Զատուլին. «Նման պահի չաջակցել հայ ժողովրդին, նշանակում է՝ Ռուսաստանը դավաճանի իրեն»
Ռուսաստանի Պետական Դումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրացիայի ու հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի ղեկավար Կոնստանտին Զատուլինը օգոստոսի 4-5-ն այցելել է Հայաստան։ Զատուլինի գրասենյակի տարածած հաղորագրության համաձայն, Երևանում նա հանդիպել է քաղաքական, հասարակական գործիչների հետ, որոնք ընթացքում քննարկվել են Ռուսաստանի դաշնակից Հայաստանի զարգացման խնդիրները, հետպատերազմյան կարգավորման դժվարությունները և նոր քաղաքական սեզոնի մեկնարկը` կապված երկրի նորընտիր խորհրդարանի առաջին նստաշրջանի բացման հետ:
Զատուլինն այդ օրերին Երևանում հանդիպել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպերկինին, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռովերտ Քոչարյանի, ԼՂ-ից իր ընկերների՝ մասնավորապես ԼՂ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի հետ, ինչպես նաև ստուգել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղը (ղեկավար ՝ գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Մարկարով)։
Զատուլինն օգոստոսի 5-ին եղել է ԱԺ-ում, որտեղ կայացել է հետաքրքիր զրույց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների՝ խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի, ՀՅԴ-ից Արմեն Ռուստամյանի, «Վերածնվող Հայաստան»-ից Վահե Հակոբյանի հետ։
Ռուսաստանցի պատգամավորը հանդիպել ու տևական զրույց է ունեցել Ալեն Սիմոնյանի հետ, նրան նոր կարգավիճակում մաղթել է հաջողություններ։
Ամփոփելով այցի արդյունքները՝ Կոստանտին Զատուլինը նշել է.
«Անցած տարվանից՝ պատերազմի ավարտից ի վեր ես առաջին անգամ եկա Հայաստան։ Ոչ միայն կարևոր էր տեղի ունեցածի վերաբերյալ լիարժեք պատկերացում կազմել, այլև զգալ հասարակ քաղաքացիների տրամադրությունները, որոնց հետ ես շփվեցի ն մայրաքաղաքի հրապարակներում, փողոցներում։ Երևանը, ինչպես միշտ, գեղեցիկ է, իսկ հայ ժողովուրդը՝ հյուրընկալ։ Բայց մենք Ռուսաստանում պետք է իմանանք, որ անցած տարի տեղի ունեցած ողբերգության հետևանքները թակում են յուրաքանչյուրի սիրտը, ժողովրդի ու երկրի ճակատագրի նկատմամբ այդ մտահոգությունը համատարած է:
Խաղադրույքներն ավելի բարձր են, քան երբևէ. Հայաստանն ապրում է իր նորագույն պատմության ամենադժվար ժամանակները: Նման պահին հայ ժողովրդին չաջակցելը նշանակում է, որ Ռուսաստանը դավաճանի իրեն: Վստահ եմ, որ դա լավ են հասկանում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահն ու կառավարությունը, Պետդումայի պատգամավորները, մեր զինվորականներն ու դիվանագետները։

Затулин по итогам визита в Армению: «Не поддержать армянский народ в такой момент – значит для России предать себя»
15:49 06/08/2021
Первый заместитель председателя Комитета Государственной Думы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, директор Института стран СНГ Константин Затулин, представляющий в палате Федерального собрания РФ Сочинский округ, 4-5 августа посетил Армению. Подробности представляет пресс-служба депутата К.Затулина  и Института стран СНГ.
Согласно информации, темами встреч и консультаций К. Затулина с политическими и общественными деятелями Республики, посольством РФ в Ереване стали проблемы развития союзной России Армении, трудности послевоенного урегулирования и старт нового политического сезона в связи с открытием первой сессии новоизбранного Парламента страны.
Константин Затулин 4 августа встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом РФ Сергеем Копыркиным, лидером блока «Армения», вторым президентом Республики Армения Робертом Кочаряном, своими друзьями из Нагорного Карабаха – в частности, с бывшим президентом НКР Аркадием Гукасяном, проинспектировал действующий Армянский филиал Института стран СНГ (рук. - доктор наук Александр Маркаров).
Депутат Государственной Думы 5 августа побывал в Национальном Собрании Армении, где состоялся заинтересованный разговор с депутатами от блока «Армения» - руководителем фракции Сейраном Оганяном, Арменом Рустамяном (Федерация «Дашнакцутюн») и Ваге Акопяном («Возрождающаяся Армения»).
Константин Затулин встретился и имел продолжительную беседу с Аленом Симоняном, новоизбранным Спикером Национального Собрания Республики Армения, которому пожелал успехов в его новом качестве.
Подводя итоги визита, Константин Затулин отметил: «Впервые с прошлого года, после войны, которую нельзя было допускать, я ездил в Армению. Было важно не только получить более полное представление о происходящем, но и почувствовать настроение простых граждан, с которыми общался на улицах и площадях столицы Республики.
Ереван, как всегда, прекрасен, а армянский народ гостеприимен. Но мы в России должны понимать, что последствия трагедии прошлого года стучат в сердце каждого, что беспокойство за судьбу народа и страны является повсеместным. Ставки, как никогда, высоки – Армения переживает самые трудные времена в своей современной истории. Не поддержать армянский народ в такой момент - значит для России предать себя самое. Уверен, что Президент и Правительство Российской Федерации, депутаты Государственной Думы, наши военные и дипломаты хорошо это понимают».
Отмечается, что результаты поездки депутата и директора Института будут доложены руководству Государственной Думы России, Министерству иностранных дел РФ и всем заинтересованным ведомствам.