ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ․ Անհապաղ  վերադառնալ բանակցությունների
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Խովաևը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) հանդես են եկել հայտարարությամբ։
Համանախագահները մտահոգությամբ են դիտարկում հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով տեղի ունեցած վերջին միջադեպերը, ներառյալ տեղեկությունները վիրավորների ու զոհերի մասին։
Համանախագահները կոչ են անում Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ անհապաղ ապաէսկալացնել իրավիճակը, ձեռնպահ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից և ամբողջությամբ կատարել իրենց պարտավորությունները՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և հրադադարի համաձայնեցման այլ պայմանավորվածությունների համաձայն:
Համանախագահները կրկնում են հակամարտության բոլոր մնացած հիմնական էական հարցերի բանակցված, համապարփակ և կայուն կարգավորման անհրաժեշտությունը և կողմերին կոչ են անում հնարավորինս շուտ վերադառնալ բանակցությունների՝ համանախագահների հովանու ներքո:
Նրանք կրկնում են իրենց հովանու ներքո երկկողմ ուղիղ խորհրդակցություններ կազմակերպելու իրենց առաջարկը, որպեսզի կողմերը վերանայեն և համատեղ համաձայնեցնեն կառուցվածքային օրակարգը` արտացոլելով իրենց առաջնահերթությունները` առանց նախապայմանների:
Համանախագահները վերահաստատում են իրենց վճռական աջակցությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և նրա թիմի շարունակական ջանքերին:

Сопредседатели МГ ОБСЕ: Немедленно разрядить обстановку и вернуться к переговорам
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Ховаев (Российская Федерация), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США) – выступили сегодня с совместным заявлением. Текст заявления на английском языке опубликован на сайте ОБСЕ.
Неофициальный перевод на русский язык приводим ниже:
«Сопредседатели с обеспокоенностью относятся к недавним инцидентам на границе Армении и Азербайджана, в том числе сообщениям о ранениях и человеческих потерях.
Сопредседатели призывают Армению и Азербайджан незамедлительно разрядить обстановку, воздерживаться от провокационной риторики и действий и полностью выполнить свои обязательства, принятые в соответствии с подписанным 9 ноября 2020 года трехсторонним заявлением и другими совместно согласованными договоренностями о прекращении огня.
Сопредседатели подтверждают необходимость согласованного, всеобъемлющего и устойчивого урегулирования всех остающихся основных вопросов по существу конфликта и настоятельно призывают стороны как можно скорее вернуться к переговорам под эгидой сопредседателей.
Они повторяют свое предложение – организовать без предварительных условий прямые двусторонние консультации под их эгидой, чтобы стороны могли совместно рассмотреть и согласовать структурированную повестку дня, отражающую их приоритеты.
Сопредседатели подтверждают свою решительную поддержку продолжающихся усилий личного представителя действующего председателя ОБСЕ и его команды».