Համաձայն ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) այսօրվա հաշվետվության տվյալների, պարենային ապրանքների համաշխարհային գներն արդեն երկրորդ ամիսն անընդմեջ նվազում են:
Պարենային ապրանքների գնային ինդեքսը, որը պարենային ապրանքների որոշակի զամբյուղի միջազգային գների ամսական փոփոխության չափման միջոց է, հուլիս ամսվա ընթացքում կազմել է միջինը 123.0 նիշ, ինչը 1.2 տոկոսով ցածր է հունիս ամսվա համեմատ, սակայն դեռևս 31.0 տոկոսով բարձր՝ քան 2020թ.-ի նույն ժամանակահատվածում գրանցված ցուցանիշը: Հուլիս ամսվա ինդեքսի անկմանը նպաստել են հացահատիկների մեծ մասի, բուսական յուղերի և կաթնամթերքի գնառաջարկի նվազումը:
Կազմակերպության փոխանցմամբ, ՊԳԿ հացահատիկի գնային ինդեքսը հուլիսին 3.0 տոկոսով ցածր է եղել հունիս ամսվա ցուցանիշից, ինչը հետևանք է եգիպտացորենի միջազգային գների 6.0 տոկոս անկման` պայմանավորված Արգենտինայում ավելի վաղ կանխատեսվող բերքահավաքի և ԱՄՆ-ում արտադրության բարելավման հեռանկարների հետ, չնայած նրան, որ Բրազիլիայում մշակաբույսերի ցանքատարածությունների ընդհանուր վիճակը շարունակում է մտահոգիչ մնալ:
Այլ հացահատիկների գները, ինչպիսիք են գարին և սորգոն, նույնպես էապես նվազել են՝ պայմանավորված ցածր պահանջարկով: Ինչևէ, ցորենի գնառաջարկը 1.8 տոկոսով բարձր է եղել հուլիսին՝ հասնելով իր ամենաբարձ մակարդակին 2014թ.-ի կեսերից ի վեր: Սա մասամբ պայմանավորված է չորային եղանակային պայմանների վերաբերյալ ունեցած մտահոգությամբ և Հյուսիսային Ամերիկայում ցորենի ցանքատարածությունների ընդհանուր վիճակով:
Միառժամանակ, բրնձի միջազգային գները գրանցել են երկու տարվա ամենացածր ցուցանիշը՝ պայմանավորված տարադրամի փոփոխություններով և վաճառքի թուլացմամբ, ինչը հետևանք է փոխադրումների բարձր գների և նյութատեխնիկական ապահովման հետ կապված խոչընդոտների:
ՊԳԿ կաթնամթերքի գնային ինդեքսը հունիսի համեմատ նվազել է 2.8 տոկոսով՝ շարունակվող ամառային արձակուրդներով պայմանավորված հյուսիսային կիսագնդում շուկայահանման ավելի դանդաղ ընթացքի: Ամենամեծ անկումը գրանցել է յուղազերծված կաթի փոշին, որին հաջորդում են կարագը, չզտված կաթի փոշին և պանիրը:
ՊԳԿ բուսական յուղերի գնային ինդեքսը գրանցել է 5 ամսվա ամենացածր ցուցանիշը՝ հունիսի համեմատ նվազելով 1.4 տոկոսով:
Հակառակ դրան, ՊԳԿ շաքարի գնային ինդեքսը նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 1.7 տոկոսով՝ գրանցելով իր չորորդ ամիսն անընդմեջ աճը:
ՊԳԿ կաթնամթերքի գնային ինդեքսը նույնպես աճել է նախորդ ամսվա համեմատ: Թռչնամսի գնառաջարկը ամենաշատն է աճել՝ պայմանավորված Արևելյան Ասիայից ներկրումների աճով և որոշ շրջաններում արտադրության ծավալների մեծացմամբ: Տավարի միսը նույնպես թանկացել է, ինչն արդյունք է Չինաստանից ներկրման ծավալների աճի և հիմնական արտադրող շրջաններում մատկարարման ծավալների նվազման: Միառժամանակ, խոզի մսի գինը նվազել է՝ պայմանավորված Չինաստանի կողմից ներկրման ծավալների նվազմամբ:

Global food commodity prices fell in July for the second consecutive month, the Food and Agriculture Organization (FAO) of the United Nations said on 5 August.
The FAO Food Price Index averaged 123.0 points in July 2021, 1.2 percent lower than the previous month although still 31.0 percent higher than its level in the same period of 2020. The index tracks changes in the international prices of the most globally traded food commodities. The July drop reflected declines in the quotations for most cereals and vegetable oils as well as dairy products.
The FAO Cereal Price Index was 3.0 percent lower in July than in June, pushed down by a 6.0 percent month-on-month drop in international maize prices associated with better-than-earlier projected yields in Argentina and improved production prospects in the United States of America, even as crop conditions in Brazil remained a concern. Prices of other coarse grains such as barley and sorghum also dropped significantly, reflecting weaker import demand. However, wheat quotations edged 1.8 percent higher in July - reaching their highest level since mid-2014 - in part due to concerns over dry weather and crop conditions in North America. At the same time, international rice prices hit two-year lows, impacted by currency movements and a slow pace of sales caused by high freight costs and logistical hurdles.
The FAO Dairy Price Index declined 2.8 percent from June, impacted by slower market activity in the Northern hemisphere due to ongoing summer holidays, with skim milk powder registering the largest drop, followed by butter, whole milk powder and cheese.
The FAO Vegetable Oil Price Index reached a five-month low, declining 1.4 percent from June, as lower prices for soy, rape and sunflower seed oils more than offset rising palm oil values. A lower biodiesel blending mandate in Argentina pressured soyoil prices lower, while those for rape and sunflower oils were influenced by prospective record supplies for the 2021/22 season.
In contrast, the FAO Sugar Price Index increased by 1.7 percent in July, its fourth monthly increase. The rise was mostly related to firmer crude oil prices as well as uncertainties over the impact of recent frosts on yields in Brazil, the worlds largest sugar exporter, while good production prospects in India prevented a larger jump.
The FAO Meat Price Index rose marginally from June, with quotations for poultry meat rising the most due to increased imports by East Asia and limited production expansions in some regions. Bovine meat prices also strengthened, buoyed by high imports from China and lower supplies from major producing regions. Meanwhile, pig meat prices fell, following a decline in imports by China.