Բաչկովը հաղթեց ադրբեջանցի Չալաբիևին
Առավոտ կանուխ Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում կայացած  Բաչկով-  Չալաբիև մենամարտն  ավարտվեց հայ մարզիկի հաղթանակով։
Օլիմպիական ռինգում 63 կգ քաշում հանդես եկեղ բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովի նրա երկրորդ մրցակիցն ադրբեջանցի  Ջավիդ Չալաբիևն էր, որ պարտվեց 1:4 հաշվով։ Արդյունքում Հովհաննես Բաչկովը ձեռք բերեց օլիմպիական խաղերի 1/4-ի եզրափակչի ուղեգիր։
ՀԱՕԿ-ից ներկայացրել են մենամարտի մանրամասները.
«Ընդհանրապես գյումրեցին  կաշվե ձեռնոցի բարձրակարգ վարպետ է, բազում հաղթանակներ է տարել միջազգային պաշտոնական մրցումներում, ունի հարուստ մրցափորձ: Այս անգամ  նա գերազանցեց ինքն իրեն:  Հակիրճ լինելու համար ասենք, որ առաջին ռաունդից հետո, երբ կողային մրցավարները  նախապատվությունը տվեցին ադրբեջանցուն, Հովհաննեսը  դրանից զայրացավ ու ռինգում, երկրորդ ռաունդից սկսեց անել աներևակայելին:
Իր ցնցող հարվածներին  առավել  ուժգնություն հաղորդելու նպատակով ազերի մրցակցին ասես հարվածում էր աջ և ձախ ուսագոտիներով, ասել է թե՝  միայն չէր հարվածում ոտքերով: Այդքանով հանդերձ  մեր վարպետը  մրցակցին գերազանցեց կարգապահությամբ, ազնիվ պայքարում հաղթեց ու մտավ քառորդ եզրափակիչ փուլ:
Լավ  է, որ պատվասեր գյումրեցին հաղթեց, որ նա  ապացուցեց իր բարձր կարգը: Այս պարագայում գլխավորն այն է, որ նա դրսևորեց հիրավի  անկոտրում կամք, ու նաև այն , որ ինքը իսկական  արժանապատիվ հայ տղամարդ է:
Հետաքրքիր մի դիտարկում: Երբ մրցակիցներն արդեն ռինգում էին ու  դեռևս մարտավկաների մոտ էին , գյումրեցու անձնական մարզիչ Կարեն Ղազարյանը մի տեսակ շլացնող, ապշեցնող հայացք էր սևեռել  ազերական եռյակի վրա: Կարծում ենք մեր մասնագետի մարտական ու հաղթական հայացքից սանը քաջալերվեց , իսկ մրցակիցը   . .»։
Նշենք, որ Տոկիոյի օլիմպիական խաղերում Հայաստանի  17 պատվիրակներից վեցը ՝ հրաձգուհի Էլմիրա Կարապետյանը, ձյուդոիստ Ֆերդինանդ Կարապետյանը, բռնցքամարտիկ Կորյուն Սողոմոնյանը, լողորդներ  Վարսենիկ Մանուչարյանը, Արթուր Բարսեղյանը և  ծանրորդուհի Իզաբելա Յայլյանն արդեն ավարտել են իրենց  ելույթները: Առայժմ մեր մարզիկները մեդալ չեն նվաճել

Armenian boxer Hovhannes Bachkov (63kg) has advanced to the quarterfinals at the Tokyo Olympics after beating his Azerbaijani rival in the men’s lightweight event.
The Armenian boxer took an impressive 4:1 win over Azerbaijan’s Javid Chalabiyev in the preliminaries on Saturday, the Armenian National Olympic Committee (ANOC) reported.
Bachkov’s next opponent is Elnur Abduraimov from Uzbekistan, with the bout set for August 3.
The Olympic Committee praised Bachkov as a “high-class master”, who has won many victories at international official competitions and has rich experience.
“This time he outdid himself. In short, after the first round, when the side judges gave an advantage to the Azerbaijani boxer, Hovhannes got angry, and after the second round he started doing incredible things at the ring,” the ANOC said, revealing details of the bout.
“In order to intensify his shocking blows, he hit the opponent with his right and left forearms, but at the same time, he surpassed his opponent in discipline, won in a fair fight and advanced to the quarterfinals,” the committee said.
Incidentally, six out of the 17 Armenian athletes competing at the Tokyo Olympics – shooter Elmira Karapetyan, judoka Ferdinand Karapetyan, boxer Koryun Soghomonyan, swimmers Varsenik Manucharyan, Artur Barseghyan and weightlifter Isabella Yaylyan – have already completed their performances. The Armenian athletes have not won any medals yet.