Հայաստանի մեդալակիր քառյակ
Տոկիոյի օլիմպիական խաղերում, օգոստոսի 6 –ին, Հայաստանը երկու մասնակից ուներ:Այս մասին գրում է Հայաստանի Ազգային Օլիմպիական Կոմիտեյի պաշտոնական կայք-էջը։
Առաջինը մրցագորգ ելավ ազատ ոճի ըմբիշ Վազգեն Թևանյանը / 65 կգ /: Նա մեկնարկում հանդիպեց Ռուսաստանի  ներկայացուցիչ, աշխարհի գործող չեմպիոն Հաջիմուրադ Ռաշիդովի հետ և պարտություն կրեց:
Ռուսաստանցին իր հերթին տանուլ տվեց  երրորդ գոտեմարտը, չհասավ եզրափակիչ ու դուրս մնաց պայքարից: Սա նշանակում է, որ Վազգենը զրկվեց բրոնզե մեդալի համար գոտմարտից: Ափսոս:
Այսպիսով Հայաստանի օլիմպիական պատվիրակության հաշվեկշռին գրանցվեց չորս մեդալ / երկու արծաթե և երկու բրոնզե /:
Մեկ անգամ ևս հիշեցնենք մեր մեդալակիրների անունները: Նրանք են`  խաղերի փոխչեմպիոններ, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը ,ծանրորդ Սիմոն Մարտիրոսյանը, բրոնզե մրցանակակիրներ, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը և բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը:

Токио-2020: сборная Армении вернется с 4 медалями
Сегодня, 6 августа, на XXXII летних Олимпийских играх в столице Японии Токио Армения была представлена двумя спортсменами. Об этом сообщается на официальном сайте Национального Олимпийского комитета Армении.
Первым в борьбу вступил борец вольного стиля Вазген Теванян (65 кг). Он потерпел поражение в первом поединке, проиграв россиянину Гаджимураду Рашидову – 0:6.
Несмотря на поражение, Теванян сохранял  шансы на бронзовую медаль, если Рашидов пробьется в финал. Но россиянин проиграл, и армянский борец лишился возможности провести поединок за бронзу.
Таким образом, Армения на XXXII летних Олимпийских играх завоевала 4 медали – 2 серебряные и 2 бронзовые. Тяжелоатлет Симон Мартиросян и борец греко-римского стиля Артур Алексанян завоевали серебряные медали, гимнаст Артур Давтян и боксер Ованнес Бачков – бронзовые.