Հերթական լարվածությունը Իրան-Իսրայել հարաբերություններում․ իրանագետ
Իրանագետ Գարիկ Միսակյանը գրում է․ «Օրեր առաջ դեպի ԱՄԷ ուղևորվող իսրայելյական նավը խոցվել էր անհայտ հարվածային ԱԹՍ-ների կողմից, որի արդյունքում սպանվել էին նավի ռումինացի կապիտանը և նավի անվտանգության անգլիացի աշխատակիցներից մեկը։
Նավի վրա հարձակումից հետո Իսրայելի վարչապետ Նավթալի Բենատը այս հարձակման համար մեղադրել է Իրանին և միջազգային հանրությունից պահանջել ԻԻՀ իշխանություննուրին հասկացնել, որ մեծ սխալ են կատարել։ Միևնույն ժամանակ իսրայելական կողմը սպառնացել է, որ համարժեք պատասխան է տալու Իրանին։
Այս իրադրության վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետն Իրանին մեղադրել է Բրիտանիայի քաղաքացու միտումնավոր սպանության համար և հայտարարել, որ Լոնդոնը ամբողջ աշխարհի իր դաշնակիցների հետ քննարկում է Իրանին ընդհանուր պատասխան տալու մեխանիզմները։
Իսրայելի և Մեծ Բրիտանիայի այս հայտարարություններին ի պատասխան Իսլամական Հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարություն է տարածել և նշել, որ Իրանը ի զորու  է պաշտպանել իր պետական շահերն ամենուր և առանց հապաղելու պատասխանելու է թշնամական ցանկացած գործողության։
Կարելի է ասել, ստեղծվել է բավականին զգայուն իրավիճակ։ Ճիշտ է, չկա որևէ ապացույց, որ ԱԹՍ-ները պատկանել է Իրանին, բայց արդեն բոլոր սլաքներն ուղղվել են Իրանի դեմ, և օգոստոսի 3-ին պաշտոնապես Իրանի նախագահ դառնալուց հետո Էբրահիմ Ռայիսին ևս մեկ լուրջ միջազգային մարտահրավեր է ունենալու լուծելու համար»։

Гарик Мисакян: Очередная напряженность в отношениях Ирана и Израиля
«Несколько дней назад на пути в ОАЭ атаке неизвестных ударных БПЛА подвергся израильский танкер, в результате чего погибли два члена экипажа – являющийся  гражданином Румынии капитан и сотрудник безопасности-подданный Великобритании.
После этого премьер-министр Израиля Нафтали Беннет обвинил в нападении на танкер Иран и потребовал от международного сообщества ясно даст понять властям ИРИ, что они совершили серьезную ошибку. Одновременно израильская сторона пригрозила, что даст соразмерный ответ Ирану.
В связи с этой ситуацией Великобритания обвинила Иран в умышленном убийстве британского подданного и заявила, что Лондон работает со своими международными партнерами над согласованным ответом Ирану.
В ответ на заявления Израиля и Великобритании Корпус стражей исламской революции (КСИР) распространил заявление, отметив, что Иран в состоянии защищать свои государственные интересы повсюду и незамедлительно ответит на любые вражеские действия.
Можно сказать, что сложилась довольно деликатная ситуация. Правда, нет никаких доказательств того, что БПЛА принадлежали Ирану, но все стрелки уже переведены на Иран. И после того, как 3 августа Эбрахим Раиси официально вступит в должность президента Ирана, он столкнется с еще одним серьезным международным вызовом».