Տարվա սկզբին կառավարությունների, դոնոր կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները համախմբվեցին Սնուցում հանուն աճի. գործողության տարի (Nutrition for Growth Year of Action) նախաձեռնության շուրջ: Սա պատմական հնարավորություն է՝ փոխելու աշխարհի մոտեցումը երեխաների թերսնուցումը վերացնելու հարցում: Այս մասին ասված է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Հենրիետա Ֆորի և ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն դոկտոր Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսի համատեղ հայտարարության մեջ, որը տարածվել է կրծքով կերակրման համաշխարհային շաբաթվա կապակցությամբ։
Կրծքով կերակրումը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում այս պարտավորությունը կյանքի կոչելու գործում:
Ծնվելուց հետո կյանքի առաջին ժամվա ընթացքում կրծքով կերակրելը և այնուհետև վեց ամիս բացառապեսկրծքով կերակրումը և ընդհուպ երկու տարի կամ ավելին կրծքով կերակրելը շարունակելը՝ հզոր միջոց է երեխային թերսնուցման բոլոր ձևերից պաշտպանելու համար, այդ թվում՝ ծայրահեղ թերսնուցումից և ճարպակալումից: Կրծքի կաթը նաև փոքրիկների առաջին պատվաստանյութն է, որը պաշտպանում է նրանց մանկական բազմաթիվ հիվանդություններից:
Թեև վերջին չորս տասնամյակների ընթացքում կրծքով կերակրման մակարդակի հարցում առաջընթաց է նկատվում, ինչն արտահայտվում է ամբողջ աշխարհում բացառապես կրծքով կերակրման տարածվածության 50 տոկոս աճով, ՔՈՎԻԴ-19 համավարակը փաստում է այդ ձեռքբերումների փխրունությունը:
Բազմաթիվ երկրներում համավարակի պատճառով զգալիորեն խափանվել է կրծքով կերակրման աջակցության ծառայությունների աշխատանքը. միաժամանակ մեծացել է պարենային անապահովության և թերսնման վտանգը: Որոշ երկրներ հայտնել են այն մասին, որ մանկական սննդի արտադրողները կրակին յուղ են լցրել՝ տարածելով անհիմն մտավախություններ, թե իբր ՔՈՎԻԴ-19-ը կարող է փոխանցվել կրծքի կաթի միջոցով և իրենց արտադրանքը հրամցնելով որպես կրծքով կերակրման ավելի անվտանգ այլընտրանք:
Այս տարի կրծքով կերակրման համաշխարհային շաբաթվա խորագիրն է՝ «Պաշտպանե՛ք կրծքով կերակրումը.սա բոլորիս պատասխանատվությունն է»: Ժամանակն է վերանայել տարվա սկզբին ստանձնած պարտավորությունները և առաջնահերթություն տալ կրծքով կերակրմանը նպաստող հարմարավետ միջավայրի ապահովմանը հօգուտ մայրերի և իրենց փոքրիկների:
Մասնավորապես առաջարկվում է՝
° Պաշտպանել մայրերին մանկական սննդի արդյունաբերության ագրեսիվ շուկայավարումից համաձայն Կրծքի կաթի փոխարինիչների շուկայավարման միջազգային օրենսգրքի:
° Ապահովել, որ բուժաշխատողներն ունենան անհրաժեշտ ռեսուրսներ և տեղեկատվություն՝ մայրերին կրծքով կերակրման հարցերում արդյունավետորեն աջակցելու համար, այդ թվում՝ գլոբալ նախաձեռնությունների միջոցով, ինչպես օրինակ` Երեխայակենտրոն հիվանդանոցների նախաձեռնությունը և կրծքով կերակրման խորհրդատվության ուղեցույցները:
° Ապահովել, որ գործատուները կանանց կրծքով կերակրելու համար անհրաժեշտ ժամանակ և համապատասխան վայր են տրամադրում, այդ թվում՝ վճարվող մայրության և հայրության արձակուրդ՝ մայրական արձակուրդի ավելի երկար ժամանակահատվածով, երեխայի խնամքի մատչելի և որակյալ ծառայություններ, երեխայի համընդհանուր նպաստ և արժանավայել աշխատավարձ:
Սեպտեմբերին կայանալիք ՄԱԿ-ի պարենային համակարգերի գագաթնաժողովին և դեկտեմբերին կայանալիք Տոկիոյի Սնուցում հանուն աճի գագաթնաժողովին ընդառաջ՝ կառավարությունները, դոնորները, քաղաքացիական հասարակությունը և մասնավոր հատվածը հնարավորություն ունեն խելացի ներդրումներ անել և պարտավորություններ ստանձնել գլոբալ թերսնուցման ճգնաժամի հաղթահարման համար, այդ թվում՝ խթանելու և աջակցելու կրծքով կերակրմանը՝ ավելի հզոր քաղաքականության, ծրագրերի և գործողությունների միջոցով:
