Իմունոլոգը թվարկել է երկար տևող COVID-19-ի երեք հետևանքները
Երկարատև  COVID-19 - ի դեպքում հնարավոր է բոլոր անոթների համակարգային ախտահարում։ Այն կարող է ազդել ուղեղի, սրտի և տղամարդկանց սեռական գեղձերի վրա. Հիվանդության նման երեք հետևանքները թվարկել է բժիշկ-իմունոլոգ,վտանգավոր ինֆեկցիաների մասնագետ Վլադիսլավ Ժեմչուգովը։ Այս մասին գրում է Լենտա.ռու-ն։
«Առավել զգայուն են թթվածնի պակասի և ուղեղի արյան հոսքի վնասման նկատմամբ, նյարդային մանրաթելերը, հյուսվածքները, սիրտը, իսկ տղամարդկանց մոտ ՝ նաև սեռական գեղձերը: Բարդությունները մնում են երկար ժամանակ», - ասել է Ժեմչուգովը և հավելել, որ բարդությունները մնում են մինչև անոթների վերականգնումը:
Նրա խոսքով ՝ երկարատև COVID-19 -ը կարող է լինել ինչպես տարեցների, այնպես էլ երիտասարդ հիվանդների մոտ, իսկ բուժումը տևում է մինչև կես տարի:
Վիրուսային վարակների կանխարգելման և բուժման գիտական տեղեկատվական կենտրոնի տնօրեն Գեորգի Վիկուլովն ասել է, որ հիվանդների հինգ տոկոսից ոչ ավելն են կարող զարգացնել նման երկարաժամկետ հիվանդություն: Դա պայմանավորված է հիվանդության ընթացքով և անձեռնմխելիության վիճակով: Նրա խոսքով ՝ պատվաստումը կանխում է կորոնավիրուսի ծանր ձևերի զարգացումը և գործում է երկարատև COVID-19-ի դեմ:

При «длинном COVID-19» возможно системное поражение всех сосудов. По этой причине могут пострадать мозг, сердце и половые железы у мужчин. Такие три последствия перенесенного заболевания перечислил врач-иммунолог, специалист по особо опасным инфекциям Владислав Жемчугов. Его слова приводит Лента.Ру.
«Чувствительнее всего к недостатку кислорода и повреждению кровотока мозг, нервные волокна, ткани, сердце, а у мужчин еще и половые железы. Осложнения остаются надолго, а на какой срок — зависит от конкретного человека», — сказал Жемчугов и добавил, что осложнения остаются, пока сосуды не восстановятся.
По его словам, «длинный COVID-19» может быть как у пожилых, так и у молодых пациентов, а лечение занимает до полугода.
Директор Научного информационного центра по профилактике и лечению вирусных инфекций Георгий Викулов заявил, что такое продолжительное заболевание может развиваться не более чем у пяти процентов заболевших. Это связано с течением болезни и состоянием иммунитета. По его словам, вакцинация предотвращает развитие тяжелых форм коронавируса и действует против «длинного COVID-19».