ՊԵԿ. Զերծ մնալ թուրքական ծագման ապրանքների անօրինական ներմուծման փորձերից
Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնում է, որ վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ՀՀ Կառավարության 24.06.2021թ. թիվ 1048-Ն որոշմամբ  սահմանված թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծման ժամանակավոր արգելքը շրջանցելու փորձերը՝ դրանց ծագումը քողարկելով պիտակների վերացմամբ կամ այլ ապօրինի գործողություններով։
Կոմիտեն հորդորում է բոլոր քաղաքացիներին և տնտեսավարողներին՝ ժամանակ և ռեսուրս չծախսել ապրանքների թուրքական ծագումը քողարկելու ուղղությամբ, քանի որ մաքսային սահմանին ապրանքների ծագման երկրի անհայտ լինելու դեպքում ՊԵԿ-ի կողմից իրականացվելու են գործողություններ՝ դրանց իրական ծագումը պարզելու ուղղությամբ:
Իսկ մինչև գործողության ավարտը, ապրանքները և տրանսպորտային միջոցները բաց չեն թողնվելու, ինչը կհանգեցնի պարապուրդի և լրացուցիչ ֆինանսական ծախսերի։ Ապրանքների թուրքական ծագման անգամ կասկածների դեպքում դրանց մուտքը կարգելվի ՀՀ տարածք և անհապաղ դուրս կհանվեն երկրից:
ՊԵԿ-ը ևս մեկ անգամ հավաստիացնում է, որ թուրքական ապրանքների ներմուծման նկատմամբ դրսևորում է խիստ քաղաքականություն  և շարունակում է հետևողական հսկողությունը՝ իր իրավասությունների շրջանակում բացառելով դրանց մուտքը հանրապետություն։

КГД: Воздерживаться от попыток незаконного ввоза товаров турецкого происхождения
Комитет государственных доходов сообщает, что в последнее время участились случаи нарушения постановления правительства от 24 июня 2021 года о временном запрете на импорт турецких товаров.
Комитет призывает граждан и предприятия не тратить время и ресурсы на сокрытие турецкого происхождения товаров, поскольку в случае, если на таможенной границе происхождение товара будет неизвестным, КГД предпримет действия для выяснения их реального происхождения.
До завершения этого процесса, товары и транспортные средства не будут отпущены, что приведет к простою и дополнительным финансовым расходам. В случае подозрений на турецкое происхождение товаров их ввоз на территорию Армении будет запрещен.
Комитет вновь заверяет, что продолжает строгую политику и последовательный контроль за соблюдением запрета на импорт турецких товаров, исключая их ввоз на территорию республики в рамках своих полномочий.