«Հիմա մեր ձգտումները նվազեցնելու ժամանակը չէ: Հիմա ժամանակն է ավելիին ձգտելու: Մենք պարտավորվում ենք հաջողություն գրանցել Սնուցում հանուն աճի. գործողության տարի նախաձեռնության միջոցով՝ երաշխավորելով, որ յուրաքանչյուր երեխայի սննդարար, անվտանգ և մատչելի սննդի և ճիշտ սնվելու իրավունքը կյանքի կոչվի կյանքի առաջին իսկ օրերից՝ կրծքով կերակրումից սկսած»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ։

UNICEF Executive Director Henrietta Fore and WHO Director-General Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus issued a joint statement on the occasion of World Breastfeeding Week. The full text of the statement is provided below.
"At the start of this year, governments, donors, civil society and the private sector united to launch the Nutrition for Growth Year of Action. The Year of Action is a historic opportunity to transform the way the world tackles the global commitment to eliminate child malnutrition.
Breastfeeding is central to realising this commitment.
Initiation of breastfeeding within the first hour of birth, followed by exclusive breastfeeding for six months and continued breastfeeding for up to two years or beyond offer a powerful line of defence against all forms of child malnutrition, including wasting and obesity. Breastfeeding also acts as babies’ first vaccine, protecting them against many common childhood illnesses.
While there has been progress in breastfeeding rates in the last four decades – with a 50 per cent increase in the prevalence of exclusive breastfeeding globally – the COVID-19 pandemic highlights the fragility of those gains.
In many countries, the pandemic has caused significant disruptions in breastfeeding support services, while increasing the risk of food insecurity and malnutrition. Several countries have reported that producers of baby foods have compounded these risks by invoking unfounded fears that breastfeeding can transmit COVID-19 and marketing their products as a safer alternative to breastfeeding.
This year’s World Breastfeeding Week, under its theme ‘Protect Breastfeeding: A Shared Responsibility’ is a time to revisit the commitments made at the start of this year by prioritizing breastfeeding-friendly environments for mothers and babies. This includes:
• Ensuring the International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes – established to protect mothers from aggressive marketing practices by the baby food industry – is fully implemented by governments, health workers and industry.
• Ensuring health care workers have the resources and information they need to effectively support mothers to breastfeed, including through global efforts such as the Baby-friendly Hospital Initiative, and guidelines on breastfeeding counselling.
• Ensuring employers allow women the time and space they need to breastfeed; including paid parental leave with longer maternity leave; safe places for breastfeeding in the workplace; access to affordable and good-quality childcare; and universal child benefits and adequate wages.
As we approach the UN Food Systems Summit in September and the Tokyo Nutrition for Growth Summit in December, governments, donors, civil society and the private sector all have an opportunity to make smart investments and commitments to tackle the global malnutrition crisis – including protecting, promoting and supporting breastfeeding – through stronger policies, programmes and actions.
Now is not the time to lower our ambitions. Now is the time to aim high. We are committed to making the Nutrition for Growth Year of Action a success by ensuring that every child’s right to nutritious, safe and affordable food and adequate nutrition is realized from the beginning of life, starting with breastfeeding."