Օգոստոսի 5-ից Panorama.am-ի լուսանկարիչ Լիլիան Գալստյանը չի կարող մուտք գործել ԱԺ։ Նման որոշում է կայացրել ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Աննա Գրիգորյանն ու իրազեկող նամակ ուղարկել խմբագրության էլեկտրոնային փոստին։
Հիշեցնենք, որ Լիլիան Գալստյանի՝ Panorama.am-ում հրապարակած լուսանկարների շարքը անվտանգության միջոցառումների վերաբերյալ մեծ տարածում է գտել սոցցանցում, դրան հետևել են իշխանություններին ուղղված բազմաթիվ քննադատություններ։
ԱԺ-ից տեղեկացնում են, որ իբր լուսանկարիչն իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս «խախտել է «ԱԺ տարածքում և շենքում» գործող կանոնները հաստատելու մասին ԱԺ նախագահի որոշման հավելված 1-ի 2.8 կետը, ըստ որի արգելվում է պահպանվող օբյեկտի տարածքում, այդ թվում հսկիչ անցագրային կետերում պահպանության ծառայության աշխատակիցներին իրենց մասնագիտական գործունությունն իրականացնելիս ձայնագրելը, տեսանկարահանելը, լուսանկարելը»։
Ընդգծենք, որ վկայակոչվող իրավական ակտի հավելվածի 2.8 կետն ավելացվել է դեռ ԱԺ նախագահ չդարձած Ալեն Սիմոնյանի կողմից հուլիսի 30-ին, երբ ԱԺ նախկին նախագահ Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 27-30-ը մեկնեց արձակուրդ, իսկ Ալեն Սիմոնյանին հանձնարարվեց այդ ընթացքում ԱԺ նախագահի պարտականությունների ժամանակավոր կատարումը։
Նշենք, որ Panorama.am-ի լուսանկարիչը ԱԺ-ի Բաղրամանյան, Դեմիրճյան փողոցներում գտնվող անցագրային կետերից որևէ մեկում չի լուսանկարել։
Շարքում հրապարակված լուսանկարների մի մասն արված է ԱԺ բակում, որը երեք տարի առաջ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության համաձայն, պետք է բաց լիներ նույնիսկ քաղաքացիների համար, քաղաքացիները պետք է մտնեին ու շրջեին ԱԺ դարպասներից ներս գտնվող այգում։
Լուսանկարներից մի քանիսն էլ արված են ԱԺ միջանցքներում ու նիստերի դահլիճում, որտեղ պահպանության ծառայության աշխատակիցները, որ դեմքը թաքցնելու խնդիր ունեն փաստորեն, ուղիղ ու բաց դեմքով նայում են դահլիճ, որտեղից իրականացվում է ուղիղ հեռարձակում։
Փաստորեն ԱԺ-ն վերածել են կողք կողքի շարված անցագրային կետերի, որտեղ ԶԼՄ ներկայացուցիչները չեն կարող ոչ ձայնագրել, ոչ տեսագրել, ոչ էլ լուսանկարել։ Այդ դեպքում լավ կլիներ, որ խորհրդարանի տարածքում փակցվեին իրազեկող ցուցանակներ հսկիչ անցագրային կետերի թվի, տեղի, ինչու չէ նաև նորաստեղծ սահմանափակումների մասին։
Panorama.am-ը նաև գրավոր հարցեր կուղղի ԱԺ՝ հասկանալու, թե ութերորդ գումարման ԱԺ-ում քանի հսկիչ անցագրային կետ է գործում, յուրաքաչյուր օր պահպանության ծառայության քանի՞ աշխատակից է ծառայությունն իրականացնում ԱԺ-ում, ի՞նչ են հայտնաբերել անցած օրերին օրենսդիր մարմնի անդամների մոտ։
Panorama.am-ը լուսանկարչի մուտքը խորհրդարան արգելելու փաստի վրա հրավիրում է այն լրագրողական կազմակերպությունների ուշադրությունը, որոնք իրապես մտահոգված են Հայաստանում խոսքի ազատությամբ, լրագրողների մասնագիտական գործունեության, տեղաշարժի սահմանափակումներով։
Ի դեպ, Ազգային Ժողովի գործունեության լուսաբանման համար մշտապես մեծ թվով զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ են աշխատել խորհրդարանի շենքում, նաև ուղիղ եթերներ են ապահովել ԱԺ միջանցքերից, բակից։ Եթե կա վտանգ, որ պահպանության ծառայության աշխատակիցների դեմքերը կարող են երևալ, գուցե նրանք դիմակներ հագնեն, հատկապես, երբ փակ տարածքներում դեռ գործում է դիմակ կրելու պարտադիր պայմանը։

С 5 августа фотокорреспонденту Panorama.am Лилиан Галстян запрещен вход в Национальное Собрание Армении. Такое решение приняла заместитель руководителя аппарата НС Анна Григорян, отправив уведомляющее письмо на электронную почту редакции.
