Կարեն Վարդանյանի անվան դրոնների օդանավակայանը շուտով իրականություն կդառնա
Հայաստանում դրոնների առաջին օդանավակայանի ստեղծման համար հայտարարված դրամահավաքն օրեր առաջ՝ հուլիսի 27-ին ավարտվեց, սահմանված 110 286 դոլարի փոխարեն մոտ 117 հազար  դոլարը  հավաքվեց 20 օրվա ընթացքում։
«Կհանդիպենք Կարեն Վարդանյանի անվան դրոնների օդանավակայանում»,-դրամահավաքի ավարտն այսպես անոնսեց նախաձեռնության մասնակիցներներից մեկը։
«20 օրում 2870 մասնակիցների ջանքերով այդ նպատակի համար հավաքվեց $116. 625 գումար»,-արդյունքներն ամփոփում է դրամահավաքի մեկ այլ ակտիվ մասնակից։
Դրամահավաքի մասնակիցների գերակշռող մասը Հայաստանից են, սակայն Սփյուռքի հայրենակիցներն ավելի շատ գումար են նվիրաբերել։
Դրամահավաքը կազմակերպել էին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UATE), «Կարեն Վարդանյանի անվան կրթական հիմնադրամը» և «Startup Armenia» հիմնադրամը։
Դրամահավաքի նախաձեռնության գործում ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերած «Startup Armenia» հիմնադրամի տնօրեն, «Գիտուժ» նախաձեռնության անդամ Արսեն Հարությունյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում մանրամասնեց՝ մտադիր են հավաքված գումարով Լոռու մարզի Լեռնապատա գյուղում կառուցված թիչքուղու շուրջ ձևավորել ստանալ ԱԹՍ-ների օդանավակայան, որը կլինի համապարփակ ինժիներական կրթության, կրթական ու արտադրական ԱԹՍ-ների նախագծման,  կիրառման, փորձարկումների կենտրոն։
«Քանի որ այն լինելու է հայաստանյան նշանակության կենտրոն, մենք մտածեցիքն, լավ կլինի, որ շատերը դրան մասնակից դառնան, ոչ թե մեկ-երկու կազմակերպություն։ Հուլիսի ութից սկսեցինք դրամահավաքը, քսան օր անց ավարտեցինք։ Ես իրականում սպասում էի, որ ավելի հեշտ ավարտին կհասցնենք»,-ասաց Ա. Հարությունյանը։
Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի հետ նամակագրության արդյունքում դրամահավաքի կազմակերպիչները հույս ունեն, որ գումարը շուտ կստանան։
«Սովորաբար այն տևում է երեք շաբաթից մինչև մեկ ամիս։ Բայց մեծ հույսեր ունենք, որ այս տարվա հոկտեմբեր-նեյեմբեր ամիսներին այն պատրաստ կլինի»,-ասաց Հարությունյանը։
Լեռնապատում այս պահին շինարարական աժիոտաժ է, թռիչքուղին պատրաստ է, հարակից ենթակառուցվածքները շինարարության փուլում են։
«Շատերը ռազմական ուղղվածություն էին տալիս դրամահավաքին, բայց մենք հենց սկզբից հայտարարել ենք, որ այն ամբողջությամբ կրթական օդանավակայան է լինելու, նախատեսված է լինելու հիմնականում 10-17 տարեկան պատանիների համար։ Նրանք ավելի մեծ հնարավորություն կունենան համապարփակ փորձարկումներով զբաղվել, իրենց նախագծած ԱԹՍ-ներն ավելի շատ փորձարկել»,-նշեց Ա. Հարությունյանը։
Օդակայանի կառուցումը եղել է  ԱՏՁՄ ղեկավար Կարեն Վարդանյանի երազանքը։ Լուսահոգի Վարդանյանի ընկերները, գործընկերները, հիմնադրամը միավորվել են այդ նպատակի շուրջ ու կյանքի են կոչում։
Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մեծագույն գործիչ Կարեն Վարդանյանն իր մասնագիտական և հասարակական գործունեության վերջին տարիներն ամբողջովին նվիրել է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը։ Առաջատար տեխնոլոգիական երկիր ունենալու իր նվիրական երազանքի իրականացումն այժմ շարունակում են իր ընտանիքը և համախոհները։
Կարեն Վարդանյանի անվան կրթական հիմնադրամից ընդգծում են, համապարփակ ինժեներական կրթության՝ հատկապես ԱԹՍ-ների նախագծման և կիրառման ոլորտում կրթական հնարավորությունների կազմակերպումը ձեռք է բերել օրհասական բնույթ։
Կարեն Վարդանյանի անվան ԱԹՍ օդանավակայանը կծառայի որպես ՀՀ-ում գործող և ապագայում մեկնարկվող ԱԹՍ խմբակների և մասնագիտական ընկերությունների կենտրոն, որտեղ պատանիներին կփոխանցվեն համապարփակ ինժեներական գիտելիքներ և անհրաժեշտ գործնական հմտություններ։
Հիմնադրամում համոզված են, որ ԱԹՍ օդանավակայանը հիմքեր կստեղծի կենսական նշանակություն ունեցող այս ոլորտի զարգացման և նորարարական մշակույթի տարածման գործում, կնպաստի մեր ազգային անվտանգության ամրապնդմանը։
Սեպտեմբերին հենց Լեռնապատ գյուղում է նախատեսված անցկացնել Կարեն Վարդանյանի անվան առաջին ԱԹՍ մրցույթը, որի նպատակն է մասնակիցներից լուծումներ ստանալ՝ անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով արտակարգ իրավիճակներում փրկարարական միջոցառումների արդյունավետության բարձրացման համար։
Մրցույթն  իրականացվելու է երեք անվանակարգերում՝ դպրոցահասակներ, սիրողական խմբեր ու սկսնակ ընկերություններ և մասնագիտացած ընկերություններ։ Հաշվի առնելով այս խմբերը` առաջադրվող խնդիրները լինելու են պարզ, միջին և բարդ։

Аэропорт для дронов имени Карена Варданяна скоро станет реальностью
Инициированный сбор средств на создание первого аэропорта для дронов в Армении завершился несколько дней назад, 27 июля, вместо планируемых 110 286 долларов за 20 дней было собрано около 117 тысяч долларов.
