Թուրքիայում անտառային հրդեհների հետևանքով չորս մարդ է մահացել
Թուրքիայի հարավային ափերին բռնկված անտառային հրդեհների զոհերի թիվը հասել է 4 -ի։ Այս մասին հայտնում է «Ռոյթերզ» գործակալությունը՝ հիշեցնելով, որ հրշեջներն արդեն չորրորդ օրն են պայքարում կրակի դեմ, տասնյակ գյուղեր և հյուրանոցների տարհանված են։
Անցնող շաբաթ ավելի քան 70 անտառային հրդեհ է բռնկվել Էգեյան ծովի և Միջերկրական ծովի թուրքական ափերին, ինչպես նաև այլ տարածքներում: Ինչպես հայտարարել է այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հրդեհներից 14-ը դեռ շարունակվում են։
Հրդեհների մարման համար այդ երկիր օգնություն են ուղարկել Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Ադրբեջանը։
Անտառային տնտեսության նախարար Բեքիր Փաքդեմիրլին ասել է, որ հրդեհները մոլեգնում են վեց նահանգներում, նա խոստացել է՝ հրդեհների բռնկման մեղավորները պատասխանատվության կենթարկվեն։
Բարձր ջերմաստիճանի ու քամիների պատճառով հրդեհները տարածվում են նաև հարակից երկրներ, վերջին 24 ժամվա ընթացքում Հունաստանում ավելի քան 40  հրդեհ է բռնկվել։

The death toll from wildfires on Turkey's southern coast has risen to four and firefighters were battling blazes for a third day on Friday after the evacuation of dozens of villages and some hotels, Reuters reported.
More than 70 wildfires have broken out this week in provinces on Turkey's Aegean and Mediterranean coasts as well as inland areas, President Tayyip Erdogan said, adding that 14 were still burning.
Planes from Russia and Ukraine helped battle the flames and another from Azerbaijan was joining them. "As of midday, with the arrival of the planes, we are turning in a positive direction," Erdogan told reporters after Friday prayers.
Forestry Minister Bekir Pakdemirli said fires raged on in six provinces and officials promised to bring to account anyone found responsible for starting them.
Villages and some hotels have been evacuated in tourist areas and television footage has shown people fleeing across fields as fires closed in on their homes.
Wildfires have broken out elsewhere in the region, with more than 40 in Greece in the last 24 hours, fanned by winds and soaring temperatures, authorities said.