Անհապաղ վերականգնել «Panorama.am» լրատվական կայքի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի իրավունքը
Լրագրողական կազմակերպությունները հայտարարություն են տարածել՝ «Panorama.am»-ի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի մուտքն ԱԺ արգելելու վերաբերյալ։ Հայտարարության մեջ ասվում է․
«Օգոստոսի 5-ի առավոտյան «Panorama.am» լրատվական կայքի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի մուտքն Ազգային ժողով արգելվել է:Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ նա առհասարակ զրկվել է խորհրդարանի աշխատանքները լուսաբանելու հնարավորությունց։ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Աննա Գրիգորյանը խմբագրություն ուղարկած նամակում տեղեկացրել է, որ լուսանկարիչն իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս խախտել է «ՀՀ Ազգային ժողովի նստավայրի տարածքում և շենքում գործող կանոնները հաստատելու մասին» ԱԺ նախագահի որոշման հավելված 1-ի 2.8 կետը, ըստ որի՝ արգելվում է պահպանվող օբյեկտի տարածքում, այդ թվում՝ հսկիչ անցագրային կետերում, պահպանության ծառայության աշխատակիցներին իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս ձայնագրելը, տեսանկարահանելը, լուսանկարելը»։
Խմբագրությունն իր հերթին նշում է, որ լուսանկարներից մի քանիսն իսկապես արված են ԱԺ միջանցքներում ու նիստերի դահլիճում, սակայն պահպանության ծառայության աշխատակիցները, որոնք, ըստ ԱԺ ղեկավարության, դեմքը թաքցնելու խնդիր ունեն, փաստացի, բաց դեմքով նայում են դահլիճ, որտեղից իրականացվում է ուղիղ հեռարձակում։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտում ենք խորհրդարանի ղեկավարության կողմից այս շաբաթվա սկզբից լրագրողների դեմ կիրառվող կամայականություններն ու անհիմն սահմանափակումները և վերահաստատում ենք օգոստոսի 3-ի հայտարարությամբ արտահայտած մեր խոր մտահոգությունները։ Վերջին շրջանում խոսքի ազատությունն ու ԶԼՄ-ների գործունեությունը խոչընդոտող որոշումների և օրենսդրական նախաձեռնությունների տարափն ակնհայտորեն խաթարում է իշխանության և լրատվամիջոցների միջև քաղաքակիրթ հարաբերություններ հաստատելու հնարավորությունները։ Եվ քանի դեռ այդ հետադիմական նախաձեռնությունները չեն չեղարկվել, մենք դրանք համարելու ենք ոտնձգություն մեր գործընկերների իրավունքների նկատմամբ։
Ելնելով վերոգրյալից՝ Ազգային ժողովի ղեկավարությունից պահանջում ենք․
- անհապաղ վերականգնել «Panorama.am» լրատվական կայքի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի իրավունքը՝ մտնելու խորհրդարան և լուսաբանելու ԱԺ աշխատանքները,
- չեղարկել կամ հետ կանչել վերջին օրերին ընդունված կամ շրջանառության մեջ դրված՝ լրագրողների գործունեությունը սահմանափակող որոշումներն ու նախագծերը և ձեռնպահ մնալ նմանատիպ նոր նախաձեռնություններից,
- մեկ փաստաթղթում ձևակերպել խորհրդարան-լրատվամիջոցներ հարաբերությունների բոլոր խնդիրները, լայն քննարկումներ կազմակերպել ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների, ինչպես նաև շահագրգիռ կառույցների ու փորձագետների մասնակցությամբ՝ օրինական ու ողջամիտ լուծումներ մշակելու համար»։

Armenia’s journalistic organizations call for immediate restoration of Panorama.am photojournalist’s rights
14:54 06/08/2021
A number of journalistic organizations on Thursday issued a joint statement on the decision to ban Panorama.am photojournalist Lilian Galstyan from entering the National Assembly of Armenia. The full text of the statement is provided below.
“On the morning of August 5, Lilian Galstyan, a photojournalist for the Panorama.am news site, was banned from entering the National Assembly. Later it turned out that she was generally deprived of the opportunity to cover the parliamentary events.
In a letter sent to the editorial office, Anna Grigoryan, Deputy Chief of Staff of the National Assembly, said that while carrying out her professional activities, the photographer violated Clause 2.8 of Appendix 1 of the parliament speaker’s decision on the approval of the rules inside the National Assembly building, according to which “it is prohibited videotaping, filming and photographing of security personnel during the course of their professional activities on the territory of the protected area, including at checkpoints."
The editorial office, in turn, noted that some photographs were taken at the corridors and the sessions hall of the National Assembly, where security officers, who, according to the National Assembly leadership, in fact, have the task of hiding their faces, look directly and with an open face at the hall from where live streaming is carried out.
We, the undersigned journalistic organizations, strongly condemn the arbitrariness and unreasonable restrictions against journalists by the leadership of parliament since the beginning of this week and reiterate our deep concern expressed in the 3 August statement. In the recent period, the torrent of decisions and legislative initiatives that hamper freedom of speech and activities of the media has clearly undermined the chance to establish civilized relations between the media and the authorities.
Until these regressive initiatives are canceled, we will consider them as an encroachment on the rights of our partners.
Based on the foregoing, we demand that the leadership of the National Assembly:
- Immediately restore the rights of Panorama.am photojournalist Lilian Galstyan to enter the parliament and cover the work of the National Assembly;
- Revoke or retract the decisions and draft laws restricting the activities of journalists, that have been adopted in recent days or have been put into circulation, and refrain from such initiatives in the future;
- Outline all the problems concerning relations between the parliament and the media in one document, organize broad discussions with journalists accredited to the National Assembly, as well as with interested structures and experts to reach legal and reasonable solutions.”
The statement was signed by:
Committee to Protect Freedom of Expression
Yerevan Press Club
Media Initiatives Center
Journalists’ Club ‘Asparez’
Freedom of Information Center
Media Diversity Institute – Armenia
Journalists for Future
Journalists for Human Rights
Goris Press Club
Femida Ngo