратного до трехтысячекратного размера зарплаты или арестом на срок от 1 до 3 месяцев».