Օգոստոսի 5-ից Panorama.am-ի լուսանկարիչ Լիլիան Գալստյանը չի կարող մուտք գործել ԱԺ։ Նման որոշում է կայացրել ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Աննա Գրիգորյանն ու իրազեկող նամակ ուղարկել խմբագրության էլեկտրոնային փոստին։
Հիշեցնենք, որ Լիլիան Գալստյանի՝ Panorama.am-ում հրապարակած լուսանկարների շարքը անվտանգության միջոցառումների վերաբերյալ մեծ տարածում է գտել սոցցանցում, դրան հետևել են իշխանություններին ուղղված բազմաթիվ քննադատություններ։
ԱԺ-ից տեղեկացնում են, որ իբր լուսանկարիչն իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս «խախտել է «ԱԺ տարածքում և շենքում» գործող կանոնները հաստատելու մասին ԱԺ նախագահի որոշման հավելված 1-ի 2.8 կետը, ըստ որի արգելվում է պահպանվող օբյեկտի տարածքում, այդ թվում հսկիչ անցագրային կետերում պահպանության ծառայության աշխատակիցներին իրենց մասնագիտական գործունությունն իրականացնելիս ձայնագրելը, տեսանկարահանելը, լուսանկարելը»։
Ընդգծենք, որ վկայակոչվող իրավական ակտի հավելվածի 2.8 կետն ավելացվել է դեռ ԱԺ նախագահ չդարձած Ալեն Սիմոնյանի կողմից հուլիսի 30-ին, երբ ԱԺ նախկին նախագահ Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 27-30-ը մեկնեց արձակուրդ, իսկ Ալեն Սիմոնյանին հանձնարարվեց այդ ընթացքում ԱԺ նախագահի պարտականությունների ժամանակավոր կատարումը։
Նշենք, որ Panorama.am-ի լուսանկարիչը ԱԺ-ի Բաղրամանյան, Դեմիրճյան փողոցներում գտնվող անցագրային կետերից որևէ մեկում չի լուսանկարել։
Շարքում հրապարակված լուսանկարների մի մասն արված է ԱԺ բակում, որը երեք տարի առաջ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության համաձայն, պետք է բաց լիներ նույնիսկ քաղաքացիների համար, քաղաքացիները պետք է մտնեին ու շրջեին ԱԺ դարպասներից ներս գտնվող այգում։
Լուսանկարներից մի քանիսն էլ արված են ԱԺ միջանցքներում ու նիստերի դահլիճում, որտեղ պահպանության ծառայության աշխատակիցները, որ դեմքը թաքցնելու խնդիր ունեն փաստորեն, ուղիղ ու բաց դեմքով նայում են դահլիճ, որտեղից իրականացվում է ուղիղ հեռարձակում։
Փաստորեն ԱԺ-ն վերածել են կողք կողքի շարված անցագրային կետերի, որտեղ ԶԼՄ ներկայացուցիչները չեն կարող ոչ ձայնագրել, ոչ տեսագրել, ոչ էլ լուսանկարել։ Այդ դեպքում լավ կլիներ, որ խորհրդարանի տարածքում փակցվեին իրազեկող ցուցանակներ հսկիչ անցագրային կետերի թվի, տեղի, ինչու չէ նաև նորաստեղծ սահմանափակումների մասին։
Panorama.am-ը նաև գրավոր հարցեր կուղղի ԱԺ՝ հասկանալու, թե ութերորդ գումարման ԱԺ-ում քանի հսկիչ անցագրային կետ է գործում, յուրաքաչյուր օր պահպանության ծառայության քանի՞ աշխատակից է ծառայությունն իրականացնում ԱԺ-ում, ի՞նչ են հայտնաբերել անցած օրերին օրենսդիր մարմնի անդամների մոտ։
Panorama.am-ը լուսանկարչի մուտքը խորհրդարան արգելելու փաստի վրա հրավիրում է այն լրագրողական կազմակերպությունների ուշադրությունը, որոնք իրապես մտահոգված են Հայաստանում խոսքի ազատությամբ, լրագրողների մասնագիտական գործունեության, տեղաշարժի սահմանափակումներով։
Ի դեպ, Ազգային Ժողովի գործունեության լուսաբանման համար մշտապես մեծ թվով զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ են աշխատել խորհրդարանի շենքում, նաև ուղիղ եթերներ են ապահովել ԱԺ միջանցքերից, բակից։ Եթե կա վտանգ, որ պահպանության ծառայության աշխատակիցների դեմքերը կարող են երևալ, գուցե նրանք դիմակներ հագնեն, հատկապես, երբ փակ տարածքներում դեռ գործում է դիմակ կրելու պարտադիր պայմանը։

Since August 5, Panorama.am photographer Lilian Galstyan has been banned from entering the building of Armenia’s National Assembly. The decision was made by Deputy Chief of Staff of the National Assembly, Anna Grigoryan, with a notification letter sent to the editorial office of Panorama.am.
Incidentally, the photo series by Lilian Galstyan of the security measures in place at the parliament published on the Panorama.am news website have gone viral on the Armenian social media platforms, sparking wide criticism of the government.
The National Assembly said in the letter that while carrying out her professional activities, the photographer allegedly violated Clause 2.8 of Appendix 1 of the parliament speaker’s decision on the approval of the rules in the building of the National Assembly, according to which “it is prohibited videotaping, filming and photographing of security personnel during the course of their professional activities on the territory of the protected area, including at checkpoints."
It is worth noting that Clause 2.8 of the legal act was added by Alen Simonyan on July 30, when he was not still the parliament speaker and temporarily assumed the speaker’s duties because then Speaker Ararat Mirzoyan went on vacation on July 27-30.
To note, the Panorama.am photographer did not take photos at any of the National Assembly checkpoints located on Baghramyan Avenue and Demirchyan Street.
Some of the published photos were taken at the courtyard of the National Assembly, which, according to Nikol Pashinyan's statement made three years ago, should have been open even to ordinary citizens and they should have been allowed to enter and walk around the park bounded by the National Assembly.
While the rest of the photos were taken at the corridors and the parliament sessions hall, where the security officers, who, in fact, have a problem to hide their faces, look directly and with an open face at the hall from where live streaming takes place.
In fact, the National Assembly has been transformed into a number of checkpoints located in a row, where media representatives are not allowed to videotape, film or take photos. In this case, it would be great if signs were installed on the territory of parliament informing about the number and location of checkpoints and, why not, the newly introduced restrictions.
Panorama.am will also submit an inquiry to the National Assembly to understand how many checkpoints operate in the National Assembly of the eighth convocation, how many security guards are deployed there every day and what they found from members of the legislature in the previous days.
Panorama.am calls the attention of journalistic organizations, that are really concerned about freedom of speech in Armenia, restrictions on professional activities and the movement of journalists, to the fact that the photographer has been banned from entering the National Assembly.
Incidentally, numerous media representatives have always worked at the parliament to cover the activities of the National Assembly, also providing live broadcasts from the corridors and the courtyard of the parliament. If there is a risk that the faces of security officers may be seen, they had better wear masks, especially when the indoor mask mandate remains in place.