ԱՀԿ․Առանց պատվաստանյութի երկրներին սպառնում է նոր շտամների առաջացումը
Առանց պատվաստանյութի երկրներում կորոնավիրուսային վարակի ինտենսիվ տարածումը մեծացնում է վիրուսի նոր, ավելի վտանգավոր տարբերակների հավանականությունը, ինչը կարող է հանգեցնել առկա դեղերի արդյունավետության նվազմանը: Հետևաբար, COVID պատվաստանյութերի մեծ պաշարներ ունեցող պետությունները պետք է դրանք կիսեն այլ երկրների հետ, ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրենի հատուկ բանագնացների հոդվածում, որն այսօր է հրապարակվել։ Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Այն ժամանակ, երբ շատ երկրներ տառապում են պատվաստանյութերի պակասից, այն պետությունները, որոնք ունեն այս դեղերի մեծ պաշարներ, չպետք է դրանք կուտակեն՝ իրենց ամբողջ բնակչության համար: Դա նույնիսկ նրանց շահերից չի բխում․վարակի ինտենսիվ տարածումը առանց պատվաստանյութի երկրներում մեծացնում է հավանականությունը, որ ի հայտ կգան առավել վարակիչ ու վտանգավոր տարբերակներ և կարող է հանգեցնել նրան, որ առկա դեղերի արդյունավետությունը կնվազի», - ասվում է հոդվածում:
ԱՀԿ հատուկ բանագնացները նաև կոչ են անում բնակչության առավել խոցելի խմբերի`բժիշկների, տարեցների, ուղեկցող պաթոլոգիաներով մարդկանց պատվաստումը դարձնել համայնքների առաջնային խնդիր:
«Ռազմավարությունը պետք է հաշվի առնի ԱՀԿ -ի կոչերն ու կանխատեսումները, որ մինչև 2021 թվականի սեպտեմբեր աշխարհի բնակչության առնվազն 10%-ը կստանա պատվաստում, մինչև դեկտեմբեր՝ արդեն 40%-ը, իսկ 2022 թվականի կեսերին՝ 60%-ը», - նշվում է հոդվածում ու ասվում, որ այս նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է, որ չորս ամսվա ընթացքում 250 միլիոն մարդ պատվաստվի ցածր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներում, և առաջնահերթությունը պետք է լինեն բժիշկներն ու ռիսկի ենթակա մարդիկ:
Պատվաստանյութերից առավելագույնս օգտվելու ԱՀԿ-ի և նրա COVAX գործընկերների կրկնվող կոչերին պետք է ուշադրություն դարձնել, հորդորում են հոդվածի հեղինակները:
Մոտ 3 միլիարդ պատվաստանյութ է բաժանվել ամբողջ աշխարհում, սակայն դրանցից միայն 90 միլիոնն է բաշխվել COVAX մեխանիզմով: Մոտ 60 երկիր օգտագործում է այս մեխանիզմը, սակայն այնտեղ պատվաստումների մակարդակը երեք տոկոսից էլ պակաս է, ընդգծում են հատուկ բանագնացները:

ВОЗ: Страны без вакцин рискуют появлением новых штаммов COVID-19
Спустя полтора года после начала пандемии COVID-19 миру необходим двойной подход к борьбе с вирусом, считают во Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Он делится на государственный и человеческий уровни: в первом случае речь идет о более активной взаимопомощи стран в сфере вакцинации, во втором — о том, чтобы граждане и дальше соблюдали повседневные меры вроде ношения масок и социального дистанцирования.
В статье, которая опубликована в «Известиях», спецпосланники гендиректора ВОЗ в пяти регионах мира рассказывают о том, что может приблизить конец пандемии, и объясняют, почему в интересах богатых стран отказаться от того, чтобы полностью привить свое население.
Интенсивное распространение коронавирусной инфекции в странах без вакцин увеличивает вероятность появления новых более опасных вариантов вируса, что может привести к снижению эффективности уже существующих препаратов. Поэтому государства с большими запасами вакцин от COVID должны делиться ими с другими странами, говорится в статье спецпосланников гендиректора Всемирной организации здравоохранения.
"В то время как многие страны страдают от нехватки вакцин, государства, у которых есть большие запасы этих препаратов, не должны копить их у себя, стремясь охватить все свое население. Это даже не в их интересах - интенсивное распространение вируса в странах без вакцин увеличивает вероятность того, что появятся более трансмиссивные и опасные варианты инфекции, и может привести к тому, что эффективность уже существующих препаратов будет снижена", - сообщается в статье.
Спецпосланники ВОЗ также призывают к тому, чтобы первостепенной задачей мировых сообществ стала вакцинация наиболее уязвимых групп населения - медиков, пожилых, лиц с сопутствующими патологиями. "Стратегия должна учитывать призывы и прогнозы ВОЗ о том, что к сентябрю 2021 года прививку получит по крайней мере 10% мирового населения, к декабрю - уже 40%, а к середине 2022 года - 60%", - говорится в статье. Чтобы достичь этой цели, за четыре месяца нужно вакцинировать 250 млн человек в странах с низким и средним уровнями дохода, в приоритете должны быть медики и люди из групп риска, отметили в ВОЗ.