Բորիս Նավասարդյան. Ակնհայտորեն հետապնդում են այն լրագրողներին, որոնք անցանկալի տեղեկություններ են փոխանցում խորհրդարանի անցուդարձի մասին
ԱԺ-ի Panorama.am-ի լուսանկարիչ Լիլիան Գալստյանի մուտքն արգելելու վերաբերյալ որոշումը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ ամեն ինչ արվում է, որ հասարակության իրազեկվածությունը պետական կառույցների գործունեության մասին լինի նվազագույնը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման գնահատական տվեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը։
«Ակնհայտորեն հետապնդում են այն լրագրողներին, որոնք անցանկալի տեղեկություններ են փոխանցում խորհրդարանի անցուդարձի մասին»,-ասաց նա։
Մամուլի հարցերով փորձագետի գնահատմամբ, այն լուսանկարները, որոնք հրապարակվել են Panorama.am-ում, համարժեքորեն և իրականությանը համապատասխանող պատկերն են տալիս տեղի ունեցածի վերաբերյալ, որևէ տեղ որևէ դրույթ չկա, որը կարող է սահմանափակել նման լուսանկարների տարածումը։
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահն ընդգծեց, որ ԱԺ տարածքում ու շենքում լրագրողների համար սահամանփակումներն իրենց սահմանված ընթացակարգով անօրինական են, քանի որ միջոցները ձեռնարկվել էին մինչև պաշտոնական նշումը, հիմնված են բանավոր հրահանգների վրա։
«Այդ անօրինական գործընթացն այդպես էլ շարունակվում է»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով այն ԱԺ որոշման այն հատվածին, հսկիչ անցագրային կետերում չի կարելի լուսանկարել պահպանության ծառայության աշխատակիցների դեմքերը, Բորիս Նավասարդյանն ասաց, նման դրույթի ծանոթ չէ։
«Ծանոթ չեմ, ինչպես ծանոթ չէի այն սահմանփակումներին, որոնք կիրառվել են օգոստոսի 2-ին, այսինքն որոշումները կայացվել են հետին թվով։ Նույնիսկ եթե հիմա ցույց տան փաստաթուղթ, որտեղ այդ կետը կա, դրա կիրառումը առանց քննարկման ու իրազեկման խորհրդարանում լրագրողների աշխատանքի ազատության խախտում է»,-ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահը։
Նա ընդգծեց, որ նման սահմանփակումների կիրառմանը ոչ քննարկումներ են եղել, որոնք պարտադիր պետք է լինեին, եթե ցանկանում են կառուցողական աշխատանք լրագրողների հետ, բացի այդ, քննարկմանը հետևած որոշումների մասին պետք է նախապես իրազեկեին։
Փորձագետի խոսքով, վերջին ամիսներին լրագրողական կազմակերպությունների փորձը ցույց է տալիս, որ քիչ հնարավորություն ունեն ազդելու իշխանությունների տարբեր օղակների որոշումների, նաև օրենքների ընդունման վրա։
«Փաստորեն արհամարհվում են բոլոր այլընտրանքային կարծիքները և պատկերացումները, թե ինչպես պետք է կազմակերպվի աշխատանքը լրագրողների հետ։ Ես կարծում եմ, որ լրագրողական համայնքը պետք է արձանագրի մի փաստ, որ իշխանությունների բոլոր քայլերը, որոնք կապված են լրատվամիջոցների ու խոսքի ազատության հետ, միտված են իրավունքների սահմանփակմնաը։ Այսինքն, որևէ կառուցողական ու նորմալ, առողջ համագործակցությանը միտված քայլ մենք վերջին ամիսներին չենք տեսել, բազմաթիվ հայտարարությունները որև դերակատարություն չեն ունեցել։
Ուրեմն պետք է արձանագրենք, որ որևէ համագործակցության հնարավորություն, մինչև այդ միտումը փոխվելը, չի կարող լինել»,-փաստագրեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահը։

Борис Навасардян: Открыто преследуют тех журналистов, которые передают нежелательные сведения о парламентских событиях
Запрет на вход фотокорреспондента Panorama.am Лилиан Галстян в парламент – очередное доказательство того, что делается все, чтобы довести до минимума уровень информированности общественности о деятельности государственных структур. В беседе с Panorama.am подобную оценку озвучил президент Ереванского пресс-клиба Борис Навасардян.
«Открыто преследуют тех журналистов, которые передают нежелательные сведения о парламентских событиях»,- сказал он.
Как отметил эксперт по вопросам медиа, фотографии, опубликованные на сайте Panorama.am, отражают адекватную и реальную картину происходящих событий, и нигде нет какого-либо положения, согласно которому может быть ограничено распространение этих фотографий.
Глава Ереванского пресс-клуба подчеркнул, что ограничения деятельности журналистов на территории и в здании НС по установленной властями процедуре являются незаконными, поскольку меры применены до официального решения и основаны на устных распоряжениях.
«Этот незаконный процесс так и продолжается»,- сказал он. Коснувшись той части решения НС, по которой запрещено снимать лица сотрудников службы охраны на контрольно-пропускных пунктах, Борис Навасардян сказал, что с таким положением не знаком.
«Не знаком так же, как не был знаком с теми ограничениями, которые были применены 2 августа, то есть, решения были приняты задним числом. Даже если сейчас покажут документ, содержащий данный пункт, его применение без обсуждений и уведомления является грубым нарушением свободной деятельности журналистов»,- сказал президент Ереванского пресс-клуба.
Он подчеркнул, что по применению подобных ограничений не было обсуждений, которые обязательно должны быть, если люди хотят конструктивной работы с журналистами, кроме того, о решениях, принятых по итогам обсуждений, следовало заранее уведомить.
По словам эксперта, опыт журналистских организаций в последние месяцы показывает, что у них мало рычагов влияния на решения, а также на принятие решений разными звеньями власти.
«Фактически игнорируются все альтернативные мнения и подходы относительно того, как должна быть организована работа с журналистами. Я считаю, что журналистское сообщество должно зафиксировать, что все шаги властей, связанные с средствами информации и свободой слова, направлены на ограничение прав. То есть, за последние месяцы мы не видели ни одного шага в направлении конструктивного, нормального, здорового сотрудничества, неоднократные заявления никакой роли не сыграли.
Значит, мы должны констатировать, что пока эта тенденция не изменится, какой-либо возможности сотрудничества быть не может»,- резюмировал президент Ереванского пресс-клуба.