Անհապաղ վերականգնել «Panorama.am» լրատվական կայքի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի իրավունքը
Լրագրողական կազմակերպությունները հայտարարություն են տարածել՝ «Panorama.am»-ի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի մուտքն ԱԺ արգելելու վերաբերյալ։ Հայտարարության մեջ ասվում է․
«Օգոստոսի 5-ի առավոտյան «Panorama.am» լրատվական կայքի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի մուտքն Ազգային ժողով արգելվել է:Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ նա առհասարակ զրկվել է խորհրդարանի աշխատանքները լուսաբանելու հնարավորությունց։ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Աննա Գրիգորյանը խմբագրություն ուղարկած նամակում տեղեկացրել է, որ լուսանկարիչն իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս խախտել է «ՀՀ Ազգային ժողովի նստավայրի տարածքում և շենքում գործող կանոնները հաստատելու մասին» ԱԺ նախագահի որոշման հավելված 1-ի 2.8 կետը, ըստ որի՝ արգելվում է պահպանվող օբյեկտի տարածքում, այդ թվում՝ հսկիչ անցագրային կետերում, պահպանության ծառայության աշխատակիցներին իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս ձայնագրելը, տեսանկարահանելը, լուսանկարելը»։
Խմբագրությունն իր հերթին նշում է, որ լուսանկարներից մի քանիսն իսկապես արված են ԱԺ միջանցքներում ու նիստերի դահլիճում, սակայն պահպանության ծառայության աշխատակիցները, որոնք, ըստ ԱԺ ղեկավարության, դեմքը թաքցնելու խնդիր ունեն, փաստացի, բաց դեմքով նայում են դահլիճ, որտեղից իրականացվում է ուղիղ հեռարձակում։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտում ենք խորհրդարանի ղեկավարության կողմից այս շաբաթվա սկզբից լրագրողների դեմ կիրառվող կամայականություններն ու անհիմն սահմանափակումները և վերահաստատում ենք օգոստոսի 3-ի հայտարարությամբ արտահայտած մեր խոր մտահոգությունները։ Վերջին շրջանում խոսքի ազատությունն ու ԶԼՄ-ների գործունեությունը խոչընդոտող որոշումների և օրենսդրական նախաձեռնությունների տարափն ակնհայտորեն խաթարում է իշխանության և լրատվամիջոցների միջև քաղաքակիրթ հարաբերություններ հաստատելու հնարավորությունները։ Եվ քանի դեռ այդ հետադիմական նախաձեռնությունները չեն չեղարկվել, մենք դրանք համարելու ենք ոտնձգություն մեր գործընկերների իրավունքների նկատմամբ։
Ելնելով վերոգրյալից՝ Ազգային ժողովի ղեկավարությունից պահանջում ենք․
- անհապաղ վերականգնել «Panorama.am» լրատվական կայքի ֆոտոթղթակից Լիլիան Գալստյանի իրավունքը՝ մտնելու խորհրդարան և լուսաբանելու ԱԺ աշխատանքները,
- չեղարկել կամ հետ կանչել վերջին օրերին ընդունված կամ շրջանառության մեջ դրված՝ լրագրողների գործունեությունը սահմանափակող որոշումներն ու նախագծերը և ձեռնպահ մնալ նմանատիպ նոր նախաձեռնություններից,
- մեկ փաստաթղթում ձևակերպել խորհրդարան-լրատվամիջոցներ հարաբերությունների բոլոր խնդիրները, լայն քննարկումներ կազմակերպել ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների, ինչպես նաև շահագրգիռ կառույցների ու փորձագետների մասնակցությամբ՝ օրինական ու ողջամիտ լուծումներ մշակելու համար»։

Немедленно восстановить право фотокорреспондента новостного сайта Panorama.am Лилиан Галстян – журналистские организации
12:40 06/08/2021
Журналистские организации распространили заявление касательно запрета фотокорреспонденту Panorama.am Лилиан Галстян входа в Национальное Собрание Армении.
«Утром 5 августа фотокорреспонденту новостного сайта Panorama.am Лилиан Галстян был запрещен вход в НС. Позднее стало известно, что она вообще лишена возможности освещать работу парламента.
В направленном в редакцию письме заместитель главы аппарата парламента Анна Григорян уведомила, будто фотограф при осуществлении своей профессиональной деятельности «нарушила пункт 2.8 приложения 1 к постановлению председателя НС об утверждении правил на «территории и в здании НС», согласно которым запрещаются на территории охраняемого объекта, в том числе на контрольно-пропускных пунктах,  запись, видеосъемка и фотографирование сотрудников службы охраны при осуществлении ими своей профессиональной деятельности».
В редакции в свою очередь отметили, что некоторые фотографии сделаны в коридорах и в зале заседаний НС, где сотрудники службы охраны, у которых, согласно руководству НС, фактически, есть задача скрывать лица, смотрят прямо и с открытым лицом в зал, откуда ведется прямая трансляция.
Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации, решительно осуждаем произвол и необоснованные ограничения, применяемые в отношении журналистов руководством парламента с начала этой недели, и подтверждаем нашу глубокую обеспокоенность, выраженную в заявлении от 3 августа. В последний период поток решений и законодательных инициатив, препятствующих свободе слова и деятельности средств массовой информации, явно подрывает возможности устанавливать цивилизованные отношения между средствами массовой информации и властями.
И пока эти регрессивные инициативы не будут отменены, мы будем рассматривать их как посягательство на права наших партнеров.
Исходя из вышеизложенного, от руководства Национального собрания требуем:
– немедленно восстановить право фотокорреспондента новостного сайта Panorama.am Лилиан Галстян на вход в парламент и освещение работы Национального Собрания;
– отменить или отозвать принятые в последние дни или введенные в обращение решения и проекты, ограничивающие деятельность журналистов, воздерживаться от подобного рода инициатив;
– сформулировать все проблемы взаимоотношений парламента и СМИ в одном документе, организовать широкие обсуждения с аккредитованными в Национальном Собрании журналистами, а также с заинтересованными структурами и экспертами – для выработки правовых и разумных решений».
Заявление подписали:
Комитет защиты свободы слова
Ереванский пресс-клуб
Центр медиаинициатив
Клуб журналистов «Аспарез»
Центр свободы информации
Институт многосторонней информации-Армения
Клуб общественной журналистики
Общественная организация «Журналисты во имя будущего»,
Общественная организация «Журналисты во имя будущего»
Общественная организация «Журналисты во имя прав человека»
Горисский пресс-клуб
Общественная организация «Фемида».