Իրավաբան. Հայհոյանքը քրեականացնող օրենքն ակնհայտ  հակաԻրավական  է, և օր առաջ պետք է չեղարկվի
Իրավաբան, «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Հայրապետյանը, անդրադառնալով հայհոյանքի քրեականացմանը, գրում է.
«Այսպիսով անձին ծանր վիրավորանք հասցնելը՝ հայհոյելը կամ նրա արժանապատվությունն այլ ծայրահեղ անպարկեշտ եղանակով վիրավորելը քրեականացվեց:
1. Եթե նպատակը համացանցից հայհոյանքը քչացնելն է, ապա ՉԻ ՍՏԱՑՎԵԼՈՒ, քանի որ հայկական համացանցի օգտատերերի մեծ մասը Հայաստանում չեն և այս օրենքը ըստ էության նրանց նկատմամբ չի տարածվելու։
2. Զրպարտության և վիրավորանքի ապաքրեականացումը 2010-ին բխում էր ԵԽ մի շարք հանձնարարականներից և ՄԻԵԴ մի շարք որոշումներից((1577(2007) բանաձև, Rec (2003) 13 հանձնարարական, (74) 26 բանաձև և այլն։
3. Հայհոյանքը մեծապես տարածում են կեղծ օգտատերերը, որի դեմ պայքարը նման լեգիստրատուրայի պայմաններում ԱՆՀՆԱՐ Է:
Եվ ուրեմն ինչ նպատակ է հետապնդում այս կարգավորումը.
Հայհոյանքը որոշակիություն չունեցող և շատ դժվար չափվող «կատեգորիա» է։ Այս կարգավորումների պարագայում մեղմ ասած բարդ է ասել, թե երբ է արտահայտությունը  վիրավորանքից վերածվում ծանր վիրավորանքի։
Եվ բնականաբար համապատասխան մարմինները ստանալով քաղաքական պատվեր ցանկացած ընդդիմախոսի դեմ կհարուցեն քրեական գործեր, փորձելով լռեցնել վերջիններիս։

Юрист: Проект о криминализации ругани является очевидно неправовым и как можно скорее должен быть отменен
10:51 31/07/2021
Юрист, представитель альянса «Армения» Роберт Айрапетян по поводу криминализации ругани пишет:
«Таким образом, нанесение тяжкого оскорбления лицу – ругательство или оскорбление его достоинства другим крайне непристойным образом – криминализировали.
1. Если цель – уменьшить матерную лексику в сети, то НЕ ПОЛУЧИТСЯ, поскольку бо´льшая часть армянских пользователей не живет в Армении, и данный закон на нее, по сути, распространяться не будет.
2. Декриминализация клеветы и оскорбления в 2010 году исходило из ряда поручений СЕ и постановлений ЕСПЧ (резолюция 1577(2007) բանաձև, Rec (2003) поручение 13, резолюция (74) 26) и так далее.
3. Нецензурную лексику в основном распространяют фейковые пользователи, борьба против которых в условиях подобной легислатуры НЕВОЗМОЖНА.
И значит, какую цель преследует данная поправка?
Ругань – категория неопределенная и очень трудноизмеряемая. При данных поправках, мягко говоря, сложно сказать, когда высказывание от оскорбления переходит в тяжкое оскорбление.
И, естественно, соответствующие органы, получив политический заказ, будут возбуджать уголовные дела в отношении любого оппонента, заставляя его замолчать.
Закон очевидно неправовой и должен как можно скорее быть отменен».