«Փաստ». Ավինյանը կնշանակվի «Անիվ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն
«Փաստ» թերթը գրում է. «Չնայած նախատեսված 15-օրյա ժամկետին, հենց երեկ՝ վարչապետ նշանակվելուց անմիջապես հետո, Նիկոլ Փաշինյանն սկսել է կառավարության ձևավորման պրոցեսը: Արդեն պաշտոնապես հայտնի է, որ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդգրկված չի լինի գործադիրում: Նրա անվան հետ կապված տարբեր լուրեր են շրջանառվում:
«Փաստ» թերթը երեկ ստացել է տեղեկություն, որ, ամենայն հավանականությամբ, Ավինյանը կնշանակվի «Անիվ» ՈՒՎԿ-ի միակ բաժնետեր ու մասնակից՝ գյուղական վայրերում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խթանման «Անիվ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն: Ինչպես նշված է կազմակերպության կայքում, այս հիմնադրամը «հանդիսանում է «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության կամավոր գույքային վճարների հիման վրա ստեղծված և անդամություն չունեցող ոչ առևտրային կազմակերպություն, որի գործունեությունն ուղղված է ՀՀ հեռավոր գուղական վայրերում գործող և նոր ստեղծվող տնտեսվարող սուբյեկտների տնտեսական գործունեության խթանմանը, և որի նպատակն է ՀՀ գյուղական բնակչության կենսամակարդակի բարելավումը, եկամուտների ավելացումը, գործազրկության և արտագաղթի կրճատումը»:
Սակայն մեր աղբյուրները պնդում են, որ Ավինյանի քաղաքական կարիերան չի ավարտվում. առժամանակ նա կզբաղեցնի նշյալ «չեզոք» պաշտոնը, ապա Երևանի ավագանու ընտրություններին կգլխավորի իշխող կուսակցության ցուցակը, այսինքն, կլինի ՔՊ քաղաքապետի թեկնածուն»։

«Паст»: Авинян будет назначен исполнительным директором фонда «Анив»
Несмотря на предусмотренный 15-дневный срок, Никол Пашинян именно вчера, сразу после назначения премьер-министром, начал процесс формирования правительства. Уже официально известно, что в состав исполнительного органа не войдет бывший вице-премьер Тигран Авинян, вокруг имени которого ходят различные слухи, пишет газета «Паст».
По сведениям издания, Авинян, по всей видимости, будет назначен единственным акционером и участником кредитной организации «Анив», исполнительным директором фонда стимулирования малого и среднего бизнеса в сельских населенных пунктах «Анив». Как отмечается на сайте организации, этот форд является некоммерческой организацией, созданной на основе добровольных имущественных взносов общественной благотворительной организации «Шен», деятельность которой направлена на стимулирование экономической деятельности действующих и новых хозяйствующих субъектов в отдаленных сельских местностях Армении, и преследует цель улучшения жизненного уровня, увеличения доходов, сокращению безработицы и миграции сельского населения.
Однако, как утверждают источники издания, политическая карьера Авиняна не завершается. Какое-то время он будет занимать вышеназванную, «нейтральную» должность, а затем, во время выборов Совета старейшин Еревана, возглавит предвыборный список правящей партии, то есть будет кандидатом в мэры от партии «Гражданский договор».