Սուրեն Պարսյան. ԿԲ-ն չի կարողանում կառավարել գնաճը.  սպասվում են նոր թանկացումներ
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանն իր հերթական հոդվածում անդրադարձ է կատարել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացմանն ու  դրա հնարավոր հետևանքներին։
Տնտեսագետի հոդվածը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«2021 թվականի օգոստոսի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը արդեն այս տարվա ընթացքում 4-րդ անգամ բարձրացրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ հասցնելով 7 տոկոսի։ Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հերթական վերանայման պատճառն օրեցօր խորացող գնաճն է։
ԿԲ-ի կողմից սահմանվող վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը դրամավարկային քաղաքականության գործիքներից մեկն է, որը ցույց է տալիս այն տոկոսադրույքը, որով ՀՀ առևտրային բանկերը պարտք են վերցնում ՀՀ ԿԲ-ից իրացվելիության ցանկալի մակարդակի հասնելու համար։ Ենթադրվում է, որ այն ուղղակի պետք է ազդի վարկերի տոկոսադրույքների վրա։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն՝ 2021 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին ապրանքների գներն աճել են 6,1 տոկոսով, իսկ միայն սննդամթերքի գները բարձրացել են 8,5 տոկոսով։ Նույն պաշտոնական վիճակագրությամբ՝ մարդկանց միջին ամսական անվանական աշխատավարձը աճել է 5,4 տոկոսով։ Այսինքն, անցած տարվա իրենց ցածր աշխատավարձով մարդիկ ավելի շատ ապրանքներ կարող էին ձեռք բերել, քան այս տարվա «բարձրացած» աշխատավարձով։
ՀՀ կենտրոնական բանկի հիմնական խնդիրը գների կայունության ապահովումն է։ Այս տարվա համար ԿԲ նախանշել է 4 տոկոս (±1,5) գնաճ, այն դեպքում, երբ 7 ամիսների հաշվարկով 6,1 տոկոս է կազմում, այսինքն՝ ԿԲ-ն չի կարողացել ապահովել իր խնդիրը։
Հաշվի առնելով ԿԲ-ի նախկին գործելոճը՝  ամբողջությամբ կանխատեսելի էր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հերթական անգամ բարձրացումը, ինչի արդյունքում փողը դառնում է էլ ավելի թանկ՝ զսպելով ապագա գնաճը։ Այս ամենի արդյունքում բարձրանալու են վարկային տոկոսադրույքները, ինչի հետևանքով բիզնեսի և հանրության համար գումարներն էլ ավելի անհասանելի են դառնալու։ Եվ առհասարակ, գների կայունության հասնելու իր գերնպատակից բացի ԿԲ-ին մեծ հաշվով չի հետաքրքրում տնտեսական ակտիվություն կլինի, թե ոչ։ Օրինակ՝ 2020 թվականին Հայաստանը գրանցեց վերջին տասը տարին ընթացքում ամենամեծ տնտեսական անկումը՝ 7,4 տոկոս, սակայն գնաճը ԿԲ-ի կողմից ընդունելի +1,2 տոկոս էր։ Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի ավելի մեծ նվազեցման հարցում ԿԲ-ն ցուցաբերեց չափից մեծ զգուշավորություն, ինչն էլ հնարավոր է ավելի խորացրեց տնտեսական անկումը։
Ուշագրավ է, որ 2020 թվականի ընթացքում ՀՀ ԿԲ-ն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը փոփոխել է 5 անգամ։ Բացառությամբ տարվերջի, ԿԲ-ն նվազեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ բիզնես ակտիվությունը խթանալու համար, սակայն գործնականում դա չի նպաստել վարկային տոկոսադրույքների նվազեցմանը, այսինքն՝ ՀՀ բանկերը, հաշվի առնելով տնտեսական և քաղաքական ռիսկերը, հիմնականում շարունակել են բարձրացնել վարկային տոկոսադրույքները։
Հայաստանի ֆինանսական համակարգի օրինչափություններից մեկն այն է, որ երբ իջեցվում է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, ՀՀ բանկերը հիմնականում պահպանում են վարկային տոկոսադրույքները կամ ավելի ուշ վերանայում են դրանք, իսկ երբ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացվում է, միանգամից հետևում է վարկային տոկոսադրույքների աճը։ Սա շատ նման է դոլար-դրամ փոխարժեքի տատանումներին․ երբ դրամն արժեզրկվում է, ներկրողները իրենց ապրանքների գները ժամ առ ժամ են բարձրացնում, իսկ երբ դրամն արժևորվում է, շաբաթներ կամ ամիսներ հետո գները նվազեցնում են կամ ոչ։
Ակնհայտ է, որ ԿԲ-ն իր ձախողված դրամավարկային քաղաքականության գործիքներով չի կարողանում ապահովել գների կայունությունը։ Զուտ հանքարդյունաբերության և շինարարության ոլորտների ակտիվության և իրական հատվածում ներդրումների բացակայության պայմաններում Հայաստանում շարունակելու են աճել ապրանքների գները։ Նույնիսկ դրամի ժամանակավոր արժևորումը չի կանխելու ապրանքների գների աճը։ Հայաստանյան գնաճին նպաստելու է նաև համաշխարհային շուկայում պարենային ապրանքների գնաճը»։

Сурен Парсян: ЦБ не удается управлять инфляцией: ожидается новое повышение цен
Ответственный офиса экономических исследований Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Сурен Парсян в своей очередной статье коснулся повышения ставки рефинансирования и связанных с этим возможных последствий.
