Էկոկենտրոնը շուտով կանվանակոչվի պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանի անունով
ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը շուտով կանվանվակոչվի պրոֆեսոր Սաղաթելյանի անունով։ Այս մասին գրում է «Փաստինֆո»-ն։
Օգոստոսի 2-ին կլրանար Արմեն Սաղաթելյանի 68-ամակը։ Իր իսկ հիմած կենտրոնում աշխատակիցները, ընտանիքի անդամներն ու ընկերները վերհիշել են պրոֆեսորի՝ գիտության մեջ ունեցած նվաճումների և հասարակական ակտիվ գործունեության մասին։
Պրոֆեսոր Սաղաթելյանը՝ մեծ գիտնականն ու վաստակավոր ուսուցիչը, եզակի անհատականություն էր։ Ծանր 90-ականներին որոշեց գիտական-կրթական կենտրոն հիմնել։ 28 տարի անց էլ կենտրոնն իր մեջ ներառում է ժամանակակից գիտական ուղղություններ, որոնք վերաբերում են շրջակա միջավայրին, սննդի անվտանգությանը և գյուղատնտեսությանը։ Պրոֆեսորի ջանքերով հիմնած 28 տարեկան գիտական կենտրոնն այսօր առանձնանում է նաև երիտասարդ կոլեկտիվով։
ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանը «Փաստինֆո»-ին պատմել է, որ հենց պրոֆեսորի շնորհիվ է։ Սաղաթելյանն աշխատում էր սաների հետ ոչ միայն գիտական, այլև մարդկային առումով։
Սաղաթելյանի որդին վստահում է կենտրոնի աշխատակազմին, որոնք ազնվորեն շարունակում են հոր ուղին։ Ասում է՝ պրոֆեսորն այլ կերպ չէր կարող ապրել՝ գիտության մարդ էր, մնացածը՝ երկրորդական էր։
Գիտության մեջ պետք է լինել կայուն։ Գիտնականը սովորեցնում էր խոսել օբյեկտիվության դաշտից, քայլել ժամանակին համընթաց։ Գիտությունը սահմաններ չունի ու անսահմանության մեջ պրոֆեսորը թողել է իր հետքը։ Հետազոտությունների կենտրոնի 65 հոգանոց կոլեկտիվն այսօր շարժվում է պրոֆեսորի ուղով։ Նրա սաներն այսօր աշխատում և արարում են աշխարհի ցանկացած անկյունում։ Սաները պատմում են՝ պրոֆեսորի հետ վիճալը բարդ էր, բայց ուսուցողական։ Գիտնականին հարիր մտքով ամեն հարցում հիմնավորում էր պահանջում։
Սաներից մեկն էլ հիշում է՝ կենտրոնի աշխատանքն այդքան էլ բարդ չէ, որքան թվում է։ Աշխատանքային յուրաքանչյուր առավոտն սկսվում էր սուրճի մեկ գավաթով՝ պրոֆեսորի աշխատասենյակում։ Հիմա էլ նույն ավանդույթները պահպանում և շարունակում են հաջորդ սերունդները։
Արմեն Սաղաթելյանն ավելի քան 180 գիտական հրապարակումների հեղինակ և համահեղինակ է, այդ թվում՝ 4 մենագրության և 6 ուսումնական, գիտամեթոդական ձեռնարկների: Ստեղծած գիտական դպրոցը շուտով կկրի նրա անունը։

Экоцентр вскоре будет носить имя профессора Армена Сагателяна
Центр эколого-ноосферных исследований НАН РА вскоре будет назван именем профессора Сагателяна. Об этом пишет «Пастинфо».
2 августа Армену Сагателяну исполнилось бы 68 лет. А сегодня в основанном им Центре работники, члены семьи и друзья вспоминают достижения профессора в сфере науки и его активную общественную деятельность.
Профессор Сагателян – великий ученый и заслуженный учитель – был исключительной личностью. В тяжелые 90-е он решил основать научно-образовательный центр. Спустя 28 лет центр включает современные научные направления, касающиеся окружающей среды, безопасности питяния и сельского хозяйства.
Созданный усилиями профессора 28-летний научный центр сегодня пополнен также молодыми учеными.
Директор Центра эколого-ноосферных исследований НАН Лилит Саакян рассказала «Пастинфо», что профессор Сагателян работал со своими учениками не только в научном, но и в человеческом плане. Сын Сагателяна доверяет персоналу Центра, искренне продолжающему работу его отца. Он говорит, что профессор не мог жить иначе, он был человеком науки, остальное было второстепенным.
В науке нужно быть стабильным. Ученый учил говорить с позиций объективности, шагать в ногу со временем. У науки нет границ, и в безграничности профессор оставил свой след.
Сегодня коллектив Центра, состоящий из 65 человек, идет по научному пути профессора. Его воспитанники сегодня работают и созидают в любой точке мира. Они рассказывают, что спорить с профессором было трудно, но полезно.
Один из воспитанников вспоминает, что работа центра не настолько сложна, как кажется. Каждое рабочее утро начиналось с чашки кофе в кабинете профессора. И сегодня эти традиции сохраняются.
Армен Сагателян является автором и соватором более 180 научных публикаций, в том числе, 4 монографий и 6 обучающих, научно-методических пособий. Созданная им научная школа вскоре будет носить его имя.