Напомним, опубликованный на новостном сайте Panorama.am фоторяд Лилиан Галстян о мерах безопасности в парламенте получил широкое распространение в армянском сегменте соцсетей, за этим последовали многочисленные критические замечания в адрес властей.
Из НС указывают, будто фотограф при осуществлении своей профессиональной деятельности «нарушила пункт 2.8 приложения 1 к постановлению председателя НС об утверждении правил на «территории и в здании НС», согласно которым запрещаются на территории охраняемого объекта, в том числе на контрольно-пропускных пунктах, запись, видеосъемка и фотографирование сотрудников службы охраны при осуществлении ими своей профессиональной деятельности».
Следует отметить, что пункт 2.8 приложения к упомянутому правовому акту был добавлен еще не ставшим председателем НС Аленом Симоняном 30 июля, когда бывший спикер НС Арарат Мирзоян отправился в отпуск 27-30 июля, а Алену Симоняну было поручено временное исполнение обязанностей председателя НС.
Отметим, что фотограф Panorama.am не делала снимков ни на одном из КПП Национального Собрания, расположенных на проспекте Баграмяна и на улице Демирчяна.
Часть опубликованных в рамках фоторяда снимков сделана во дворе НС, который, согласно сделанному 3 года назад заявлению Никола Пашиняна, должен был быть открыт даже для граждан, они должны были входить и гулять по парку за воротами НС.
А некоторые фотографии сделаны в коридорах и в зале заседаний НС, где сотрудники службы охраны, у которых, фактически, есть задача скрывать лица, смотрят прямо и с открытым лицом в зал, откуда ведется прямая трансляция.
Фактически, Национальное Собрание превратили в расположенные в ряд КПП, где представители СМИ не могут ни записывать, ни проводить видеосъемку, ни фотографировать. В таком случае было бы хорошо на территории парламента вывесить указатели, информирующие о количестве, местах расположения КПП и, почему бы нет, нововведенных ограничениях.
Panorama.am отправит в Национальное Собрание также письменные вопросы, чтобы понять: сколько контрольно-пропускных пунктов действуют в Национальном Собрании восьмого созыва, сколько сотрудников службы охраны ежедневно несут службу в Национальном Собрании, что они обнаружили у членов законодательного органа за предыдущие дни?
Panorama.am на факт запрета фотографу входа в НС обращает внимание журналистских организаций, которые действительно обеспокоены свободой слова в Армении, ограничениями профессиональной деятельности и передвижения журналистов.
Кстати, для освещения деятельности Национального Собрания в здании парламента всегда работали многочисленные представители СМИ, они также вели прямые трансляции из коридоров НС, со двора. Если есть риск, что лица сотрудников службы охраны могут попасть в кадр, может им стоить носить маски, особенно когда все еще действует обязательное условие ношения масок в закрытых помещениях.