«Встретимся в аэропорту для дронов имени Карена Варданяна», – так анонсировал о завершении сбора средств один из участников инициативы.
«За 20 дней усилиями 2870 участников для этой цели было собрано $116. 625», – подводит итог еще один активный участник сбора средств.
Большинство участников сбора средств – из Армении, однако соотечественники из Диаспоры пожертвовали больше денег.
Сбор средств был инициирован Союзом предприятий передовых технологий (UATE), который на протяжении многих лет возглавлял Карен Варданян, Образовательным фондом его имени – при содействии фонда Startup Armenia.
Директор принимавшего активное участие в деле инициирования сбора средств фонда Startup Armenia, член инициативы «Гитуж» («Сила науки») Арсен Арутюнян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что на собранные средства они намерены вокруг построенной в селе Лернапат Лорийской области взлетно-посадочной полосы сформировать аэропорт для БПЛА, который станет центром комплексного инженерного образования, проектирования, применения и тестирования БПЛА.
«Поскольку он станет важным центром в Армении, мы подумали: было бы хорошо, если бы в нем участвовали многие, а не одна или две организации. Мы начали сбор средств с 8 июля и закончили его через двадцать дней. Я действительно ожидал, что нам будет проще довести до завершения», – сказал А. Арутюнян.
В результате переписки с представителями социальной сети Facebook организаторы сбора надеются, что деньги получат в ближайшее время.
«Как правило, это длится от трех недель до месяца. Но мы очень надеемся, что все будет готово к октябрю-ноябрю этого года», – указал Арутюнян.
В Лернапате сейчас строительный ажиотаж, взлетно-посадочная полоса готова, строятся прилегающие объекты инфраструктуры.
«Многие придавали сбору средств военную направленность, но мы с самого начала заявили, что это будет полностью образовательный аэропорт, рассчитанный в основном на подростков в возрасте 10-17 лет. У них будет больше возможностей для того, чтобы заниматься всеобъемлющими испытаниями, чаще тестировать разработанные ими БПЛА», – рассказал А. Арутюнян.
Строительство аэропорта было мечтой главы Союза предприятий передовых технологий Карена Варданяна. Его друзья, коллеги, фонд объединились вокруг этой цели и воплощают ее в жизнь.
Последние годы своей профессиональной и общественной деятельности один из ведущих деятелей в сфере информационных технологий Карен Варданян посвятил полностью развитию технологической сферы, мечтая создать страну с ведущими технологиями. После его кончины его семья и единомышленники решили продолжить начатое им дело.
В образовательном фонде имени Карена Варданяна подчеркивают, что организация образовательных возможностей в области комплексного инженерного образования, особенно в сфере проектирования и БПЛА, приобрела актуальный характер.
Аэропорт для БПЛА имени Карена Варданяна будет служить центром БПЛА-кружков и профессиональных компаний, действующих в Армении и основанных в будущем, где подростки получат всесторонние инженерные знания и необходимые практические навыки.
В фонде убеждены, что аэропорт для БПЛА заложит основу для развития этого жизненно важного сектора, распространения инновационной культуры и внесет свой вклад в укрепление нашей национальной безопасности.
В сентябре именно в селе Лернапат планируется провести первый конкурс по БПЛА имени Карена Варданяна, цель которого – получить от участников решения по повышению эффективности спасательных мероприятий в чрезвычайных ситуациях с помощью беспилотных летательных аппаратов.
Конкурс проводится в трех номинациях: школьники, любительские коллективы и начинающие компании, а также специализированные компании. С учетом этих групп задачи будут простыми, средней сложности и сложными.