Թբիլիսիում գողացել են Գանդիի արձանի ակնոցները
Վրաստանի մայրաքաղաքի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն կառավարության նիստում խոսել է քաղաքում տեղի ունեցած վանդալիզմի փաստերի մասին: Ինչպես նշել է Կախա Կալաձեն, Մահաթմա Գանդիի հուշարձանը վնասվել է Թբիլիսիի Վարկետիլի շրջանում:Այս մասին հաղորդում է «apsny.ge»-ն։
«Ես պետք է ձեզ հետ կիսեմ մի խնդիր, որն անմիջականորեն կապված է մայրաքաղաքում իրականացվող ծրագրերի հետ և լուրջ վնաս է հասցնում քաղաքին և նրա ենթակառուցվածքներին: Նկատի ունեմ վանդալիզմի տխուր փաստերը: Ինչ էլ որ անենք, դա կլինի նոր հրապարակներ, զբոսայգիներ, տարբեր ենթակառուցվածքային ծրագրեր, սա նորից ու նորից արվում է այստեղ ապրող մարդկանց, մեր երեխաների, գալիք սերունդների համար, և շատ անհանգստացնող է, որ մենք բախվում ենք նման շատ փաստերի հետ։
Ինչպես գիտեք, հուլիսի 10 -ին Վարկետիլիի այգում բացվել է հնդիկ պետական գործիչ Մահաթմա Գանդիի հուշարձանը: Պետք է ձեզ ասեմ, որ, ցավոք, հուշարձանն արդեն վնասվել է, ակնոցներն արդեն գողացել են: Չգիտեմ ինչ ասել այս մասին: Կան այլ փաստեր, ես դրանք չեմ թվարկի, բայց այս ամենը ցավալի է: Այս ամենը դժվար է գնահատել և նույնիսկ ավելի դժվար է հասկանալ, որ դեռահասները հաճախ վանդալիզմի մեղավորներն են, և մեծահասակները հանգստությամբ հետևում են նրանց ագրեսիվ վարքագծին։ Ուզում եմ բոլորին խնդրել աջակցել մեզ այս ուղղությամբ: Այն, ինչ կատարվում է այս քաղաքում, արվում է մեր երեխաների և գալիք սերունդների համար: Այս քաղաքը բոլորի համար է, և մենք պետք է հոգանք այն կոնկրետ նախագծերի և աշխատանքների մասին, որոնք կատարվում են, որպեսզի մեր երեխաներն ու գալիք սերունդները կարողանան դրանք ճիշտ օգտագործել»,-հայտարարել է Կախա Կալաձեն։

В Тбилиси поврежден памятник Махатме Ганди
Мэр столицы Грузии Каха Каладзе рассказал о фактах вандализма в городе на заседании правительства Тбилиси. Его слова приводит информационно-аналитический портал Грузия Online.
Как отметил Каха Каладзе, в тбилисском районе Варкетили был поврежден памятник Махатме Ганди.
«Я вынужден поделиться с вами проблемой, которая напрямую связана с реализуемыми в столице проектами и наносит серьезный ущерб городу и его инфраструктуре. Я имею в виду печальные факты вандализма. Что бы мы ни делали, это будут новые скверы, парки, различные инфраструктурные проекты, это делается снова и снова для людей, живущих здесь, для наших детей, для будущих поколений, и очень досадно, что мы сталкиваемся с таким количеством подобных фактов.
Как известно, 10 июля в сквере в Варкетили был открыт памятник индийского государственного деятеля Махатмы Ганди. Должен вам сказать, что, к сожалению, памятник уже поврежден, а именно сняты очки. С памятника украли очки. Я не знаю, что по этому поводу сказать. Есть и другие факты, не стану их перечислять, но все это прискорбно. Все это сложно оценить и еще сложнее понять, что зачастую виновниками вандализма являются подростки и за их агрессивным поведением мирно наблюдают взрослые, что очень тяжело. Я хочу попросить всех поддержать нас в этом направлении. То, что делается в этом городе, делается для наших детей и будущих поколений. Этот город предназначен для всех, и мы должны позаботиться о конкретных проектах и ​​работах, которые выполняются, чтобы наши дети и будущие поколения могли использовать их должным образом», — заявил Каха Каладзе.