Статью экономиста представляем полностью:
«3 агуста 2021 года Центральный банк Республики Армения уже в 4-й раз за этот год поднял ставку рефинансирования, доведя ее до 7 процентов. Причина очередного пересмотра ставки рефинансирования – углубляющаяся с каждым днем инфляция.
Устанавливаемая ЦБ ставка рефинансирования является одним из инструментов денежно-кредитной политики, показывающий ту процентную ставку, по которой коммерческие банки РА берут в долг у ЦБ РА для достижения желаемого уровня ликвидности. Предполагается, что она напрямую должна влиять на процентные ставки кредитов.
Согласно данным, опубликованным Комитетом статистики РА, в январе-июле 2021 года цены на товары выросли на 6.1%, а только цены на продовольственные продукты повысились на 8.5%. По той же официальной статистике, средняя ежемесячная номинальная зарплата выросла на 5.4%.
То есть, в прошлом году на свою низкую зарплату люди могли приобрести больше товаров, чем на нынешнюю «увеличенную» зарплату».
Основная задача Центрального банка РА – обеспечение стабильности цен. На этот год ЦБ спрогнозировал инфляцию в размере 4 процента (±1,5) в том случае, когда по итогам 7 месяцев, она составляет 6,1%, то есть, ЦБ не смог обеспечить заданный показатель.
С учетом прежнего поведения ЦБ, очередное повышение ставки рефинансирования было абсолютно предсказуемо, вследствие чего деньги дорожают, сдерживая будущую инфляцию.
В результате всего этого повысятся кредитные процентные ставки, вследствие чего суммы для общества и бизнеса станут более недоступны. И вообще, кроме обеспечения стабильности цен, ЦБ особо не интересует, будет ли экономическая активность, или нет. Например, в 2020 году Армения зафиксировала самый большой экономический спад за последние десять лет – 7.4 процентов, однако инфляцию Центральный банк расценил как приемлемую: +1,2%. В вопросе еще большего снижения ставки рефинансирования ЦБ проявил крайнюю осторожность, что, возможно, еще более углубило экономический спад.
Примечательно, что за 2020 год ЦБ РА менял ставку рефинансирования 5 раз. Кроме конца года, ЦБ снизил ставку рефинансирования для стимулирования бизнес-активности, однако практически это не поспособствовало снижению процентных ставок на кредиты: банки РА, учитывая экономический и политический риски, в основном продолжили повышение кредитных процентных ставок.
Одной из закономерностей финансовой системы Армении является то, что при снижении ставки рефинансирования армянские банки в основном сохраняют свои кредитные процентные ставки или позже пересматривают их, а когда ставка рефинансирования повышается, сразу же следует рост процентных ставок на кредиты.
Это очень похоже на колебание курса доллар-драм, когда драм девальвируется, инвесторы ежечасно поднимают цены на свои товары, а когда драм ревальвируется, они снижают цены спустя недели или месяцы, или не снижают.
Очевидно, что Центробанк инструментами проваленной денежно-кредитной политики не может обеспечить стабильность цен. В условиях активности сфер горнорудной промышленности и строительства и отсутствия инвестиций в реальный сектор цены в Армении будут продолжать расти. Даже временное укрепление драма не сможет сдержать рост цен на товары. А инфляции в Армении будет способствовать также рост цен на продовольствие на всемирном рынке».