Արսեն Բաբայան. Հայհոյելը քրեականացնելն ուղիղ կապ ունի ստորագրվելիք համաձայնագրի հետ
Իրավաբան, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Արսեն Բաբայանը, անդրադառնալով Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններին, որոնցով վիրավորանքը քրեականացվում է, գրել է.
«Երբեք հրապարակային չեմ հայհոյել որևէ իշխանականի, բայց քրեականացնելով հայհոյանքը ստիպում եք անդադար հայհոյել...
Իշխանության ներկայացուցչին հայհոյելը քրեականացնելն ուղիղ կապ ունի առաջիկայում ստորագրվելիք դեռևս գաղտնի պահվող համաձայնագրի հետ: Հենց այդ օրենքն ուժի մեջ մտնի իշխանությունն այդ համաձայնագիրը կհրապարակի:
Դուք ինքներդ արդեն ձեզ հայհոյեցիք ու վաստակեցիք ամենաթունդ հայհոյանքները: Մեր հրապարակային հայհոյելն այլևս օգուտ չունի»։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հուլիսի 30-ի արտահերթ նստաշրջանում ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի, Աննա Կարապետյանի, Հովհաննես Հովհաննիսյանի, Արփինե Դավոյանի, Գևորգ Պապոյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Նարեկ Զեյնալյանի, Լուսինե Բադալյանի, Կորյուն Մկրտչյանի, Անդրանիկ Քոչարյանի հեղինակած ««ՀՀ քրեական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին», ««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է ՀՀ քրեական օրենսգիրքը լրացնել նոր՝ 137 հոդվածով, որով կքրեականացվի անձին ծանր վիրավորանք հասցնելը` հայհոյելը կամ նրա արժանապատվությունն այլ անպարկեշտ, լկտի եղանակով վիրավորելը:
Որպես հանցակազմի տեսակ նախատեսվել է նշված արարքը, ինչպես նաև անձի վերաբերյալ ծանր վիրավորանք պարունակող նյութեր տարածելը տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կամ հրապարակային այլ եղանակով, իսկ որպես առավել ծանր որակվող տեսակ՝ նշված արարքները անձի հանրային գործունեությամբ պայմանավորված կամ միևնույն անձի նկատմամբ պարբերաբար կատարելը: Նախագծով նախատեսվում է նաև հստակեցնել «հանրային գործունեություն» հասկացությունը:

Арсен Бабаян: Криминализация незензурной лексики напрямую связана с подписывамемым соглашением
Юрист, представитель блока «Честь имею» Арсен Бабаян, коснувшись изменений Уголовного кодекса, которыми криминализуется оскорбление, пишет:
«Я никогда публично не ругался в адрес ни одного чиновника, но, криминализуя ругательства, вы заставляете беспрестанно материться…
Криминализация нецензурной лексики в адрес представителя впасти напрямую связана с подписываемым в ближайшее время, пока что секретным соглашением. Как только этот закон войдет в силу, власть обнародует это соглашение.
Вы сами уже себя «покрыли матом» и заслужили самые острые ругательства. Наши публичные ругательства бессмысленны».
Напомним, что сегодня, 30 июля на внеочередной сессии парламент в первом чтении рассмотрел пакет законопроектов, представленных депутатами Владимиром Карапетяном, Анной Карапетян, Ованнесом Ованнисяном, Арпине Давоян, Геворгом Папояном, Ваагном Овакимяном, Нареком Зейналяном, Лусине Бадалян, Корюном Мкртчяном, Андраником Кочаряном «О внесении поправок в «Уголовный кодекс РА», «О внесении поправок в «Уголовно-процессуальный кодекс РА».
Предлагается пополнить Уголовный кодекс РА новой статьей 137, которой будет криминализовано нанесение тяжкого оскорбления лицу – ругательство, или оскорбление его достоинства непристойным, наглым образом.