Բորիս Նավասարդյան. Ակնհայտորեն հետապնդում են այն լրագրողներին, որոնք անցանկալի տեղեկություններ են փոխանցում խորհրդարանի անցուդարձի մասին
ԱԺ-ի Panorama.am-ի լուսանկարիչ Լիլիան Գալստյանի մուտքն արգելելու վերաբերյալ որոշումը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ ամեն ինչ արվում է, որ հասարակության իրազեկվածությունը պետական կառույցների գործունեության մասին լինի նվազագույնը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման գնահատական տվեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը։
«Ակնհայտորեն հետապնդում են այն լրագրողներին, որոնք անցանկալի տեղեկություններ են փոխանցում խորհրդարանի անցուդարձի մասին»,-ասաց նա։
Մամուլի հարցերով փորձագետի գնահատմամբ, այն լուսանկարները, որոնք հրապարակվել են Panorama.am-ում, համարժեքորեն և իրականությանը համապատասխանող պատկերն են տալիս տեղի ունեցածի վերաբերյալ, որևէ տեղ որևէ դրույթ չկա, որը կարող է սահմանափակել նման լուսանկարների տարածումը։
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահն ընդգծեց, որ ԱԺ տարածքում ու շենքում լրագրողների համար սահամանփակումներն իրենց սահմանված ընթացակարգով անօրինական են, քանի որ միջոցները ձեռնարկվել էին մինչև պաշտոնական նշումը, հիմնված են բանավոր հրահանգների վրա։
«Այդ անօրինական գործընթացն այդպես էլ շարունակվում է»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով այն ԱԺ որոշման այն հատվածին, հսկիչ անցագրային կետերում չի կարելի լուսանկարել պահպանության ծառայության աշխատակիցների դեմքերը, Բորիս Նավասարդյանն ասաց, նման դրույթի ծանոթ չէ։
«Ծանոթ չեմ, ինչպես ծանոթ չէի այն սահմանփակումներին, որոնք կիրառվել են օգոստոսի 2-ին, այսինքն որոշումները կայացվել են հետին թվով։ Նույնիսկ եթե հիմա ցույց տան փաստաթուղթ, որտեղ այդ կետը կա, դրա կիրառումը առանց քննարկման ու իրազեկման խորհրդարանում լրագրողների աշխատանքի ազատության խախտում է»,-ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահը։
Նա ընդգծեց, որ նման սահմանփակումների կիրառմանը ոչ քննարկումներ են եղել, որոնք պարտադիր պետք է լինեին, եթե ցանկանում են կառուցողական աշխատանք լրագրողների հետ, բացի այդ, քննարկմանը հետևած որոշումների մասին պետք է նախապես իրազեկեին։
Փորձագետի խոսքով, վերջին ամիսներին լրագրողական կազմակերպությունների փորձը ցույց է տալիս, որ քիչ հնարավորություն ունեն ազդելու իշխանությունների տարբեր օղակների որոշումների, նաև օրենքների ընդունման վրա։
«Փաստորեն արհամարհվում են բոլոր այլընտրանքային կարծիքները և պատկերացումները, թե ինչպես պետք է կազմակերպվի աշխատանքը լրագրողների հետ։ Ես կարծում եմ, որ լրագրողական համայնքը պետք է արձանագրի մի փաստ, որ իշխանությունների բոլոր քայլերը, որոնք կապված են լրատվամիջոցների ու խոսքի ազատության հետ, միտված են իրավունքների սահմանփակմնաը։ Այսինքն, որևէ կառուցողական ու նորմալ, առողջ համագործակցությանը միտված քայլ մենք վերջին ամիսներին չենք տեսել, բազմաթիվ հայտարարությունները որև դերակատարություն չեն ունեցել։
Ուրեմն պետք է արձանագրենք, որ որևէ համագործակցության հնարավորություն, մինչև այդ միտումը փոխվելը, չի կարող լինել»,-փաստագրեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահը։

Boris Navasardyan: Journalists providing ‘unwanted information’ on parliamentary happenings overtly persecuted in Armenia
The decision to ban Lilian Galstyan, a photojournalist for Panorama.am news site, from entering the National Assembly of Armenia goes to prove that every effort is being made to minimize the level of public awareness of the activities of state institutions, President of the Yerevan Press Club Boris Navasardyan told Panorama.am in an interview on Thursday.
The ban came after the photojournalist published a series of photos titled “Enhanced control and security measures in the National Assembly” on Wednesday.
“Those journalists who provide unwanted information on parliamentary happenings are facing overt persecution,” he said.
The media expert noted the photographs published on the Panorama.am website reflect the real picture in the parliament and there is no provision limiting the distribution of such photos.
The head of the Yerevan Press Club underlined that the restrictions on the activities of journalists in the parliament area according to the procedure established by the authorities are illegal, since the measures were applied before the official decision and are based on verbal instructions.
“This illegal process continues,” he said.
Referring to the part of the parliament decision, according to which it is prohibited to photograph the faces of security officers at the checkpoints, Boris Navasardyan said that he was not familiar with such a provision.
“I am not familiar with it, just as I was not familiar with the restrictions that were applied on August 2, that is, the decisions were made retroactively. Even if a document containing such a point is released now, its application without discussions and a notification is a gross violation of the free activity of journalists,” he said.
Navasardyan stressed that there were no discussions on the application of such restrictions, adding it was mandatory for a constructive cooperation with journalists. In addition, he said, the media workers should have been notified of the decisions made following the parliamentary debates in advance.
According to the expert, the experience of journalistic organizations in recent months shows that they have little influence on decisions, as well as decision-making by various government circles.
“In fact, all alternative opinions and approaches are being ignored as to how work with journalists should be organized. I believe that the journalistic community should record that all steps taken by the authorities concerning the media and freedom of speech are aimed at limiting rights. That is, in recent months we have not seen a single step towards constructive, normal and healthy cooperation, the statements made repeatedly have made no difference.
“Thus, we must state that until this tendency changes, there can be no possibility of cooperation,” Navasardyan said.