ՀՀ դեսպանը ԵԱՀԿ-ում․ Ադրբեջանի զինված սադրանքները այդ երկրի ղեկավարության ագրեսիվ և ռազմատենչ հռետորաբանության տրամաբանական շարունակությունն են
13:51 30/07/2021
Հուլիսի 29-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստի օրակարգի «Ընթացիկ խնդիրներ» կետի ներքո Հայաստանի պատվիրակության նախաձեռնությամբ ներառված «Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի և օտարերկրյա ահաբեկչական մարտիկների ներգրավմամբ ագրեսիան Արցախի և Հայաստանի դեմ» վերտառությամբ հարցի շուրջ ելույթով հանդես է եկել ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը։ Այս մասին հայտնում է ԵԱՀԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Դեսպանը տեղեկացրել է հուլիսի 28-ին և 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում Ադրբեջանի զինված հարձակման մասին, ինչի արդյունքում Հայաստանի երեք զինծառայող զոհվել են, իսկ չորսը՝ վիրավոր:
«Դեսպան Պապիկյանը նշեց, որ Ադրբեջանի՝ Արցախի հանդեպ սանձազերծած պատերազմի և այդ ընթացքում կատարված հանձագործությունների, արցախցիների նկատմամբ իրականացված զանգվածային վայրագությունների, ներառյալ էթնիկական զտումների, ինչպես նաև Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների բացահայտ ոտնահարման առնչությամբ միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքի բացակայությունը խրախուսում է Ադրբեջանին շարունակել օգտագործել ուժի կիրառումը որպես արտաքին քաղաքականության հիմնական գործիք՝ վտանգելով տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը:
Այս համատեքստում դեսպանը հիշեցրեց, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի ռազմական սադրանքը, որն էլ ավելի խաթարում տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը, և որ իրավիճակի հետագա սրման համար ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Ադրբեջանի զինված սադրանքները այդ երկրի ղեկավարության ագրեսիվ և ռազմատենչ հռետորաբանության տրամաբանական շարունակությունն են: Այս համատեքստում դեսպան Պապիկյանն անդրադարձավ Ադրբեջանի նախագահի կողմից Հայաստանի հանդեպ հնչեցրած անհիմն և մտացածին տարածքային պահանջներին:
Այս համատեքստում դեսպան Պապիկյանը ափսոսանքով նկատեց, որ մինչ այս պահը ԵԱՀԿ գործող նախագահող՝ Շվեդիայի ԱԳ նախարարը չի անդրադարձել և չի դատապարտել անցած օրերին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումներին:
Խոսելով Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների հանդեպ տարբեր կեղծ մեղադրանքներով դատական գործերի և վճիռների մասին, դեսպն Պապիկյանը խստորեն դատապարտեց Ադրբեջանի այս քայլերը, որոնք հակասում են 2020թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին:
Դեսպան Պապիկյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանը, անդադար ավելացնելով լարվածությունը ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Արցախում, նպատակ ունի անվերջ հետաձգել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ գործընթացի վերսկսումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո և, հեևաբար, նաև հակամարտության կայուն և հարատև խաղաղ կարգավորումը:
Դեսպան Պապիկյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ներգրավվել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում և շարունակելու է աջակցել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Armenia’s Permanent Representative to the OSCE Armen Papikyan delivered a statement on "The aggression of Azerbaijan against Artsakh and Armenia with the direct involvement of Turkey and foreign terrorist fighters" at the 1326th meeting of the Permanent Council on Thursday.
The Armenian diplomat informed about the Azerbaijani attacks on the Armenian defense positons in the Gegharkunik border section on 28 and 29 July, killing three Armenian servicemen and injuring four others.
“The Armenian delegation has repeatedly expressed concern over the lack of an adequate and robust international response to the aggressive actions of Azerbaijan and the belligerent statements of its leadership. We believe and would like to reiterate once again that the lack of an adequate response by the international community to the use of force against Artsakh and the flagrant violations of international humanitarian law and the Helsinki Final Act principles, mass atrocities perpetrated against the people of Artsakh, including ethnic cleansing, encouraged Azerbaijan to make the use of force as the main instrument of its foreign policy, thereby threatening regional peace and security,” Papikyan said.
“These flagrant violations of the trilateral ceasefire statement of 9 November 2020, are a logical continuation of the aggressive posturing and bellicose rhetoric of the president of Azerbaijan. The Azerbaijani leadership does not shy away from openly stating its claims to the territory of the Republic of Armenia. In a recent interview, the president of Azerbaijan, while admitting that the Azerbaijani military units are located in the territory of Armenia, reiterated Azerbaijan’s nonsensical and spurious territorial claims against the Republic of Armenia, stating, in particular, that “Zangezur” was the land of their ancestors. A claim that could be easily refuted by anyone with basic knowledge of history. Though, one should acknowledge that there is a peculiar version of history invented and taught in Azerbaijan,” the diplomat said.
Papikyan recalled that the Armenian Foreign Ministry strongly condemned the military provocation of Azerbaijan, which further undermined regional peace and security, and stressed that the military-political leadership of Azerbaijan bears full responsibility for further escalation of the situation.
In this context, he expressed regret that the OSCE head remained silent and did not condemn the flagrant violation of ceasefire by Azerbaijan.
The diplomat also strongly condemned the mock trials and conviction of Armenian prisoners of war and civilian captives in Azerbaijan, insisting that they should be released and returned immediately, as stipulated in Article 8 of the trilateral statement of 9 November 2020.
“By constantly raising the level of tensions – not least through military provocations in Artsakh and on the Armenian-Azerbaijani border, as evidenced by the recent incidents – Azerbaijan seeks to postpone indefinitely and endlessly the resumption of the Nagorno-Karabakh peace process and, ultimately, the settlement of the conflict. Only the resumption of the Nagorno-Karabakh peace process, under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairs, can create conditions for lasting peace in the region.
“Armenia is willing to engage in the Nagorno-Karabakh peace process in good faith and will continue to act consistently in support of realization of the right of the people of Artsakh to self-determination, regardless of the efforts of Azerbaijan to remove this issue from the international agenda by all means, not least by denying the very existence of Artsakh and its people. The international community must reject such an approach in the strongest possible terms,” Papikyan said.