Արսեն Բաբայան.ՀՀ գլխավոր դատախազությանը հորդորում եմ Լիլիան Գալստյանի մուտքը խորհրդարան արգելելու վերաբերյալ հարուցել քրեական գործ
Panorama.am-ի լուսանկարչի մուտքը խորհրդարան արգելելու վերաբերյալ ԱԺ որոշմանը նաև իր Facebook-jan Էջում անդրադարձել է «Հայրենիք» Կուսակցությոան Խորհրդի անդամ, ԱԺ Նախկին Աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը։
«ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմը հերթական անգամ վերազանցել է լիազորությունները այդպիսով կատարելով ՀՀ քրեական օրենսգրքով արգելված արարք, այն է՝ հանցագործություն։
Մասնավորապես, Աշխատակազմն արգելել է լրատվամիջոցի հավատարմագրված ներկայացուցիչ Լիլիան Գալստյանի մուտքը ՀՀ Ազգային ժողովի տարածք։ Որպես արգելելու հիմնավորում Աշխատակազմը նշել է, թե իբր Լիլիան Գալստյանը լուսանկարահանել է այնպիսի օբյեկտներ և սուբյեկտների, որոնց լուսանկարահանելն արգելված է։
Ազգային ժողովում լրագրողների հավատարմագրման կարգն ու այլ իրավական ակտերն Աշխատակազմին չեն լիազորում լրատվամիջոցի ներկայացուցչի մուտքի արգելում, ավելին՝ նույն կարգն արգելում է Աշխատակազմին որևէ կերպ խոչընդոտել կամ միջամտել լրատվամիջոցի ներկայացչի գործունեությանը։ Իսկ համաձայն Սահմանադրության՝ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով: Այսինքն՝ եթե նրանք կատարում են այնպիսի արարք, որի համար լիազորված չեն, ապա թույլ են տալիս պաշտոնեական լիազորությունների անցում կամ չարաշահում։
Աշխատակազմի կողմից նշված խախտումների հիմքով, եթե Աշխատակազմն այն կարողանա հիմնավորել (ապացույցներ դրանց մասին և այլն), Աշխատակազմն իրավունք ունի կատարելու իրար պարտադիր հաջորդող երկու գործողություն. 1) գրավոր նախազգուշացնել լրատվական գործունեություն իրականացնող անձին, որի անունից հավատարմագրվել է լրագրողը (ներկայացուցիչը), 2) որից հետո միայն իրավունք կունենա վաղաժամկետ դադարեցնելու լրագրողի հավատարմագրումը»,-գրել է «Հայրենիք» Կուսակցությոան Խորհրդի անդամ ՝ Արսեն Բաբայանը։
Նա նաև հորդորել է ՀՀ գլխավոր դատախազությանը,հիմք ընդունել օրենգսրքի 164-րդ և 309-րդ հոդվածները և հարուցել քրեական գործ։

Арсен Бабаян: Призываю Генпрокуратуру Армении возбудить уголовное дело о запрете входа Лилиан Галстян в парламент
К запрету фотокорреспонденту Panorama.am Лилиан Галстян входа в Национальное Собрание Армении коснулся член Совета партии «Родина», бывший заместитель руководителя аппарата НС РА Арсен Бабаян.
«Аппарат Национального Собрания РА в очередной раз превысил свои полномочия, совершив тем самым деяние, запрещенное Уголовным кодексом РА, то есть преступление.
В частности, Аппарат запретил вход аккредитованному представителю СМИ – Лилиан Галстян – на территорию Национального Собрания РА. В качестве обоснования запрета аппарат отметил, что Лилиан Галстян якобы фотографировала объекты и субъектов, фотографирование которых запрещено.
Порядок аккредитации журналистов в Национальном Собрании и другие правовые акты не уполномочивают аппарат запрещать вход представителю СМИ, более того, тот же порядок запрещает аппарату препятствовать или вмешиваться в деятельность представителя СМИ.
А согласно Конституции, государственные органы, органы местного самоуправления и должностные лица уполномочены выполнять только те действия, на которые они уполномочены Конституцией или законами. То есть, если они совершают действие, на которое они не уполномочены, они допускают превышение служебных полномочий или злоупотребление ими.
На основании указанных аппаратом нарушений, если аппарат сможет это обосновать (доказательства этого и т. д.), аппарат вправе выполнить два действия, следующих обязательно друг за другом:
1) письменно предупредить осуществляющее медиа-деятельность лицо, от имени которого был аккредитован журналист (представитель),
2) только после этого он будет иметь право досрочно прекратить аккредитацию журналиста», – написал Арсен Бабаян.
Он призвал также Генеральную прокуратуру РА принять за основу статьи 164 и 309 Кодекса и возбудить уголовное дело.